משולם נהרי פעל להעברת מיליונים פטורים ממכרז לאל המעיין של ש"ס

השר בלי תיק דאג שיועברו לעמותה 2.1 מיליון שקלים לצורך "הקניית הרגלים תרבותיים וחברתיים וקירוב והעמקת ערכי מורשת ישראל לנוער בסיכון"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

השר בלי תיק מש"ס, משולם נהרי, דאג שיועברו 2.1 מיליון שקלים לעמותת אל המעיין, גוף התרבות של ש"ס, בהליך חריג של פטור ממכרז. הכסף נועד ל"הקניית הרגלים תרבותיים וחברתיים וקירוב והעמקת ערכי מורשת ישראל במרכזים לנוער ונוער בסיכון". אנשיו של נהרי, שנכחו בשתי ישיבות ועדת המכרזים של משרד ראש הממשלה, לא מסרו לחברי הוועדה שהגוף המקבל את הכסף הוא של ש"ס. יו"ר הוועדה היה רן ישי, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה ובן דודו של יו"ר ש"ס, אלי ישי.

עמותת אל המעיין הוקמה בשנות ה-80 כחלק ממהפכת "החזרת עטרה ליושנה" של ש"ס. היא פועלת לצד "מעיין החינוך התורני" שעוסקת במסגרות חינוך פורמליות.

תנועת אל המעיין עוסקת בחינוך לא פורמלי ומפעילה שיעורי תורה, הפצת חוברות הלכה וכיוצא באלה. בעבר היה אלי ישי מנכ"ל אל המעיין. מאז 2004 המנכ"ל הוא מקורבו של ישי, משה אילוז. שכרו החודשי הוא 34 אלף שקל ברוטו.

תקציב אל המעיין נע סביב 22 מיליון שקל בשנה. שליש ממנו בא מתרומות והשאר ממענקים של משרד החינוך. אבל בשנתיים האחרונות נמצא לאל המעיין מקור הכנסה לא צפוי - משולם נהרי, השר שהופקד על "נושא חברה ומורשת ישראל".

בדצמבר 2010 פרסמה לשכת נהרי הודעה המציעה מימון ל"פעילויות בנושא חברה ומורשת ישראל על פי ההלכה, קירוב לבבות, הרחבת התודעה היהודית בקרב ילדים ונוער, טיפוח מורשת התרבות של קהילות ישראל והעמקת הקשר לעם ישראל וארץ ישראל". מתוך 26 הגופים שפנו, החליטה הלשכה לממן שני פרויקטים, אחד מהם של אל המעיין, שקיבל את התקציב הגדול יותר.

השר משולם נהרי (במרכז)צילום: דניאל בר און / ג'יני

ביוני 2011 התכנסה ועדת המכרזים של משרד רה"מ כדי לתת פטור ממכרז. לפי הפרוטוקול, בוועדה ישבו רן ישי, יו"ר הוועדה וסמנכ"ל משרד ראש הממשלה; חשב המשרד יוסי שטראוס; עו"ד יערה תיק מהמחלקה המשפטית, משקיפים שונים ואנשיו של נהרי בני גמליאל, אהוד מזרחי וחווה ויינגוט.

כשאנשי נהרי הציגו את הפרויקט, לא ציינה ויינגוט כי אל המעיין היא בעצם שלוחה של ש"ס והציגה את התנועה כ"גוף המפעיל מרכזים ברחבי הארץ המעבירים פעילות לנוער ונוער בסיכון". על הפרויקט אמרה כי "הגוף הבהיר שהוא מפעיל מרכזים לנוער על מנת שלא ישוטטו. במרכזים מתקיימות פעילויות שונות כגון שיעורי תורה ומשחקים".

ויינגוט התקשתה לומר למה נועד הכסף ואמרה כי "נבדקה הנכונות של הגוף והאפשרות לבצע את הפעילות. עדיין לא קיים מערך שיעורים מובנה. המטרה היא ליצוק תכנים למערך הפעילות. יוקם צוות". ועדת המכרזים לא שאלה אף שאלה, אך החליטה להעביר 1.5 מיליון שקלים לפעילות זו. אל המעיין התחייבה מצדה לתת סכום דומה.

באוקטובר 2012 התכנסה שוב ועדת המכרזים של משרד רה"מ, לבקשת נהרי. רן ישי הפך אז מיו"ר למציע ההצעה. הוא הציג את הפעילות של נהרי כ"נציג המקצועי של השר". לדברי ישי, אל המעיין "מקיימת מרכזים ברחבי הארץ לנוער על מנת שלא ישוטטו. במסגרת יישום המיזם, הפעילות מתקיימת ב-25 מרכזים בפריסה ארצית. מגיעים אליהם 30 נערים. התוכנית עולה על הציפיות ומצליחה להפליא. ממדי הנשירה ממערכת החינוך במגמת ירידה, יש עלייה במספר המתגייסים ועוד".

הפעם הקשו חברי הוועדה על ישי ואמרו כי לשנה הבאה יש לבחון גופים נוספים שיכולים לתת אותו שירות, אבל אישרו 601 אלף שקלים. בסך הכל ניתנו לפרויקט 2.1 מיליון שקלים.

בנוסף לכך, אנשיו של נהרי השיגו עוד חצי מיליון שקל בפטור ממכרז לעמותת להב, העוסקת "במפגשים עם כלות וזוגות במסגרת מפגשי החובה של הכלות מן הציבור הכללי עם מדריכת כלות טרם הנישואין". ייעוד הכסף הוא "ליזום ולהוסיף תוכן למפגשי זוגות לפני ואחרי הנישואין בנושאים של בניית הבית היהודי, זוגיות ותקשורת בין-אישית. הוחלט על מיזם משותף. המשרד (למעשה נהרי, ח"ל) שדרג את פעילות המרכזים והכניס תכנים ופעילויות חינוכיות לבניין הבית היהודי והרחבת התודעה היהודית והמורשת של עם ישראל בקרב זוגות לפני ואחרי הנישואין".

תכנים אלה מועברים בסדנאות שבהן "יש התמקדות במיומנות תקשורת, בקבלת החלטות, במודעות עצמית ובמיומנויות נוספות הדרושות לבניית חיי זוגיות מוצלחים וחיוביים". בסדנאות לקחו חלק 320 זוגות, שהשתתפו ב-92 מפגשים.

"הארץ" פנה למשרד ראש הממשלה בשאלה מדוע ועדת המכרזים העבירה כספים לעמותה המקורבת לש"ס. במשרד סירבו להתייחס לדבר והפנו את השאלות ללשכת נהרי. בנוגע למעורבות האישית של המשנה למנכ"ל המשרד רן ישי אמרו כי "מדובר בעמותה שתהליך ההתקשרות איתה החל לפני כניסתו של רן ישי לתפקיד והיא נבחרה על ידי ועדת משנה מעשרות הצעות לפי קריטריונים שנקבעו מראש. בניגוד לנטען, רן ישי שימש חבר בוועדת המכרזים לאחר שבדק ומצא כי איננו עומד בניגוד עניינים".

לשכת נהרי ומנכ"ל אל המעיין, משה אילוז, סירבו להגיב לידיעה

דוגמא ומופת למנהל תקין? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ