דן אבן
יאיר אטינגר

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, פונה הבוקר (שבת) לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, כיוון שחש ברע. הרב, בן 92, מאושפז בבית החולים במצב יציב והוא בהכרה וצפוי להישאר תחת השגחה במקום עד לשעות הערב. ההערכה היא כי הוא עבר אירוע מוחי קל.

מבית החולים הדסה עין-כרם נמסר כי בדיקות רפואיות מקיפות שעבר הרב הראו כי ככל הנראה עבר אירוע מוחי קל. בעצה אחת עם רופאו האישי של הרב, פרופ' יוחנן שטסמן, ועם בני משפחתו, הוחלט לאשפז את הרב למספר ימים בהדסה לשם בדיקות נוספות והשגחה צמודה. מהדסה נמסר כי "מצבו של הרב טוב והוא בהכרה מלאה כל הזמן, ומתקשר באופן מלא עם הסובבים אותו".

אריה דרעי סיפר בריאיון בערוץ 2 כי "הוא נשאר שם להשגחה ולבדיקות שעושים לו כעת. אנחנו מתפללים, עורכים תפילות איפה שרק אפשר. זה המנהיג שלנו ובסך הכול מצבו טוב. הרופאים אומרים שהיה לו אירוע מוחי קל. שוחחתי איתו הרבה והדיבור הוא שוטף וצלול. הוא דיבר דברי תורה וסיפורים על ירושלים של לפני 70 שנה".

תפילה בבית הרב עובדיה יוסף, הערבצילום: יאיר אטינגר

בהודעה שפרסמה הערב ש"ס נמסר כי "מר"ן מרגיש ב"ה טוב יותר, מתפקד באופן מלא, ואף ערך הבדלה. לידו נמצא בנו, הרב משה יוסף. בבוקר יתכנסו רופאיו בכדי להחליט על המשך הטיפול. הערב ימסור את השיעור בנו הרב יצחק יוסף. בש"ס מבקשים מהציבור להתפלל לרפואת מרן הרב עובדיה בן גורג'יה".

מקורבי הרב יוסף טענו הערב כי החשש מגיוס בני הישיבות והמתקפות מצד הרב אמנון יצחק עלו לרב בבריאותו. הרב ראובן אלבז אמר הערב בשיעור להחלמת הרב, בו השתתפו גם דרעי, ישי, אטיאס ואף הרב בקשי דורון, כי "בימים האחרונים הוא זועק 'תצילו את התורה, עם ישראל בסכנה', כואב לו. חס וחלילה רוצים לגזול מאיתנו את התורה, את בני התורה".

הרב אלבז תקף בחריפות את מתנגדיו של הרב יוסף, מבלי לנקוב בשמם, אולם ההערכה היא כי התכוון לרב אמנון יצחק, וזאת על רקע הסערה סביבו באחרונה. "כל מיני קוצים בכרם קמים, אמר, "מה רוצים ממרן? אלה שמרימים יד שיידעו על מה הם מרימים יד. המשחיתים שרוצים להוריד את כבודו של רבנו בכל מיני צחוק ולצון, אחר כך גם מגיעים לידי כפירה".

יוסף חש ברע במהלך הלילה והתלונן על תחושת כבדות בידו השמאלית, סימן שיכול להעיד על אירוע מוחי. הוא ובני המשפחה לא ייחסו לכך חשיבות עד שבבוקר הוא ירד לבית הכנסת לתפילת שחרית, ושם החריף מצבו בעיצומה של התפילה. השר אלי ישי, שהשתתף בתפילה, סיפר ל"הארץ" כי הוא ועוזרו של הרב ביקשו ממנו לעבור לחדר סמוך שם נבדק בידי רופא, ממתפללי בית הכנסת. בינתיים נוצר גם קשר טלפוני עם רופאו האישי של הרב עובדיה, פרופ' יוחנן שטסמן, שהורה להבהילו בדחיפות לבית החולים. ניידת טיפול נמרץ הוזעקה למקום והבהילה אותו להדסה עין כרם. לדברי ישי, מדובר ב"אירוע מוחי קל שלא גרם שום נזק ברוך השם, כי תפסנו את זה בזמן".

שר הפנים הגיע לבית החולים בהליכה רגלית משכונת הר נוף, ולאחר מכן הגיעו גם אריה דרעי והרב יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה – שניהם שהו בשכונת בית וגן בשבת. ישי סיפר, כי "הרב במצב רוח טוב, הוא בסדר. במהלך היום דיברנו כרגיל על פרשת השבוע, אכלנו סעודה שלישית ונשארנו אצלו עד צאת השבת". הוא העריך, על סמך דברי הרופאים, כי הוא ישתחרר ביום ראשון או שני.

ישי אמר כי לא צפוי כל שינוי בתוכניות המפלגה בשבוע וחצי שנותרו עד הבחירות, אך גורמים אחרים בש"ס העריכו כי "התקווה לשלומו של הרב עובדיה תתפוס מקום מסוים בקמפיין". הערב (מוצאי שבת) יתקיים השיעור הקבוע בבית הכנסת של הרב בהיעדרו, ובמקום צפויה להתקיים תפילה להחלמתו. 

הרב עובדיה, שנולד בבגדאד ב-1920 ועלה לירושלים כשהיה בן ארבע, אושפז בעבר בבית החולים כאשר לקה בלבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ