סקרן |

כמה מנדטים שווים מאות אלפי לייקים?

במסגרת הניסיון למצוא חזאי טוב יותר מהסקרים המסורתיים בדקנו גם את הרשת החברתית. וגם - איך הגיעה עוצמה לישראל לשישה מנדטים?

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ב-1 בינואר חגג ראש הממשלה את הלייק ה-400,000 לדף שלו בפייסבוק. הוא ניצל את ההזדמנות להודות לחברים ולהבטיח שיהיה ראש ממשלה חזק. הדף של נתניהו, המתופעל על ידי הליכוד ונכתב בעברית, באנגלית ולפעמים בערבית, הוא דף הפייסבוק הפופולארי ביותר של פוליטיקאי בישראל, למגינת ליבה של שלי יחימוביץ'.

הפייסבוק יצר בשנים האחרונות פוליטיקאים מזן חדש, שכישרונם בכתיבת סטטוסים עולה משמעותית על כישרונם הביצועי. ספק אם סתיו שפיר ואיילת שקד היו מצליחות להיות מועמדות מובילות לכנסת, לפני שהיו קודם כוכבות פייסבוק. אך האם פופולאריות בפייסבוק מעידה על הצבעה למפלגות? במסגרת הניסיון למצוא חזאי טוב יותר מהסקרים בחנו גם את הפייסבוק.

מלכתחילה ברור שזה כלי בעייתי. אדם שמעביר את תמיכתו מנתניהו לבנט, או להפך, לא מוריד את הלייק שעשה לפוליטיקאי שנטש. רבים בדפי פייסבוק הם חברים גם כדי לנגח ולקנטר. ובכל זאת, בחרנו להשוות בין מספר החברים לממוצע המנדטים בסקרים בשבועיים האחרונים. הבחינה מלמדת שאין קשר בין השניים. לנתניהו 400,000 חברים, ועוד 136,000 חברים יש לליברמן, אך הם מביאים רק 34 וחצי מנדטים, כלומר: 15,000 חברים שווים מנדט. לעומת זאת, לשלי יחימוביץ יש רק 73,000 חברים, הרבה פחות מאשר לבנט ולפיד, ומפלגתה היא עדיין השנייה בגודלה. בש"ס, לאריה דרעי יש 25,000 חברים ולישי 8,000, אך את עשרת המנדטים שלהם הם יקבלו בקלות. כוכב פייסבוק שלא מצליח לתרגם מעמדו שם למנדטים הוא חיים אמסלם. יש לו 96,000 אלף חברים, ובסקרים הוא כמעט נמחק.

בחנו גם את הקשר בין לייקים למספר המנדטים. רק שיעור קטן של חברי הפייסבוק פעילים בנתינת לייק לפוליטיקאי. גם זה מדד בעייתי. נתניהו קיבל בסוף השבוע 9,600 לייקים לתמונה של ירושלים עם ברכת שבת שלום, ורק 2,840 לסטטוס הכולל את המנטרה הקבועה על סידורי הביטחון הדרושים להסכם שלום עתידי. ליברמן קיבל 16,000 לייקים לתמונה עם נכדתו חסרת השיניים, בעוד הסטטוסים שלו זוכים ל-3,000 בממוצע.

להשוואה עשינו ממוצע הלייקים לעשרת הסטטוסים האחרונים של כל הפוליטיקאים. מי שמוביל הוא מיכאל בן-ארי, שיש לו לייק על כל 26 חברים. אחריו זהבה גלאון ואחריה יאיר לפיד ונפתלי בנט. החלשים ביותר הם אנשי ש"ס. גם כאן אין קשר הגיוני בין מספר הלייקים לחיזוי המנדטים.

אחת התופעות המעניינות בעולם הסקרים בבחירות האלה הם הסקרי מכון גיאוקרטוגרפיה, בנשיאות הפרופ' אבי דגני. המכון עושה סקרים להנאתו, וכשיש משהו מעניין הוא מפרסם. אולי בשל כך הסקרים של המכון שונים מאוד מהממוצע של שאר המכונים. לפני שבועיים, הוא חזה 3 מנדטים לעלה ירוק. ביום חמישי האחרון, בסקר לרשת ב', העלה דגני את סף הריגוש: הוא חזה 18 מנדטים לבית היהודי, 6 מנדטים לעוצמה לישראל ורק 5 ליאיר לפיד.

אין ספק שהמכון מהמר על כל הקופה: להדהים עם דיוק נדיר או לצאת מגוחך. בבחירות הקודמות הוא החטיא יותר מכולם. דגני עצמו, בשיחה עם "הארץ", בטוח בעצמו: "הקריירה שלי לאורך כל הדרך היא כזאת. אני לא רוצה להגיד משפטים שחצניים. אני משתמש בהרבה מאוד כלים, במערכות מידע משוכללות. אני עושה לבד את הסקרים. אין אצלי שיקול דעת למי אני נותן את המנדטים ולמי לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ