אחוז החסימה

העבר הרע רודף את הגמלאים

הפתעת בחירות 2006 מעוניינת להשכיח את חרפת 2009, ולשם כך החליפה את כל חבריה. היו"ר החדש, אפרים לפיד: "אנו המפלגה החברתית היחידה"

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

המפלגה: דור בוני הארץ - הגמלאים

פתק הצבעה: זך

המפלגה הוקמה בשנת 1996.

החמישייה הפותחת

1. תא"ל (מיל') אפרים לפיד, לשעבר קצין מודיעין בכיר, דובר צה"ל ומפקד גלי צה"ל; 2. מידד גיסין, יו"ר ארגון צרכני בריאות ישראל; 3. יורם קליינר, מנכ"ל המפלגה ובעבר מנהל בית ציוני אמריקה; 4. דליה נקר, עובדת סוציאלית; 5. הלל גרנות, נשיא איגוד מנהלי החברות העירוניות בשלטון המקומי.

רעיונות עיקריים

למפלגה מצע חדש הכולל בעיקר תוכניות לשיפור מצב הגמלאים: פטור מתשלום על תרופות וביקורי רופא למבוטחים מעל גיל 70; השוואת קצבת הזקנה לשכר המינימום למי שזו הכנסתו היחידה; סבסוד ביטוח סיעודי לנזקקים; מיצוי מיידי ומלא של זכויות ניצולי השואה; קידום דיור ציבורי; הרחבת האפשרות להמשיך לעבוד לאחר גיל הפנסיה; קידום תוכניות לימודים אקדמיות והתנדבות בקהילה. מצע המפלגה כולל גם התייחסות כללית לנושא המדיני ומביע תמיכה ברעיון שתי המדינות.

יו"ר המפלגה, אפרים לפיד. "החיידק הפוליטי קינן בי שנים רבות"צילום: ניר קידר

דבר היו"ר

אפרים לפיד בן 70 ומלא מרץ. בשבועות האחרונים הוא יוצא מדי בוקר מביתו בתל אביב, חורש את הארץ ועובר מחוג בית אחד לשני בניסיון לחשוף את הציבור לגרסה החדשה של מפלגת הגמלאים. יו"ר המפלגה הקודם, רפי איתן, הוא שקידם את מועמדות לפיד. איתן עדיין מעורב מאוד במפלגה, אך אינו מתמודד לכנסת.

"החיידק הפוליטי קינן בי שנים רבות", מספר לפיד, "אני בא עם מטען שהוא כולו מוניטין. אני לא איש של פוליטיקה והון ולא איש של קומבינות". לדבריו, זו אינה רק מפלגת גמלאים. "אנחנו המפלגה החברתית היחידה, שצריכה להיות הלורד שומר החותם של הנושאים החברתיים", הוא אומר.

המפלגה לא עברה את אחוז החסימה באף סקר בתקשורת, אבל לפיד אופטימי. "יש דיסוננס בין סקרים וראיונות לתחושה בשטח. אני נפגש בעיקר עם גמלאים, אבל גם עם צעירים, וכולם משוכנעים שחשוב שתהיה מפלגה שתגן על האינטרסים האלה". הוא מציין גם כי סקר פנימי של המפלגה, מלפני חודש, הראה כי ביכולתה לקבל 4-3 מנדטים. הוא מדגיש כי המפלגה תשאף להצטרף לכל קואליציה.

הקמפיין

"כי צריך לדאוג לאבא ואמא", היא סיסמת הבחירות המובילה של המפלגה. הסיסמה, מסבירים במפלגה, פונה גם לצעירים. ובכל זאת, קהל היעד העיקרי הוא הגמלאים. "יש יותר מ-800 אלף בני יותר מ-65 ומעלה בישראל", מדגיש לפיד. "אנחנו צריכים רק 10% מהקולות שלהם". השבוע הציג לפיד את אחת הדמויות שתוביל את הקמפיין: דניאל ביטון, אביו של הזמר אייל גולן.

הצרות

הזיכרון הציבורי מדאיג את לפיד. לדבריו, רבים אינם שוכחים את התנהלות הגמלאים בכנסת ה-17, שכללה עימותים מתוקשרים והסתיימה בהתפלגות ובמפלה בבחירות. "אני מרגיש שהאתגר הוא הרבה יותר גדול בגלל העובדה שאנחנו נמצאים עם הזיכרון ההיסטורי. כואב הלב שמה שנשאר בזיכרון הציבורי - ואני נתקל בזה יום-יום - זה הכישלון של המפלגה הזאת", הוא אומר ומיד מוסיף: "זה היה כישלון פרסונלי. אף אחד מהחבורה שהיתה פה ב-2006 וב-2009 לא נמצא היום ברשימה. האנשים שנמצאים אתנו ברשימה זוכרים את טעויות העבר ולא יפעלו כך. תהיה לויאליות למשימות שלנו ומחויבות לעסוק בצורכי הציבור".

הטעם הרע שהשאירה מפלגת הגמלאים גם הוביל להחלטה לשנות את שם המפלגה והסמל שלה. בעיה נוספת, כמו מפלגות קטנות אחרות, היא כסף. "התקציב צנוע מאוד ומבוסס על תרומות אנשינו. העובדה שאתה לא רואה שילוט - זה לא קונספט, אלא מצוקה כספית".

ניסיונות קודמים

המפלגה ניסתה את כוחה לראשונה בבחירות לכנסת ה-15 ב-1996, אך קיבלה רק כ-15 אלף קולות, אז כ-0.5% מהקולות, ולא עברה את אחוז החסימה. ב-2006 היתה המפלגה בראשות רפי איתן מההפתעות הגדולות בתולדות הבחירות לכנסת: היא קיבלה כ-185 אלף קולות (5.9%), זכתה לשבעה מנדטים ולשני תפקידי שרים. בבחירות 2009, אחרי התפלגות הסיעה, צנחה המפלגה לכ-17,500 קולות בלבד.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ