מרבית הישראלים מעדיפים קיצוץ בתקציב ההתנחלויות

מסקר שהזמין פורום הארגונים "בוחרים תקציב חברתי", עולה כי ההעדפה לקיצוץ חוצה גבולות שיוך פוליטי. היעד השני לקיצוץ: תקציב הביטחון

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
טלילה נשר

63.7% מהישראלים דירגו את תקציב הבנייה בהתנחלויות כזה שיש לערוך בו את הקיצוץ הגדול ביותר, על מנת להתמודד עם הגירעון בתקציב המדינה – כך עולה מסקר שמפרסם הבוקר (שני) "פורום בוחרים תקציב חברתי". הסקר נערך על ידי מכון פאנלס בקרב 591 בגירים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה.

מהממצאים עולה כי הנטייה לתמוך בקיצוץ תקציב ההתנחלויות אינה קשורה להשתייכות הפוליטית ולעמדה לגבי נסיגה מהשטחים: הציון הממוצע של מצביעי הימין לתמיכה בקיצוץ בתחום הוא 3.8 (מתוך סקאלה של 1 עד 5, לפיה 1 זו התמיכה הנמוכה ביותר ו-5 הגבוהה ביותר).

יחד עם הנסקרים שדרגו את הקיצוץ בתקציבי ההתנחלויות כנושא השני שיש לקצץ בו את מרבית הכסף, עומד אחוז הישראלים שמעוניינים בקיצוץ בהיקף רחב בנושא זה על 81.9%.

בנייה במעלה אדומיםצילום: רויטרס

המקור השני המועדף ביותר לקיצוץ הגדול ביותר הוא תקציב הביטחון ואחריו התשתיות. על פי הסקר, מרבית הציבור רוצה לראות את הקיצוץ הקטן ביותר בתקציבי הבריאות והרווחה ולאחר מכן תקציב חינוך. פחות מ-4% מהציבור רוצה לראות את הקיצוץ הגדול ביותר בתחום החינוך, ובתחומי הרווחה והבריאות רק 2.6% מוכן שהקיצוץ הגדול ביותר ייעשה מתחומים אלו. ככלל, יותר ממחצית האוכלוסיה (51.6%) סבורה שיש להגדיל את תקציבי הרווחה ויותר מ-30% סבורים כי יש להשאיר אותם כפי שהם כיום.

עוד הראו הממצאים כי כ- 58% מהציבור דורש מהמפלגה לה הוא צפוי להצביע להתחייב בפומבי בנוגע לגזרות התקציביות בהן תתמוך ותתנגד, עוד לפני יום הבחירות. עוד נמצא כי כ- 71% מהציבור סבור שיש להגדיל את סל המוצרים הבסיסי הנמצא תחת פיקוח ממשלתי.

כאשר נשאלו המשתתפים מהו הנושא שראוי שיהיה בראש סדר העדיפויות של הממשלה הבאה להשקעה בתקציב ומשאבים על אף הגרעון דורגו העדיפויות על פי הסדר הבא: חינוך במקום הראשון ולאחר מכן בריאות, תעסוקה, דיור, רווחה ותשתיות.

בנושא אלטרנטיבות מיסוי שונות שיוטלו על ידי הממשלה החדשה לטובת סגירת הגרעון נראה כי 22.3% היו נוקטים בהורדת מע"מ על מוצרי יסוד והעלאת מע"מ על מוצרי יוקרה, קרוב ל- 20% תומכים בהעלאת מיסים על משקאות חריפים וסיגריות וכ- 19% תומכים בהעלאת המיסים על רווחי ההון.

פורום "בוחרים תקציב חברתי" שהזמין את הסקר כולל קבוצת ארגונים, התארגנויות ופעילים אזרחיים הקוראים לשינוי המדיניות החברתית-כלכלית לטובת אזרחי מדינת ישראל את חובתה של הממשלה לפעול באחריות לטובת כלל האזרחים. בין החברים בפורום, נמנים הארגונים: אחותך, אמון הציבור, בית העם, האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, הטלוויזיה החברתית, המוקד לביטחון תזונתי, המכללה החברתית-כלכלית, המשמר החברתי, התנועה לחופש המידע, שתי"ל, רבנים לזכויות אדם, קואליציית הורים לילדים מיוחדים ועוד

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ