אילן ליאור
אילן ליאור

המפלגה: עלה ירוק – הרשימה הליברלית (פתק הצבעה: "קנ"), הוקמה ב-1999. 

החמישייה הפותחת: 1. ירון לרמן, מהנדס תעשייה וניהול וממייסדי התנועה הליברלית החדשה 2. שמרי מסיכה, פיזיקאי ואיש היי-טק 3. צבי צוויג, יזם עסקי 4. כרמל קני, סמנכ"ל בית השקעות 5. אורן ליבוביץ', עורך מגזין "קנאביס" ואיש היי-טק. 

הרעיונות העיקריים: המפלגה מזוהה בעיקר עם המאבק למען לגליזציה של סמים קלים. עם זאת, בעקבות האיחוד עם התנועה הליברלית החדשה המצע הפעם מקיף הרבה יותר. הקו המוביל הוא צמצום מעורבות הממשלה בחיי האזרחים. בין השאר מופיעים במצע הסעיפים הבאים: אי-הפללה של צרכני קנאביס ובעתיד לגליזציה של תוצריו; ביטול רישומים פליליים בגין עבירות צריכת קנאביס; הפרדת הדת מהמדינה – הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, הנהגת נישואים אזרחיים וסגירת משרד הדתות; קיצור משך השירות בצה"ל והעלאת שכר חיילי החובה; התנגדות למאגר הביומטרי; הרחבת ההימורים החוקיים והסדרת הזנות בחוק; הפרטה או סגירה של רשות השידור וגלי צה"ל; הוזלת הדיור באמצעות שחרור קרקעות של מינהל מקרקעי ישראל וצמצום הביורוקרטיה; הגברת התחרות במשק והפרטת מונופולים ממשלתיים כמו חברת החשמל והנמלים; קיצוץ קצבאות הביטוח הלאומי; הפחתת מסים וביטול מכסים; צמצום כוחם של ועדי העובדים החזקים; הפחתת שכר חריג וביטול קביעות במגזר הציבורי; ובתחום המדיני – משאל עם על כל הסדר שלום.

דבר היו"ר: ירון לרמן, רווק תל אביבי בן 33, עומד הפעם בראש הרשימה. הוא נבחר לתפקיד בידי בועז וכטל, היו"ר הראשון של עלה ירוק, שאמנם לא מתמודד לכנסת, אך עדיין מושך בחוטים. לרמן החל את פעילותו הפוליטית בשינוי של טומי לפיד המנוח ואחר כך היה ממייסדי התנועה הליברלית החדשה. הוא עזב את עבודתו בהיי-טק בעקבות הקדמת הבחירות. "החלטתי שחייבת להיות אופציה ליברלית שתאפשר לעם לבחור בחופש אישי וחופש כלכלי. החיבור של עלה ירוק לעקרונות הליברליים הוא טבעי מאוד", הוא אומר. חשוב לו להבהיר כי זו אינה מפלגה של נושא אחד בלבד, אף שהקנאביס עדיין בראש סדר העדיפויות. "הפעם אנחנו רצים עם אג'נדה מלאה. אנחנו אומרים לפוליטיקאים 'תפסיקו להתערב לנו בחיים'. זה אומר שאם אני מעשן קנאביס בבית ולא פוגע באף אחד שלא יבואו אלי ויעצרו אותי. אם אני גר בתל אביב ורוצה לנסוע בשבת בתחבורה ציבורית אז אני אוכל לעשות את זה".

ירון לרמן, יו"ר הרשימה. "אומרים לפוליטיקאים שיפסיקו להתערב לנו בחיים"צילום: ניר קידר

את המצע הכלכלי של המפלגה הציג השבוע פרופ' עומר מואב, לשעבר יועצו הכלכלי של שר האוצר יובל שטייניץ. לרמן מתגאה בתוכנית כלכלית מפורטת עם עקרונות ברורים: "ממשלת נתניהו העלתה את כל סוגי המסים – את המע"מ, המס על ההון, על דלק, מס ההכנסה ואפילו את המס על הבירה. אנחנו ניאבק להוריד חזרה את כל המסים האלה. אנחנו יודעים שהמסים שאנחנו משלמים לא חוזרים אלינו, אלא לקבוצות לחץ באוכלוסייה – הוועדים, הטייקונים והמפלגות החרדיות. אנחנו אומרים להיפך – בואו ניקח פחות מסים ואז יישאר לאנשים בכיס יותר כסף והם יקבעו בעצמם מה הם עושים עם הכסף הזה". לרמן מצהיר כי אם המפלגה תעבור את אחוז החסימה, תיאבק רק על תפקיד אחד – יו"ר ועדת הכספים.

הקמפיין: בערב הראשון של תשדירי התעמולה בחרה המפלגה להתמקד בנושא הכלכלי ולא בסמים הקלים. "רצינו להפתיע, כולם יודעים מה עמדתנו בעניין קנאביס", מסביר לרמן. קהל היעד של המפלגה הוא בעיקר צעירים. לרמן מדגיש שלושה הישגים שמעידים לדבריו על סיכוייה הגבוהים של עלה ירוק להיכנס לכנסת: הצלחה במדגמי הבחירות באוניברסיטאות ובסקרים אינטרנטיים ופעילות ענפה בדף הפייסבוק של המפלגה, שקיבל יותר מ-45 אלף לייקים. "אני מאוד אופטימי. המסרים שלנו מדברים מאוד לקהל הצעיר", אומר לרמן. פעילי המפלגה מחלקים חומרי הסברה, שלטים נתלו על מרפסות ברחבי הארץ ויש גם חוגי בית, או יותר נכון חוגי פאבים. המצע מופיע בשלוש שפות – עברית, אנגלית ורוסית. סיסמת הבחירות המובילה היא "אומרים קן לחופש".

הצרות: רבים מבוחריה הפוטנציאליים של עלה ירוק עשויים להישאר בבית ביום הבחירות. אחרי ארבעה ניסיונות כושלים לעבור את אחוז החסימה, האדישות והייאוש עשויים לנצח. בעיה נוספת היא סירובה של ועדת הבחירות המרכזית לאפשר הצבעה באוניברסיטאות ובמכללות לסטודנטים שלומדים רחוק מהבית. מצביעים פוטנציאליים עשויים גם להירתע מההגמוניה הגברית ברשימה, כאשר האשה הראשונה רק במקום השביעי. "הרכבנו במהירות את הרשימה", מסביר לרמן, "אנחנו נפעל לקדם שוויון מלא בין גברים ונשים". כמו שאר המפלגות שאינן מיוצגות בכנסת, תקציב המפלגה מצומצם מאוד.

ניסיונות קודמים: עלה ירוק התמודדה לכנסת בארבע מערכות הבחירות האחרונות. ב-1999 קיבלה כ-34 אלף קולות וב-2003 כ-38 אלף קולות, אך זה לא הספיק כדי להיכנס לכנסת. ב-2006 נרשם הישג השיא של המפלגה, כאשר 40,353 איש הצביעו לה, כ-1.3% מכלל הקולות הכשרים. בבחירות 2009 היתה התמיכה הנמוכה ביותר בעלה ירוק מאז קמה, עם 13,132 קולות, כ-0.4% בלבד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ