אחוז החסימה

יו"ר "הישראלים" מבטיח: "לא אהיה שר"

למפלגה בת השבועיים עדיין אין מצע אך היא מתחייבת לפעול למען יוצאי חבר המדינות. "משנת 96' יש בכנסת דוברי רוסית והמצב שלנו לא השתנה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילן ליאור
אילן ליאור

שם: הישראלים

פתק הצבעה: יק

הוקמה

המפלגה מתבססת על תשתית של מפלגה שהתמודדה בבחירות לכנסת ב-2009, אך החלה לפעול במתכונתה הנוכחית, כמפלגת עולים, בדיוק לפני שבועיים.

החמישייה הפותחת

1. דוד קון, מגיש אקטואליה בערוץ 9; 2. ד"ר מרינה שורר, מרצה למדע המדינה; 3. אלכסנדר וקסלר, פרשן פוליטי בערוץ 9; 4. ולדימיר בודיאנסקי, איש עסקים מבאר שבע; 5. עינת אלפנדרי, עובדת סוציאלית.

רעיונות עיקריים

זו מפלגה סקטוריאלית, שתכליתה לדאוג ליוצאי חבר המדינות בישראל. "אנחנו הולכים לכנסת לפתור בעיות ספציפיות של קהל דוברי הרוסית", מצהיר יו"ר המפלגה קון, עד לפני שבועיים מגיש תוכנית אקטואליה בערוץ 9. מצע מסודר עוד אין למפלגה, אבל לדבריו המטרות ממוקדות וברורות: "לקדם דיור ציבורי לאנשים מבוגרים. לאנשים בגיל בינוני, שהגיעו לארץ בגיל 40 נגיד, צריך לפתור את הבעיה עם הפנסיה. ברגע שהם יוצאים לפנסיה הם ממשיכים לשלם משכנתה, מקבלים פנסיה נמוכה וקצבת זקנה. אף אחד לא יודע איך הם יחיו. זה יהיה פיצוץ סוציאלי גדול מאוד. לצעירים אנחנו רוצים דיור בר-השגה. וחוץ מזה צריך לשבור את תקרת הזכוכית מעל הילדים שלנו".

הוא מסביר: "כשהבן שלי היה בן 24 הוא קיבל דרגת סרן. אלוף אחד בא אליו ואמר אתה קצין טוב מאוד, אתה צריך להשתדל, יש לפניך עוד שלוש דרגות - עד אלוף משנה. ואם הוא ירצה להיות אלוף? סיפרתי את זה לחברים שלי, רופאים. הם אמרו ‘גם אצלנו זה ככה'". המפלגה תומכת גם בשוויון בנטל ובנישואים אזרחיים.

דוד קון, יו"ר מפלגת הישראלים
דוד קון, יו"ר מפלגת הישראליםצילום: ניר קידר

דבר היושב ראש

קון הוא פוליטיקאי טרי. כל חייו הבוגרים היה עיתונאי וכתב גם ספרים, מחזות ותסריטים. עד לפני שבועיים לא התייחס ברצינות לאפשרות להתמודד לכנסת. מחשבותיו היו נתונות בעיקר לקידום רומן פרי יצירתו. הוא ניהל אמנם מגעים עם ציפי לבני וחיים רמון, אך דחה את הצעתם. לדבריו, בניגוד לפרסומים בימים האחרונים, אין כל קשר בין "הישראלים" ל"תנועה".

"משנת 96' יש בכנסת דוברי רוסית ומצב הקהילה שלנו לא השתנה. ליברמן ושרנסקי התחילו במפלגות סקטוריאליות, אבל אחרי כמה שנים אמרו ‘סליחה, אנחנו לא מנהיגים סקטוריאליים, אנחנו מנהיגים גדולים, ברמה הלאומית'. אנחנו לא צריכים לקבל את זה", הוא אומר.

קון , בן 56, תושב אשדוד ויליד באקו, בירת אזרבייג'אן, עלה לארץ לפני 23 שנה. "אני אדם די מבוגר, אני לא מתכוון להיות פוליטיקאי גדול", הוא מצהיר ומפתיע: "אני לא אהיה שר. זו הבטחה שלי. אנחנו נצטרף לכל קואליציה, כי באופוזיציה לא נפתור שום בעיה. אבל שר הולך לכיוון די צר. אני לא רוצה לטפל רק בתיירות או באיכות הסביבה". לדבריו, חברי הרשימה מחזיקים בעמדות מרכז-ימין בתחום המדיני, אך נושאים שאינם נוגעים לציבור הרוסי מטרידים אותו פחות. "בתחום הבעיות של הקהל שלנו כולם צריכים להצביע כמו שצריך. בתחומים אחרים כולם יכולים להצביע מה שהם חושבים".

הקמפיין

הקמפיין יהיה ברוסית, יתמקד בציבור העולים ויבטיח לפעול למענם. דוברי הרוסית בישראל מכירים היטב את קון. יריית הפתיחה של הקמפיין היתה למעשה סקר של מכון דחף בראשות הד"ר מינה צמח שהתפרסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" והראה שהמפלגה על סף אחוז החסימה. קון משוכנע שהפוטנציאל גדול יותר. "לפי מה שאני רואה בערים, אני חושב שיש לנו 5-4 מנדטים".

הצרות

כסף, לדברי קון, אין בכלל. את העלונים הראשונים הדפיסו במימון אישי של המתמודדים לכנסת. בעיה נוספת, לדבריו, היא התקשורת הרוסית. קון אומר כי קשה למפלגה החדשה לחדור לעיתונות, לרדיו ואפילו לטלוויזיה בשפה הרוסית, שעד לפני רגע היתה מקום עבודתו. "אולי זה מקרה ואולי מישהו אמר לא לתת לי אפשרות להתבטא", הוא אומר ורומז לליברמן. צרה אחרונה היא התבטאות בעייתית של קון בתוכנית ביוני השנה. בדיון על נישואים חד-מיניים אמר: "מחר תגיע אשה עם הסוס שלה, תגיד שהיא זואופילית, נציגה של הקהילה הגאה ותדרוש לחתן אותה עם סוס או עם כלבה". הוא מסביר שזה היה חלק מדיון רחב יותר על גבולות הדמוקרטיה וכי לא התכוון לפגוע באיש.

ניסיונות קודמים

לא היו. מפלגת הישראלים אמנם התמודדה לכנסת ה-18, אך הרשימה ורעיונותיה היו שונים לגמרי.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ