ליברמן קידם חוק נגד עמותות השמאל, אך מוחה על חוק דומה של פוטין

שר החוץ היוצא ניסה להגביל את ארגוני זכויות האדם בארץ. לאחרונה פנה לממשלת רוסיה והביע דאגה מחוק דומה שעלול לפגוע בארגונים יהודיים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים78
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ היוצא אביגדור ליברמן דחף בשנתיים האחרונות חקיקה שתגביל את פעילות ארגוני זכויות האדם ועמותות השמאל בישראל. זה לא הפריע לו לפנות בשבועות האחרונים לממשלת רוסיה ולהביע דאגה מחוק דומה שמקדם הנשיא ולדימיר פוטין ושעלול לפגוע בפעילות ארגונים יהודיים.

בחודש יולי האחרון החלה מפלגת השלטון ברוסיה, בעידודו של הנשיא פוטין, לקדם חקיקה שתגביל את פעילות ארגוני זכויות האדם שפועלים במדינה לקידום הדמוקרטיה. ארגוני זכויות האדם הללו קשורים לחלק ממנהיגי האופוזיציה במדינה.

לפי הצעת החוק, עמותות וארגונים לא ממשלתיים שמקבלים תרומות מחוץ לרוסיה, ייאלצו להירשם כ"סוכנים זרים" ולעבור בדיקות דקדקניות של ספרי החשבונות שלהם על ידי הממשלה. לפי הצעת החוק, אותם ארגונים יהיו צריכים להטביע על כל פרסומיהם את המלים "סוכן זר".

בנאום על מצב האומה שנשא פוטין בשבוע שעבר במוסקבה הוא התייחס להצעת החוק. "התערבות ישירה או עקיפה בפוליטיקה הפנימית שלנו אינה מקובלת", אמר. "כל אדם שמקבל כסף מחו"ל עבור הפעילות הפוליטית שלו ועל ידי כך משרת אינטרסים לאומיים חיצוניים, לא יכול להיות פוליטיקאי ברוסיה".

לדברי שני פקידים ישראלים בכירים, משרד החוץ פנה בשבועות האחרונים בכמה ערוצים לממשלת רוסיה. שגרירות ישראל במוסקבה קיימה שיחות בעניין עם אישים ממשל רוסים, ליברמן עצמו העלה את הסוגיה בשיחה עם שר החוץ סרגיי לברוב ומשרד החוץ אף ביקש מהנשיא שמעון פרס להעלות את הנושא בשיחתו עם פוטין במוסקבה לפני חודש וחצי.

המסר הישראלי בכל השיחות כלל הבעת דאגה מכך שהחוק החדש יפגע בפעילות הסוכנות היהודית במדינה וכן בפעילות של ארגונים יהודים כמו הג'ויינט, על אף שאלה אינם מעורבים בפעילות פוליטית. ליברמן, פרס ואנשי שגרירות ישראל במוסקבה ביקשו להחריג את אותם ארגונים מהחוק.

בפברואר 2011 הגישה ח"כ פאינה קירשנבאום מ"ישראל ביתנו", שנחשבת למקורבת ביותר לליברמן, הצעת חוק שמבקשת לשלול מארגוני זכויות אדם ומעמותות שמאל את הזכות שניתנת להם בישראל לפטור ממס הכנסה "ולקבוע כי הכנסותיהם מתרומות ימוסו בשיעור מס הכנסה של 45%".

קירשנבאום כתבה בנוסח הצעת החוק כי"ארגונים אלה מקבלים מימון ממדינות וממקורות עלומים שכל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הפוליטי הציבורי בישראל מבפנים". בנובמבר 2011 אוחדה הצעת החוק של ח"כ קירשנבאום עם הצעת חוק דומה של ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד.

ליברמן דחף לקידום החקיקה בעניין, אך נבלם כמה פעמים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להקפיא את החקיקה הן בשל לחצים כבדים של השרים בני בגין ודן מרידור והן בגלל מסרי אזהרה שקיבל מארה"ב, מבריטניה וממדינות נוספות במערב, שתורמות כספים לאותן עמותות.

בלשכתו של ליברמן סירבו להתייחס לשאלה האם שר החוץ היוצא העלה את הנושא מול עמיתו הרוסי סרגיי לברוב. "החוק שהציעה ישראל ביתנו אינו זהה לחוק ברוסיה, אלא הוא מבוסס על החקיקה הקיימת בארה"ב", אמרו אנשי ליברמן. ליברמן מכוון לחוק "הסוכן הזר" שנחקק בארה"ב בשנות ה-30 של המאה הקודמת. עם זאת, בין החוק שהוא קידם לחוק בארה"ב יש הבדלים משמעותיים.

כך למשל, החוק בארה"ב נוגע בגופים זרים באופן כללי ולא רק בממשלות זרות. החוק האמריקאי נוגע בעיקר לעבודתם של "לוביסטים" מקצועיים שפועלים מול חברי קונגרס ושכל מהות עבודתם היא קידום אינטרסים של הגוף הזר בארה"ב, בתמורה לקבלת שכר באופן ישיר מאותו גוף על בסיס חוזה העסקה ולא על בסיס תרומות. החוק האמריקאי קובע רק חובת דיווח ושקיפות ולא כולל סנקציה בדמות הטלת מס גבוה על תרומות. בנוסף, מאז שנחקק החוק הוא נאכף בזהירות ובפרשנות מצמצמת ביותר. במקרים רבים קבעו בתי המשפט כי החוק אינו חל על שורה של ארגונים בלתי-ממשלתיים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ