כמה משתתפים צריך כדי לחזות תוצאה מדויקת בסקר

לקראת יום שישי הקרוב, המועד האחרון לפרסום סקרים, עמל כל מכון על הכנת הסקר המכריע, שייחרת בזיכרון כמדויק ביותר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

יום שישי הקרוב, חמישה ימים לפני הבחירות, הוא המועד האחרון הקבוע בחוק שבו מותר לפרסם סקרים. המכונים השונים עמלים על סקרים רחבים ומדוקדקים, וכל אחד מהם רוצה להיחרת בזיכרון הקולקטיבי כמדויק ביותר.

אחד הגימיקים יהיה "סקר ענק במיוחד". הסקרים המתפרסמים דוגמים בממוצע 600-500 בני אדם. המוטיבציה למדגם קטן היא כמובן כלכלית. רק כשליש מהעונים מוכנים להשתתף בסקרים, כך שצריך להתקשר ל-1,700 אנשים. הכפלת המדגם עולה יותר. אך המדגם הקטן בעייתי. בהנחה ש-20% עדיין מתלבטים, כל אדם במדגם שווה 0.25%-0.20%. תשובה של אדם אחד עשויה לקבוע את ההבדל בין עלייה מעל אחוז החסימה לבין הישארות מתחתיו. 15 איש עשויים לשנות את מפת הגושים. מה אם כן גודל המדגם הרצוי?

בחירות 2013: לכל הסקרים, המדורים והפרשנויות בעמוד המיוחד

פרופ' אמיר חצרוני מאוניברסיטת אריאל, המתמחה בשיטות מחקר, ערך חישוב בעניין זה והוא טוען שגודל המדגם הרצוי לניבוי מדויק הוא 1,900 נסקרים. למקרה שרוצים רק חישוב בין-גושי, אפשר להסתפק במדגם של 1,300, כי אין רגישות לפיצולים פנימיים ומפלגות קטנות.

"המספרים שלי גדולים יותר, כי המדגמים הקיימים בנויים למרוץ דו-ראשי. מספר הנסקרים הנחוצים לנבא את הגושים הוא אכן 550, כאשר הגושים שווים. זהו גודל מדגם מקסימלי למרוץ דו-ראשי (ורק 416 נסקרים לפי הסקרים האחרונים בישראל לגבי הפערים בין הגושים). אבל אסור לשכוח שישראל אינה אמריקה - הפיצול האדיר (תשע רשימות בחישוב שלי וכ-15 כאשר מביאים בחשבון שלא כל הערבים הם מקשה אחת ושלפחות חלק מהמפלגות הקטנות יעברו את אחוז החסימה) מגדיל משמעותית את גודל המדגם. אם מביאים בחשבון שבהחלטת הצבעה מובאות בחשבון כל המפלגות - המדגם קופץ כמעט פי ארבעה (עד ל-1,900 נסקרים). אם מביאים בחשבון גושים סטטיים ותזוזה רק בתוכם - הוא קופץ ‘רק' ל-1,350 נסקרים (בערך פי 2.5)", מסביר חצרוני.

שתי הערות

א. 11 סקרים פורסמו השבוע, והם כבר מתחילים לשעמם: התנודות זעירות והמגמות ברורות. בחזית הליכוד הבית היהודי יש קיפאון, עם תנודה של מנדט מעלה ומטה. ש"ס ואריה דרעי לא מתרוממים. במפלגות הערביות אין שינוי, חוץ מסקר חריג של גיאוקרטוגרפיה, שנותן לבל"ד חמישה מנדטים. החזית היחידה הפעילה היא בין התנועה למרצ. מרצ מקבלת חמישה מנדטים בממוצע בסקרים, והתנועה שמונה בממוצע. לפני כניסתה של לבני למרוץ, מרצ נעה סביב חמישה-שישה מנדטים, אך כמו בבחירות 2009, היא איבדה מנדטים לציפי לבני. המגמה היא כעת תזוזה למרצ, אם כי קשה לקבוע מסמרות. התנועה היא המפלגה התנודתית ביותר בסקרים, ולוקחת את התואר מיאיר לפיד. בסקר וואלה הם קיבלו 11 מנדטים, ובסקר גיאוקרטוגרפיה רק חמישה.

ב. בהיעדר עניין במפלגות הגדולות, אפשר להתמקד במפלגות הקטנות. ביום חמישי, כשכולם עסקו בשלג, פורסם סקר של מכון שריד ברשת ב'. לפיו, מפלגת "כוח להשפיע" של אמנון יצחק מקבלת ארבעה מנדטים, ותכניס לכנסת את אריה סאמרלי, אליהו שיפר, משה בן משה וליעד פרטקוב. בסקר של גיאוקרטוגרפיה, שמתפרסם באופן עצמאי, "עלה ירוק" ו"הליברלים" שוב עוברים את אחוז החסימה, עם שלושה מנדטים. בסקר של קמיל פוקס בערוץ 10, "ארץ חדשה" מתקרבת לסף. דע"מ, למי שמתעניין, לא עוברת באף סקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ