שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אוהיו הישראלית

רחובות עשויה לנבא את תוצאות האמת בבחירות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

האנליסטים הפוליטיים בארצות הברית מחפשים כל הזמן את מדינת החיזוי, כלומר מדינה המשקפת בתוכה את כל הגוונים האמריקאים, שהסקרים בה ישמשו אבן-בוחן למתרחש בכל המדינה. בבחירות האחרונות שבו והזכירו כי אוהיו חוזה את עוצמתו של המנהיג הרפובליקאי. בעבר זו היתה מיזורי: בין 1900 ל-2000 המדינה תמיד הצביעה למנצח (למעט פעם אחת), אך ב-2008 וב-2012 הצביעה לרפובליקאים וזוהרה הועם.

מי היא, אם כן, אוהיו הישראלית? ניסינו לבדוק זאת באמצעות בחינת תוצאות בחירות 2009, כאשר השווינו בין התפלגות ההצבעה למפלגות (למעט המפלגות הערביות) בערים הגדולות לבין התפלגות ההצבעה הכללית. התברר כי רחובות היא העיר בה התקבלו התוצאות הדומות ביותר לתוצאות הכלליות.

השילוב בין תושבי שכונות, עולים, האליטה של מכון ויצמן, האוכלוסייה החרדית והבורגנות החדשה יצרו תמונה מהימנה של החברה הישראלית. התוצאות ברחובות היו דומות לתוצאות בישראל בטווח טעות של שני אחוזים, למעט מפלגת הליכוד, שקיבלה ברחובות 4.3 אחוזים יותר מאשר בכלל המדינה. הסוקרים בישראל לא עורכים התפלגות לפי ערים, אך יהיה מעניין לערוך כעת סקר שכזה ברחובות כדי לבחון את התוצאות בה.

בחירות 2013: כל העדכונים באתר "הארץ"

לפיד. הסוקרים מתקשים לעקוב אחר קהלוצילום: מוטי מילרוד

אחרי רחובות דורגה פתח תקווה, עם ייצוג יתר בשיעור של ארבעה אחוזים לליכוד וישראל ביתנו. מלבד שתיהן לא איתרנו עיר נוספת שעשויה לנבא את התוצאות. בראשון לציון, סמל מעמד הביניים החדש, היה ייצוג יתר בשיעור של עשרה אחוזים לקדימה וייצוג חסר של המפלגות החרדיות. בראש העין, לעומת זאת, הליכוד קיבל 11 אחוז יותר מחלקו היחסי. כפיים למירי רגב.

ושתי הערות נוספות על הסקרים:

א. במפלגות הערביות הצטברו די סקרים עם פירוט על כל מפלגה ומפלגה, המאפשרים לנתח מגמות בקרב הציבור הערבי. מפלגת רע"מ-תע"ל בראשות ח"כ אברהים צרצור התחזקה בסקרים בדצמבר וקיבלה מעט יותר מארבעה מנדטים. חלק מהסקרים, בהם אלה של חברת "טלסקר" ושל מכון "דיאלוג" נתנו לה חמישה מנדטים. מכון הסקרים היחיד שנותן לרע"מ-תע"ל שלושה מנדטים הוא "מאגר מוחות".

המפלגה השנייה בגודלה היא חד"ש, עם 3.5 מנדטים בממוצע, ואילו בל"ד נחלשת ומתנדנדת סביב אחוז החסימה. בסקרי דצמבר יש לה 3.1 מנדטים בממוצע, קרוב מדי לקו האדום. ב-2009 חלק מהסוקרים חזו שבל"ד כלל לא תיכנס לכנסת, ואכן זו המפלגה הערבית שקיבלה את מספר הקולות הנמוך ביותר. נדמה שבל"ד נופלת בפח של עצמה: מרוב שהיא מטיפה כי המצב גרוע היא מורידה את המוטיבציה של מצביעיה לבוא לקלפי.

ב. התנודתיות של יש עתיד בסקרים נמשכת. ביום שלישי האחרון היא קיבלה 12 מנדטים בסקר שערך "טלסקר" עבור "וואלה!", וביום חמישי קיבלה שבעה מנדטים בסקר שערך "מאגר מוחות" עבור "משעל חם" ו"מעריב". הסוקרים מתקשים לנתח את הקהל התנודתי והצעיר של יאיר לפיד, ונראה שכל מספר מנדטים שנע בין חמישה ל-15 בא בחשבון בעבורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ