לא יודעים מימינם ומשמאלם |

ההיסטוריה המפוקפקת של סקרי הבחירות

מינה צמח, רפי סמית ושאר נביאי המנדטים מקבלים בימי בחירות זמן מסך בלתי נגמר וכותרות ראשיות, אך המציאות מוכיחה: הסוקרים הם אלופי ההחטאה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מינה צמח זכתה לתהילתה, כאשר סקריה חזו את המהפך הפוליטי בישראל ב-1977. מאז הפכה מותג של אמינות בסקרים. לצדה צמחו בשנים האחרונות מכונים שעולים לכותרות לקראת הבחירות: מכון מאגר מוחות, מכון טלסקר, רפי סמית, אבי דגני מגיאוקרטוגרפיה, קמיל פוקס, מנו גבע. וגם מכונים צעירים יותר, מכון פאנלס וחברת הגל החדש. האם תחזיותיהם נכונות?

חזרנו לסקרים שנעשו לפני שתי מערכות הבחירות האחרונות. על פי החוק בישראל, אסור לפרסם סקרים בחמשת הימים האחרונים שלפני הבחירות, כך שהסקרים האחרונים מתפרסמים ביום חמישי בערב בטלוויזיה וביום שישי בבוקר בעיתונים. בסך הכל, הסקר האחרון של כל המכונים מחטיא הרבה מעבר לטווח הטעות של 4.5%. בבחירות 2006 ממוצע ההחטאה בסקר האחרון של כל המכונים היה 18 מנדטים (ביחס לכל המפלגות יחד). בבחירות 2009 הוא היה 19 מנדטים.

ב-2009, סקרי המכונים המדויקים יותר היו דיאלוג בפיקוח פרופ' קמיל פוקס, שפורסם ב"הארץ", מאגר מוחות שפורסם בתוכנית "משעל חם" ומדגם שפורסם בערוץ 1, שהחטיאו ב-18 מנדטים כל אחד. הטעויות העיקריות היו בחיזוי חסר של קדימה וחיזוי יתר של ישראל ביתנו ומרצ. דיאלוג נתן לליברמן ומפלגתו 18 מנדטים (בבחירות קיבלו 15), ומאגר מוחות ומדגם נתנו 19. דיאלוג נתן למרצ 7 מנדטים (3 בבחירות), מאגר מוחות 6 ומדגם 5. דיאלוג נתן לקדימה 25 מנדטים, מאגר מוחות ומדגם 23 בלבד (בפועל קיבלו 28).

מינה צמח. הפכה למותגצילום: אריאל שליט

מכוני הסקרים שפספסו יותר מכל היו הגל החדש, שמפרסם את סקריו ב"ישראל היום", והחטיא ב-24 מנדטים, וגיאוקרטוגרפיה שסקריה התפרסמו ב"גלובס" והחטיא ב-22.5 מנדטים. הטעות העיקרית של הגל החדש היתה הערכת יתר של הליכוד: 30 מנדטים (27 בבחירות). למרצ נתן 6 (3), ולחד"ש 5 (4). הגל החדש גם טעה בחיזוי שבל"ד לא תעבור את אחוז החסימה (3 בבחירות). הטעות העיקרית של גיאוקרטוגרפיה היתה הערכת יתר דמיונית של ליברמן: 21-20 מנדטים. קדימה קיבלה ממנו בסקר רק 23-22 מנדטים.

לעומת ההחטאות של הגל החדש ב-2009, בבחירות 2006 היה המכון הזה הקרוב מכולם לתוצאות האמת, עם טעות של 6 מנדטים. בבחירות אלו, מכוני המחקר התחלקו לשניים: אלו שקלטו את העלייה המטאורית של הגמלאים על חשבון קדימה, ואלו שלא. הסקר המחטיא ביותר פורסם ב"הארץ", על ידי מכון דיאלוג. קדימה קיבלה שם 36 מנדטים (בחירות 29), ישראל ביתנו 7 (11), האיחוד הלאומי 12 (9) ומרצ 6 (5). הגמלאים קיבלו 2 (7). בסך הכל, דיאלוג החטיא ב-26 מנדטים.

מה כל זה מלמד על הבחירות הקרובות? קשה לומר. אך מעניין לעקוב אחר ממוצע המנדטים שמקבלת כל מפלגה, לפי סוקר. הליכוד הכי חזק בסקרי הגל החדש ב"ישראל היום", כפי שהיה ב-2009: 40.6 מנדטים. מינה צמח, שסוקרת ל"ידיעות אחרונות" הלא אוהד לנתניהו, נותנת לליכוד הכי מעט: 36.2. העבודה הכי חזקה אצל מינה צמח עם 20.4, והכי חלשה אצל פאנלס, שסוקרת בשביל ערוץ הכנסת, עם 18.5.

יש עתיד הכי חזקה בטלסקר, שסוקרת בשביל "מעריב" ו"וואלה" - 13 מנדטים. בסקרי מאגר מוחות יש עתיד מקבלת 6.88. הדבר משקף את התנודתיות הגדולה של לפיד בסקרים. ש"ס מקבלת הכי הרבה ממאגר מוחות, 13.3, והכי מעט מטלסקר ומדגם, 9.5. הבית היהודי קיבלה בסקרי מדגם 11.5 מנדטים. מרפי סמית היא מקבלת 10.2 בממוצע. דיאלוג מעריך את הבית היהודי רק ב-8.5. התנועה של לבני מקבלת 11 מנדטים מטלסקר ורק 7 מפאנלס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ