המפלגה שרוצה להחזיר את השלטון לעם - ואת העם בתשובה

כח להשפיע בהכוונת הרב אמנון יצחק נלחמת בש"ס ומציבה שלל יעדים חברתיים, מפטור לאברכים ועד העלאת מהירות הנסיעה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

המפלגה

כח להשפיע - בהכוונת רבי אמנון יצחק (פתק הצבעה: פז); הוקמה ב-2008 כמפלגת נכים, וב-2012 החלה לפעול במתכונתה הנוכחית.

החמישייה הפותחת

1. אריה סאמרלי, עו"ד לדיני מקרקעין ומשפחה 2. ד"ר אליהו שיפר, רופא שיניים 3. משה בן משה, איש עסקים 4. ליעד פרטקוב, איש מחשבים 5. רונן לוי, אברך.

רעיונות עיקריים

המפלגה מציבה בראש סדר העדיפויות שלה צמצום פערים חברתיים. במצע מופיעים בין השאר הסעיפים הבאים: הורדה של מחירי המזון הבסיסיים וקביעת מחיר הלחם האחיד לשקל אחד; החזרת קרקעות של קיבוצים ומושבים למדינה ומתן פתרונות בנייה לזוגות צעירים בקרקעות אלה; פטור מלא מתשלומי ארנונה, חשמל, מים ונסיעה בתחבורה ציבורית לניצולי שואה; ביטול המבחן הפסיכומטרי; הכרה בהסמכה רבנית כתואר אקדמי; העלאת המהירות המותרת בכבישים עד 140 קמ"ש; חקיקה מחדש של חוק טל ומתן פטור משירות למי שתורתו אמנותו.

דבר היו"ר

למעשה זו מפלגה של איש אחד - המחזיר בתשובה אמנון יצחק. הוא אינו מתמודד לכנסת, אך הרכיב את הרשימה בעצמו. בראשה הציב את עו"ד אריה סאמרלי, תושב נתניה. "חזרתי בתשובה בעקבות קלטת של הרב לפני 17 שנה", מספר סאמרלי. "הקשר האישי וההדוק אתו נוצר לפני 10 חודשים כאשר התחלתי להופיע בשיעוריו בבני ברק". זה 10 חודשים משמש סאמרלי עורך דינו של יצחק.

"אני מאמין ביכולות של הרב, באמת שלו. קיבלתי בהכנעה, באהבה ובמסירות את המשימה שהטיל עלי", אומר סאמרלי אך מבהיר: "הרב הוא המנהיג. המצע של המפלגה הוא ברוחו ובדמותו - להחזיר את העם בתשובה ולהיטיב עמו". בשיחה עם "הארץ" ביקש הערב (חמישי) סמארלי להבהיר כי למפלגה אין כל כוונה להחזיר את העם בתשובה.

סאמרלי תומך במתן פטור משירות למספר מוגבל של אברכים. "אנחנו בעד שכל אדם שמגיע לגיל 18 יתגייס לצבא, למעט החריגים. בין היתר כל מי שתורתו אמנותו, אבל תורתו אמנותו ממש. אני מדבר על בני ישיבות שלומדים תורה 8 ו-12 שעות ביום, לא אותם חרדים שמתחזים ויושבים בצלה של ישיבה ולא עושים מאומה. ישנם כאלו והם העשבים השוטים של הקהילה". הוא שולל על הסף נישואים אזרחיים בישראל ומתנגד להקמת תאים משפחתיים חד-מיניים: "זה אסור על פי ההלכה. ככה הם נבראו, זה הנטיות שלהם, אבל אנחנו לא נותנים לזה לגיטימציה". כל מועמדי המפלגה לכנסת הם גברים. "הרב וגם אנחנו סבורים שמקומה של האשה בבית".

אריה סאמרליצילום: ניר קידר

הקמפיין

אמנון יצחק הוא הכוכב הבלתי מעורער של הקמפיין. באתר המפלגה, בדף הפייסבוק ואפילו בחומרי ההסברה אי אפשר למצוא את שמות המועמדים לכנסת, את תמונותיהם או רקע עליהם. תמונתו של יצחק, לעומת זאת, מופיעה בכל פינה. "מחזירים השלטון לעם", היא סיסמת הבחירות. באחד מסרטוני התעמולה מבטיח יצחק לחם בשקל, באחר הוא מציע לשנות את שמותיהן של נתיבות ושדרות ללונדון ופאריס כדי למשוך את תשומת הלב הבינלאומית לירי הרקטות. "נהיה הפתעת הבחירות", מצהיר סמארלי. "אני צופה לפחות שישה מנדטים".

הצרות

במלה אחת - ש"ס. הרב עובדיה יוסף לא ראה בעין יפה את הקמת המפלגה החדשה. אנשיו הפעילו לחץ כבד על אמנון יצחק לחזור בו, אך ללא הצלחה. בינתיים, אנשי כח להשפיע מתלוננים על מהלכים כוחניים של ש"ס בניסיון להרתיע מצביעים פוטנציאליים. השבוע הגיע העימות לשיא כאשר עשרות פעילי ש"ס פוצצו כנס של אמנון יצחק בבית שמש ואף ריססו שם גז מדמיע. "אנחנו אוהבים את ש"ס ואת המרן", אומר סמארלי. "אבל הם לא מבינים שהרב אמנון מביא כוח נוסף שהם לא יכולים להביא. אנחנו יכולים להגדיל פה את הכוח. אחרי הבחירות הדבר ראשון שצריך לעשות זה לבנות גשר חזרה".

ניסיונות קודמים

זו הפעם הראשונה שהמפלגה מתמודדת במתכונתה הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ