לאחר קמפיין שלילי של הימין |

חוקר במרכז המידע של הכנסת הודח בגלל דעות שמאלניות

ד"ר גלעד נתן מתח ביקורת במאמריו על רה"מ, אך הפסיק לכתוב לאחר שממוניו העירו לו על כך. גם בכנסת הודו כי לא נפל כל דופי מקצועי במחקריו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת הועבר מתפקידו לאחר שהתגלה כי פרסם טורי דעה אישיים לפני יותר משלוש שנים, בהם הביע דעות שמאלניות. ד"ר גלעד נתן, העובד במרכז זה שמונה שנים, מתח ביקורת במאמריו על ראש הממשלה, שר הביטחון ומפלגות ימין. בהנהלת הכנסת נימקו את ההחלטה בכך שנתן פגע באמון חברי הכנסת במחקרי המרכז, אך עם זאת, הודו כי לא נפל כל דופי מקצועי במחקריו.

בחודשים האחרונים ניהלו פעילי ימין מאבק להדחתו של נתן, בטענה שהשקפתו השמאלנית חילחלה למסקנות המחקרים שחיבר בשביל הכנסת על אוכלוסיית המהגרים בישראל. בדיקה חיצונית שיזמה הכנסת בעקבות הטענות העלתה שכל המחקרים שביצע מהימנים ולא הושפעו מתפישת עולמו, כפי שביטא במאמרים.

צוות של הנהלת הכנסת, שכלל את המנכ"ל, היועץ המשפטי וראש חטיבת המידע החליט ביום רביעי האחרון – בברכת יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין – להעביר את נתן לעבודה חלופית בארכיון הכנסת. "ריבלין חשב שאין מקום שאדם שהתבטא באופן הזה ימשיך לכהן בתפקיד רגיש כל כך", אמרו מקורות המעורים בקבלת ההחלטה. הם דחו את הטענה כי ההחלטה התקבלה בעקבות לחצים פוליטיים.

ב-2009, במקביל לעבודתו בכנסת, פרסם נתן טורי דעה באתר ynet בהם הציג עצמו כחוקר במכון קבנר להיסטוריה גרמנית. בין השאר, כתב באחד המאמרים כי יירג היידר "לא היה ראוי בכלל להימנות עם אנשי האיחוד הלאומי או ישראל ביתנו. דעותיו הקיצוניות באוסטריה לא היו נתפשות קיצוניות בארץ". במאמר אחר הוא טען ש"נתניהו חוזר ללהטוטיו ואשליותיו ושולף מכובעו את הקלפים הישנים...הקוסם שוב זורה אשליות". את שר הביטחון, אהוד ברק, כינה "הגרסה הישראלית של נפוליאון" ועל מפלגתו דאז טען כי "אפרורייותם של שריה אינה מטיבה עם מפלגת העבודה".

מתגובת הכנסת עולה כי לפני שלוש שנים העירו לו הממונים על נתן שלמאמריו אופי פוליטי, ומאז הוא הפסיק לכתוב. הנושא כלל לא עלה לדיון עד לחודשים האחרונים, לאחר שאתר "מידה" החל לפרסם תחקירים המטילים ספק במהימנות מחקר שערך נתן על פשיעת מהגרים אפריקאים. כותב התחקיר, עקיבא ביגמן, טען שהמסמך שחיבר נתן כלל שיטת מחקר שגויה ומניפולציה מתמטית. בכנסת בחנו את ממצאי התחקיר של ביגמן ובתום בחינה חיצונית קבעו כי לא נפל רבב בכל המחקרים שביצע. עם זאת, בכנסת סברו שעצם פרסום המאמרים עלולים לפגוע באמינות של מחקרי המרכז.

  "לא יכול להיות שעובד של הכנסת, שתפקידו לספק שירות לח"כים ולמפלגות השונות יתבטא בצורה כזאת כלפיהם ויפגע באמונם כלפי השרות שהוא אמור לספק", אמר עובד בהנהלת הכנסת. לדבריו, "מרכז המחקר של הכנסת הוא לא שלוחה של האקדמיה. באקדמיה מותר לחוקרים לפרסם מאמרי דעה מנומקים בנושאים השונים. מרכז המחקר של הכנסת, לעומת זאת, נועד לשרת מפלגות מכל הקשת הפוליטית ונתן פגע באמון הח"כים במהימנותו של המרכז שאמור להיות בלתי תלוי".

  אתר "מידה" הוא יוזמה של ארגון "אל הפרט: חירות ואחריות אזרחית", מוסד ללא כוונות רווח שבראשו עומד משה איפרגן – מספר 96 ברשימת הליכוד. איפרגן עמד מאחורי פרסום המודעה בה נראה יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מאחורי גדר תיל על רקע הסיסמה "הגטו היהודי". עוד עומד בראש הארגון הד"ר רן ברץ, שגם משמש כעורכו הראשי של האתר. הד"ר ברץ הוא עמית מרכז שלם, תושב כפר אדומים, ששימש יועץ של תנועת אם תרצו בדו"ח שפרסמה על "הטייה אנטי-ציונית" באקדמיה. ברץ ואיפרגן היו מחברי הדו"ח שפורסם בשנת 2010 על פעילות הקרן החדשה לישראל.

  ד"ר נתן פרסם בדף הפייסבוק האישי שלו תגובה להחלטת הכנסת להעבירו מתפקידו. "כעובד מדינה אני מוגבל ביכולתי להגיב, באופן שלעתים אף נדמה פוגע בזכות הבסיסית של חופש ביטוי. עם זאת, יש לומר כמה דברים שלא הוצגו כהלכה או בכלל: בכל 7 ומשהו השנים של עבודתי במרכז המחקר והמידע של הכנסת הצגת העובדות באופן מקיף ובהיר וללא שום הטיה לטובת צד זה או אחר היתה תמיד הבסיס לעבודתי... בניגוד לכל מי שתוקפים את מחקרי, אני לא משרת שום אג'נדה ולא כותב מטעם".

  לדבריו, "מעולם לא הסתרתי את כתיבתי הפובליציסטית והיא היתה ידועה למנהלי הישירים ולגורמים אחרים בהנהלת הכנסת לאורך כל התקופה בה כתבתי. כתיבת המאמרים, באותו פרק זמן בו כתבתי, היתה מותרת לפי החוק והוראות התקשי"ר (תקנון שירות המדינה, ט"נ וי"ל). רק לאחר שהחלה רדיפה נגדי באתרי ימין, כשלוש שנים לאחר שחדלתי לפרסם מאמרים, פתאום הסתבר באופן מפתיע שזה לא היה בסדר". נתן הוסיף כי "נעשה ניסיון להציג אותי כאיש שמאל רדיקלי שבשל שיוכו לשמאל הרדיקלי מטה נתונים. אני אינני איש השמאל הרדיקלי אלא איש השמאל הציוני. אותה בורות שהפגינו תוקפיי בעיסוקם החובבני בנתונים וחלקי אמיתות הם הפגינו גם בלימוד הביוגרפיה שלי".

  מהכנסת נמסר "ד"ר גלעד נתן לא פוטר והוא עובר בהסכמה לתפקיד מטה בחטיבת המידע בכנסת. ד"ר נתן הוא חוקר מנוסה ולא נמצא דופי במחקריו. יחד עם זאת, לאחר שהתחוור לכנסת כי גלעד נתן פרסם מאמרים הנושאים אופי פוליטי מובהק, כולל התייחסויות לחברי כנסת ולסיעות בכנסת, לא ניתן היה לאפשר את המשך עבודתו כחוקר במרכז המחקר והמידע של הכנסת. הנהלת הכנסת סברה כי פרסומים אלה של נתן – בשונה ממחקריו – יש בהם פוטנציאל לפגיעה באמון חברי הכנסת ובאמון הציבור במרכז המחקר והמידע של הכנסת, מוסד מחקר ניטרלי וא-פוליטי. העברתו לתפקיד אחר בכנסת נעשתה תוך הידברות עמו, בהבנה ובהסכמה".

  דובר הכנסת הכחיש כי הופעלו בעניין גלעד נתן לחצים פוליטיים להעבירו מתפקידו. "ההחלטה להעביר את גלעד נתן לתפקיד אחר, היא מקצועית לחלוטין והונהגה על ידי הנהלת הכנסת לבדה (הנהלה מקצועית ובלתי פוליטית). עובדי כנסת חייבים להימנע מכל הזדהות פוליטית פומבית, על מנת לשמר את יכולתם לתת שירות מקצועי, ניטרלי, א-פוליטי".

  הדחה מוצדקת או המשך ציד המכשפות?

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ