ליברמן בעיתונות הרוסית: "משרדי הפנים והשיכון שלנו"

במודעה שפורסמה בעיתונות הרוסית מפרטת ישראל ביתנו את פרטי השותפות עם הליכוד, שמשמעותה היא דחיקת ש"ס משני תיקיה הבכירים בממשלה הבאה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בפומבי כי יוציא את משרד הבינוי והשיכון מ"ידיים סקטוריאליות" לאחר הבחירות כדי להוזיל את מחירי הדיור, כעת נראה שמשרד הפנים הולך בדרך דומה ויילקח מהשר אלי ישי וממפלגתו, ש"ס.

במודעה רשמית שפורסמה אתמול באתרי חדשות ברוסית, מפרטת ישראל ביתנו את פרטי השותפות בין המפלגה בראשות אביגדור ליברמן ומפלגת השלטון בראשות נתניהו. במודעה, המופיעה גם באתר הרשמי של הליכוד-ביתנו ברוסית, נכתב לבן על גבי כחול כי "אחרי הבחירות ישראל ביתנו תיקח את משרד השיכון ואת משרד הפנים ותפתור את בעיית הדיור". עוד נכתב, כי כחלק מהשינוי הזה, הממשלה תעביר את "הרפורמות הנחוצות מבלי להתייחס לאינטרסנטים". עוד מגלה המודעה, כי ליברמן יחזיק לאחר הבחירות בתיק מפתח בממשלה.

ראשי ש"ס הגיבו בהפתעה מוחלטת לפרסום ברוסית, שנודע להם רק בעקבות פניית "הארץ". רק בדיעבד הם יכולים להיזכר בהצהרתו של יושב ראש ישראל ביתנו לפני שבועיים, בהופעה בפני מפלגתו, שלפיה ידרוש בעבור ישראל ביתנו את תיקי הפנים והשיכון. כעת מתברר כי לא היו אלה משאלות לב בלבד.

בני הזוג נתניהו והזמרת שרית חדד, שלשום בוועידת הליכוד-ביתנו בירושליםצילום: יוסי זמיר

שורת ההפתעות המבזות שמקבלת ש"ס בימים האחרונים מהליכוד-ביתנו, נוחתת עליה בזמן ששתי המפלגות ממשיכות להצהיר כי השותפות ביניהן מובטחת לאחר הבחירות. אך העובדה שש"ס מוצגת שוב ושוב כמפלגה סקטוריאלית המונעת מאינטרסים זרים אינה צפויה להביא להפגת המתח בינה לבין מפלגת השלטון. השר ישי מסיים כעת את הקדנציה השלישית שלו כשר הפנים.

תיק הפנים היה תמיד דרישה קואליציונית ראשונה במעלה של ש"ס בממשלות שבהן היתה חברה, ובעבר החזיקו בו בכירי המפלגה - יצחק פרץ, אליהו סוויסה וכמובן אריה דרעי.

עוד קודם לפרסום, קיבלה ש"ס החלטה להגביר את הטונים בעימות עם ראש הממשלה: "נתניהו של 2013 רוצה לשוב ולהיות נתניהו של 2003. נתניהו של גזירות וקיצוצים. ליכוד חזק פירושו ליכוד דורסני שלא רואה בעיניים את כל אלה שאין להם", נמסר ממטה ההסברה של המפלגה לאחר שנתניהו שב והבטיח שלשום להוציא את משרד השיכון ואת מינהל מקרקעי ישראל מ"ידיים סקטוריאליות", כלומר ש"ס.

בדבריו בהצגת מסע הבחירות של הליכוד, אמר נתניהו: "יש דבר נוסף שעדיין לא פתרנו אותו. כפי שפתרנו והפחתנו את מחירי הסלולרי, ככה נפחית את מחירי הדיור. יש לזה תנאי אחד הכרחי: צריך לקצץ בביורוקרטיה. סיכמתי עם ידידי אביגדור ליברמן שנחזיר את משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל לידי הליכוד-ביתנו. זה לא יהיה בידיים סקטוריאליות. זה צריך לשרת את כל אזרחי ישראל. ככל שרשימת הליכוד-ביתנו תהיה גדולה יותר ותלויה פחות במפלגות סקטוריאליות, כך נוכל להביא הישגים גדולים יותר לכל אזרחי ישראל". הוא התייחס גם לחוסר השוויון ב"נטל השירות והעבודה" ואמר כי "המצב הזה לא יכול להימשך".

השר אלי ישי, אריה דרעי ושר השיכון אריאל אטיאס. הליכוד ביתנו מאיימים לקחת מידיהם את תיק השיכון צילום: אמיל סלמן

שלושת ראשי ש"ס, דרעי-ישי-אטיאס, אמרו בתגובה כי 'לש"ס אכן יש סקטור, לסקטור הזה אין כיפה, אין דת, ואין מין. הסקטור הזה הוא כל אלה שאין להם. ליכוד חזק פירושו ליכוד דורסני שלא רואה בעיניים את כל אלה שאין להם. לכל מי שהיה בעבר ספק, הרי שמאז החיבור עם ליברמן, הליכוד כבר לא ביתנו - ש"ס היא ביתנו האמיתי. רק ש"ס חזקה תוכל לשמור על נתניהו מפגיעה בחלשים ולדאוג שקולם יישמע".

בקדימה תקפו את הסיכום בין ישראל ביתנו והליכוד. "המודעה היא הטעיה וניצול ציני", אמר אלכס טנצר, נציג הקהילה הרוסית בקדימה. "מבין העולים מחבר המדינות, יש 39 אלף זכאי דיור שאמורים לקבל מענה ממשרד הקליטה, לא השיכון. המשרד נמצא בידי ישראל ביתנו זה שנים, והם לא טופלו". עם זאת הוא אמר כי הוא תומך בהעברת תיקי השיכון והפנים מידי ש"ס.

השר אלי ישי סירב להגיב לידיעה, אך מש״ס נמסר בתגובה כי ״מנהיגי הליכוד-ביתנו מתנהגים בזחיחות ועוסקים בימים האחרונים בחלוקת תיקים. הבחירות הקרובות אינן על תיקי שרים אלא על עתידה ודרכה הכלכליים והאזרחיים של ישראל. הסגנון הזה מראה למה חייבים שש״ס תהיה גדולה וחזקה בכדי לשמש בלם של הגזרות הכלכליות המתוכננות בתקציב המדינה. כשהליכוד גדול הוא מאבד את החמלה והוא הופך חזק על חלשים. ש״ס חזקה תהיה שם בשביל להגן עליהם״.

היום יפרסם השבועון "משפחה" ראיון עם ליברמן, שבו הוא חוזר ומצהיר שמפלגתו תחזיק בתיק השיכון והפנים. לדבריו, בממשלה הבאה אטיאס יכהן כשר התיירות, ואלי ישי יהיה שר התשתיות. ליברמן אומר בראיון שמקורבו אריה דרעי לא צריך לכהן כשר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ