ליברמן ל"הארץ": האיחוד בין ישראל ביתנו לליכוד יתפרק אחרי הבחירות

לדברי יו"ר ישראל ביתנו, מספר המנדטים יחולק בין הסיעות והן לא יפעלו יחד. שר בליכוד: "ליברמן עשה עלינו סיבוב וקיבל עסקה הרבה יותר משתלמת"

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

מי שחשב שהרשימה המשותפת לליכוד ולישראל ביתנו תישאר מאוחדת גם לאחר הבחירות, ב-22 בחודש זה, טעה. האיחוד בין הליכוד בראשות בנימין נתניהו לישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, שעליו הכריזו שני האישים לפני כחמישה שבועות, אמור להסתיים מיד לאחר הבחירות. שתי הסיעות לא יישארו יחד. הן ייפרדו כל אחת לדרכה, לא יישבו יחד ולא יפעלו יחד. כל אחת מהן תישאר שברשותה מספר המנדטים שיפלו בחלקה בבחירות, על פי עיקרון ה"ריצ'רץ'" שסוכם ביניהן מראש.

יו"ר ישראל ביתנו, ומספר 2 ברשימה המשותפת, אביגדור ליברמן, אישר זאת אמש בתשובה לשאלת "הארץ". ליברמן מסר באמצעות דובר ישראל ביתנו כי האיחוד הוא רק עד לבחירות. אולם במסמך ההסכם בין שתי הסיעות, ערב סגירת רשימות המתמודדים, נכתב כי מעמדו הסופי של האיחוד בין שתי הרשימות יוכרע עד חודש לאחר הבחירות. מסתבר שליברמן לא מחכה, הוא כבר הכריע.

החלטתו של ליברמן מעוררת תגובות סותרות בליכוד; אחד משרי המפלגה, בירך על ההחלטה. "לא בטוח שהייתי רוצה לראות את שתי הסיעות יושבות יחד לאורך כל חייה של הכנסת ה-19. יש בכל זאת לא מעט הבדלים בינינו, וחתונה קתולית שכזו היתה יכולה לגרום בעיות רבות במורד הדרך", אמר השר. הוא גם ציין כי כל הפרשנויות וההערכות שליוו את האיחוד, לפיהן זהו השלב הראשון בהשתלטותו של ליברמן על ראשות הליכוד בעידן שאחרי נתניהו, אינן רלוונטיות כאשר שתי הסיעות נפרדות זו מזו לאחר הבחירות. עם זאת אמר כי ליברמן התחייב בהסכם שישראל ביתנו תתמוך בנתניהו כראש ממשלה לאורך כל הקדנציה.

בחירות 2013: כל החדשות והמדורים בעמוד הבחירות המיוחד >>

ליברמן בהשקת רשימת הליכוד-ביתנו, בחודש שעבר צילום: אי-פי

שר נוסף משרי הליכוד מסר תגובה שונה: "ברור שליברמן עשה עלינו סיבוב", הוא אמר. "כרגע, במצב שבו מרבית הסקרים מעניקים בממוצע 34 מנדטים לרשימה המשותפת, אנחנו מאבדים 6 מנדטים מכוחנו ונשארים עם 21 מושבים בכנסת הבאה, ואילו ליברמן מאבד רק שני מנדטים מכוחו הנוכחי, ונשאר עם 13. כעת ברור לכולם שהוא עשה עסקה הרבה יותר משתלמת מזו שלנו. וכעת גם ברור מדוע יועצו בשנים האחרונות, ארתור פינקלשטיין, (שמשמש כאסטרטג הראשי של הרשימה המשותפת, י"ו), דחף ועודד את האיחוד הזה. הוא עבד בשביל הלקוח העיקרי שלו - ליברמן".

מהליכוד נמסר בתגובה כי "בהסכם שנחתם בין הליכוד לישראל ביתנו, כפי שהוגש לוועדת הבחירות המרכזית, נכתב במפורש כי החלטה לגבי איחוד הסיעות תתקבל חודש לאחר הבחירות. הליכוד וישראל ביתנו רצות לכנסת יחד וישתפו פעולה באופן הדוק ומלא במהלך כהונתה ושום איחוד לא יתפרק. גם באיחוד ההיסטורי בין חרות לליברלים תפקדו עוד שנים רבות אחר כל המפלגות והסיעות באופן עצמאי עד לאיחוד מלא".

בתוך כך השתררה בסוף השבוע מתיחות רבה בצמרת ישראל ביתנו, בעקבות התבטאות יוצאת דופן של מספר 4 ברשימה המשותפת, יאיר שמיר, בכנס של המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. שמיר אמר למראיינת נחמה דואק, כי בנימין נתניהו נוהג לעתים "לזגזג" כדי למצוא חן.

על ליברמן אמר כי אם יורשע במשפטו, יהיה עליו לפרוש מהחיים הפוליטיים, גם אם לא יוטל עליו קלון. הדברים עוררו תדהמה בישראל ביתנו, וכעס רב בליכוד. מאוחר יותר פרסם שמיר הודעת הבהרה, אולם בכירים בישראל ביתנו העריכו אמש כי מעמדו נפגע בעיני ליברמן ואם קודם לאמירה הזו רווחה ההערכה ששמיר יקבל את התיק הבכיר השני אחרי ליברמן בממשלת נתניהו השלישית, אם תוקם, כעת הדבר כבר לא ברור ולא בטוח.

יצוין כי שמיר שכיהן עד לפני כחודשיים כיו"ר החברה הלאומית לדרכים, פרש ממנה עם כניסתו לחיים הפוליטיים, אך לא התפטר. הוא בחר לצאת לחופשה, ומאז בכל שבוע ממלא את מקומו חבר אחד בדירקטוריון החברה. מקורות בליכוד העריכו השבוע כי העובדה ששמיר לא התפטר, עשויה ללמד על כך שהוא ממתין לראות איזה תיק ייתן לו ליברמן בממשלה הבאה. אם התיק יהיה לשביעות רצונו, אזי הוא יתפטר רשמית מתפקידו הקודם. אם לא, הוא עשוי לחזור לחברה.שמיר מסר בתגובה כי בכוונתו להתפטר מהחברה מיד לאחר הבחירות לכנסת.

האם דבריו של ליברמן ישפיעו על ההצבעה שלכם? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ