בחירה אישית |

והזוכה בעיטור מצח נחושה: ש"ס

טור זה התחבט לא מעט, ורק לאחר שקלא וטריא הגיע למסקנה כי העיטור מגיע למפלגתו של דרעי שהעז להכריז כי הם כאן "בשביל אלה שאין להם"

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

מצב השינה בארץ בכי-רע. הם לא רק יושבים בתוך העם, שרי ישראל, הם גם שוכבים, ושנתם נודדת. שר הפנים, אלי ישי, סיפר בשפתו לפעילי ש"ס בכנס סגור: "אני חרד, אני מזיע, אני לא ישן בלילה מה יכול לקרות חס וחלילה ב-22 לחודש". ומה מסלק תנומה מעפעפי השר? "כל אחד ואחד מאתנו", הסביר, "יש לו איזה בן שהוא הולך להתגייס, נכון? שלא יגיד חס וחלילה אחרי שהבן מקבל צו גיוס, איפה הייתי. למה לא פעלתי יותר".

אכן, חלום בלהות בהקיץ: הבן-יקיר יעזוב בקרוב את אביו ואת אמו וילך לצבא, ירחם השם. אף אחד לא מצליח לישון כאן בשקט, כולם ערים בלילה: הורים לבנים ולבנות מגויסים לא מצליחים להירדם, ואתם הורים לאברכים בגלל חשש גיוס, שעלול לעקור את עולם התורה.

בחירות 2013: לכל הסקרים והמדורים בעמוד המיוחד >>

קשה, קשה להחליט איזו מפלגה ראויה יותר לעיטור-מצח-נחושה, לפרס הראשון. גם טור זה התחבט השבוע לא מעט, ורק לאחר שקלא וטריא הגיע למסקנה: ש"ס - מצחה עז יותר. עדיין זכור לי הרגע שבו נפל הפור. פתחתי את העיתון, תמונתו המחויכת של אריה דרעי ניבטה אלי, והסיסמה שבתה את הלב: "אנחנו בשביל אלה שאין להם".

היא לא נולדה אתמול. כמעט 30 שנים - מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת - יושבת ש"ס בכל הממשלות, למעט הפוגה אחת קצרה וכפויה. 30 שנה (במלים: שלושים שנה) היא "בשביל אלה שאין להם". ומשנה לשנה, מממשלה לממשלה, מתרבים העניים, רובם אנשים עובדים. שליש מילדי ישראל - שיעור חסר תקדים - נדחסים כיום מתחת לקו הנחשלות, גם הם מתקשים לפעמים להירדם בגלל בטן מקרקרת. אבל מי צריך למלא בטן ריקה, אם אפשר למלא אותה בגאווה עתירת קלוריות וקמעות כתחליף מזון.

אריה דרעי בכנס בחירות של ש"ס בחיפהצילום: רמי שלוש

מפתח אי-השוויון רק התחדד בעשורים הללו, הפערים בחינוך העמיקו, עשירים התעשרו ודלים התרוששו עוד יותר, אך הסדר החברתי נשמר, תודה לאל. הוא נשמר גם בתוך המחנה החרדי - אשכנזים-ליטאים כעליונים, מזרחים כתחתונים, וילדות וילדים שלהם - החוצה.

פעם אחת ויחידה החליטה ש"ס ביוזמתה לפרוש מהממשלה, לאו דווקא בזכות "אלה שאין להם", כי אם בחובת אלה שיש להם יותר מדי: דרעי, המנהיג, נתפס בקלקלותיו, איבד את כיסאו, נשלח לבית הסוהר, ואתו נשלחה ש"ס לניקוי אחר כבוד. הוא לא היה היחיד במפלגתו לרצות עונש על מעילה בכספי ציבור. אמנם שם ירושלים נישא אז כסיבה לפרישה, אך היתה זאת ירושלים של מטה, הכי למטה.

עכשיו, לאחר 30 שנה של יגיעה למען היגעים, ש"ס תדאג להם, סוף סוף: "רק ש"ס חזקה תעצור את הגזרות הכלכליות", ו"רק ש"ס חזקה תדאג לדיור הציבורי", כפי שדאג אריאל אטיאס כשר הבינוי והשיכון בארבע השנים האחרונות. והיא תעשה זאת אך ורק בהנהגתו של בנימין נתניהו, שמחויבותו למוחלשים היא מן המפורסמות. כך מובטח ש"אלה שאין להם" יישארו באותו מקום שאין, וכך תוכל ש"ס להמשיך ולדאוג את דאגתם כפרנסה קבועה לראשי עסקניה.

יש ענף עסקי אחד שבו יכולה ש"ס לקבוע בעצמה את המחירים, מבלי להיות תלויה באחרים. זהו ענף הכשרות, שאלף משגיחים יושבים עליו, ולא ייכרת. וראו זה פלא של חמלה והתחשבות: דווקא "בד"צ בית יוסף" - עסק משפחתי-פרטי של מרן ובניו - הוא זה שמאמיר את תעריפיו יותר מכל בד"צ אחר. ממש בור שומן שאינו מאבד טיפה, אף לא טיפ.

כבשת הרש - שחוטה ומומלחת כהלכה - עולה אצלם ביוקר. חזיר, רחמנא ליצלן, בל יימצא, אך החזירות כשרה למהדרין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ