בדעם מקווים שהפעם, המחאה החברתית תכניס אותם לכנסת

אסמא אגבארייה זחאלקה, יו"ר מפלגת הפועלים, מדגישה את ההבדלים בינם לבין חד"ש, וחושבת שהשטח הבשיל לאג'נדה שדעם מציעים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

המפלגה

דעם - מפלגת הפועלים (פתק הצבעה: ק), הוקמה בשנת 1995.

החמישייה הפותחת

1. אסמא אגבארייה זחאלקה 2. ניר נאדר 3. דני בן שמחון 4. וופא טיארה 5. אורלי פלדהיים, מייסדת "מרק לוינסקי" למען הפליטים (ארבעת הראשונים ברשימה הם פעילים חברתיים ועובדים בארגון העובדים מען).

רעיונות עיקריים

דו קיום יהודי-ערבי, צדק חברתי וסיום הכיבוש. במצע המפלגה מופיעים הסעיפים הבאים: הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 ופירוק כל ההתנחלויות; תמיכה באביב הערבי ובמאבק העם הסורי; הלאמת שירותים חברתיים; העלאת מס החברות והורדת המסוי לעובדים; הרחבת הגירעון התקציבי וקיצוץ בתקציב הביטחון; הרחבת הפיקוח על מחירים וסבסוד תחבורה ציבורית; תמיכה באיגודי עובדים, החלת הסכמים קיבוציים על כלל העובדים במשק וביטול תופעת עובדי הקבלן; הפסקת ייבוא עובדים זרים ומתן מקלט מדיני לפליטים; שוויון הזדמנויות לנשים בעבודה והתנגדות להעלאת גיל הפרישה לנשים; הפרדת הדת והמדינה והסדרת נישואים אזרחיים; סגירת מרכזי הערים לרכב פרטי לטובת תחבורה ציבורית; העדפה מתקנת לקליטת עובדים ערבים בממשלה ובחברות ציבוריות; התנגדות לשירות לאומי חובה לערבים.

אסמא אגבארייה זחאלקה, יו"ר דעםצילום: דניאל בר און

דבר היו"ר

אסמא אגבארייה זחאלקה, תושבת יפו, בת 39, עומדת בראש דעם משנת 2003. המפלגה לא הצליחה מעולם להתקרב לאחוז החסימה. המחאה החברתית, משוכנעת זחאלקה, תוביל את המפלגה לכנסת ה-19. "הצדק החברתי שדעם הציעה לא קרץ לציבור בעבר. אחרי האביב הערבי והמחאה ברוטשילד, השטח בשל לאג'נדה שאנחנו מציעים", היא אומרת.

החולצות והשלטים של דעם בלטו במחאה החברתית. זחאלקה אפילו נשאה דברים בהפגנה לציון שנה להקמת האוהל הראשון. "אין שום ספק שהימין מנסה לקבור את המחאה. ההפגנות נעלמו, אבל המרמור, האכזבה מהשלטון והמיאוס מהאלטרנטיבות עדיין שם. דעם פונה לציבור שמאס בקיים ובמפלגות שעברו את אחוז החסימה, הגיעו לכנסת ופשוט נכשלו כישלון חרוץ".

זחאלקה מתפרנסת מעבודתה בארגון העובדים "מען", שהוקם בידי המפלגה, ומאגד עובדים יהודים וערבים. היא מוסלמית, נשואה לשחקן תיאטרון שמשלים הכנסה בתור שיפוצניק ואם לילד בן ארבע. "אנשים שלא גומרים את החודש זאת לא סיסמה בשבילנו - זה אנחנו", היא אומרת. "אנחנו נקדם את האג'נדה שבה העבודה והרווחה יקבלו עדיפות ולא הרווחים והטייקונים. דעם היא היום השמאל הברור ביותר, שלא מתבלבל וקשור לפועלים. זה שמאל ערבי-יהודי, מעמדי, שנמצא בפועל בשטח ומארגן את העובדים. זה שמאל שבא לחבר את ישראל לערבים שבתוכה ולשבור את החומה שמפרידה בין הערבים ליהודים".

הקמפיין

"צדק אחד לכולם" היא סיסמת הבחירות המובילה של דעם. הקמפיין מתנהל בעיקר ברשתות החברתיות. הפעילות הענפה שם היא שנוטעת באנשי המפלגה תקווה שהפעם ההתמודדות תסתיים בבית הנבחרים. "פייסבוק חשף אותנו לקהלים עצומים שלא הכרנו קודם", מספרת זחאלקה. "פייסבוק היווה בשבילנו גם ערוץ תקשורת אלטרנטיבי להיכנס דרכו לציבור הערבי, בעיקר לצעירים בני 25-18, קבוצה שמאוד פעילה בדף שלנו. תוך חודש קפצנו מ-300 לכמעט 9,000 לייקים". נוסף על הפעילות ברשת, מקיימת זחאלקה חוגי בית ומפגשים פתוחים עם הציבור. גם התקשורת, היא מעידה, נותנת הפעם למפלגה ביטוי הרבה יותר משמעותי.

הצרות

בעבר, אומרת זחאלקה, הצרה העיקרית לא היתה אחוז החסימה אלא "אחוז החשיפה". הפעם, לדבריה, הבעיה הזאת אינה קיימת יותר. בזכות המחאה ופריחת הרשתות החברתיות, המפלגה הצליחה לחשוף את עצמה לקהל רחב הרבה יותר. ובכל זאת, יש לא מעט מכשולים בדרך לכנסת. בראשם, התמיהה עד כמה יש צורך בדעם ומה בכלל ההבדל בינה לבין חד"ש? "דעם מארגנת עובדים, מדברת בשפה אחת עם ערבים ויהודים - לא בשפה לאומנית אלא בשפה חברתית וסולידרית, נותנת ייצוג לנשים במקום גבוה ברשימה - שלוש נשים בחמישייה ושש בעשירייה, לא סוגרת דילים עם חמולות ותומכת באביב הערבי ובמהפכה הסורית", משיבה זחאלקה. שתי בעיות נוספות, המשותפות למפלגות רבות שאינן מיוצגות בכנסת: החשש של מצביעים לבזבז את קולם ותקציב נמוך, המבוסס רק על דמי חבר ותרומות קטנות יחסית.

ניסיונות קודמים

דעם התמודדה לראשונה בבחירות לכנסת ה-14 בשנת 1996. מאז שבה והתמודדה בכל אחת ממערכות הבחירות, אך תמיד היתה רחוקה מאוד מאחוז החסימה. ב-2006 קיבלה את מספר הקולות הגבוה ביותר - 3,692. בבחירות הקודמות הסתפקה ב-2,645 קולות, כ-0.1% בלבד מסך הקולות הכשרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ