סקרים במגזר הערבי: שיעור הצבעה סביב 50%

במפלגות הערביות מנסים לעודד את הציבור שלהם לצאת ולהצביע. "מי שלא מצביע, קולו שקול כקול למפלגות הימין", אומר אחמד טיבי

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

דאגה רבה שוררת במפלגות הערביות מאדישות במגזר הערבי שתמנע מבוחרים רבים לבוא לקלפי ביום הבחירות, מחרתיים. במפלגות רע"מ-תע"ל , חד"ש ובל"ד, ינצלו את היומיים הקרובים ואת יום הבחירות להאיץ בציבור לצאת ולהצביע. הטענה העיקרית בפיהן היא שהימנעות מהצבעה היא הצבעה למפלגות הימין.

על שיעור הצבעה נמוך מעיד גם סקר מיוחד שפרסם "רדיו א-שמס", תחנה אזורית המשדרת מנצרת, במסגרת קמפיין שסיסמתו "אני מצביע", המאיץ בציבור הערבי להשתתף בבחירות. הסקר שעשה מכון סטאט-נט, בין 463 בעלי זכות הצבעה מכל העדות, מצא ששיעור ההצבעה צפוי להיות 48%. הערכה זו מתבססת על חישוב התוצאות שהתקבלו בסקר זה, שבו כ-65% אמרו שיצביעו, לעומת סקר שנעשה בבחירות 2009, שבו אמרו 75% שיצביעו, אך לבסוף הצביעו 53.4% בלבד.

החשש ממיעוט מצביעים ערבים עורר יוזמות מקומיות של עמותות וארגוני חברה אזרחית לקרוא לציבור להצביע. ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, המאגדת את כל התנועות הפוליטיות הערביות, יצאה בקריאה להצביע למפלגות הערביות.

זחאלקה וזועבי בכינוס בחירות ברהט בנגב, שלשום צילום: אי-אף-פי

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר ל"הארץ" כי סקרים פנימיים שנעשו במפלגתו "מצביעים על שיעורי הצבעה שמעל 55%". אך לדבריו, זה לא ימנע מהם לצאת למסע עידוד להצביע. "אנחנו נעבור מבית לבית כדי להאיץ באנשים ולהסביר שאין מקום לאדישות. אני לא מכיר במושג אדישות. אני מכיר במושג תעשיית התסכול שהממסד אחראי לה, כדי להרחיק את הציבור הערבי ממוקדי ההשפעה. אנו נלחמים בתעשייה הזו ובבחירות האלה אחוזי ההצבעה גבוהים יכולים להיות מכריעים".

במפלגות החלו לנתח ולפלח את קהל הלא מצביעים ולבדוק היכן ניתן להשפיע. יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר ל"הארץ" כי פעיל מרכזי באחת המפלגות אמר שאין עוד זמן להשקיע בסרבני הצבעה אידיאולוגיים. לדברי זחאלקה "אנחנו מנסים לשכנע את האדיש שיצביע, כי לכל קול יש השפעה, ומי שלא מצביע משרת את הימין. אני נגד הטענה שיש חוסר אמון במפלגות הערביות. בסופו של דבר, רוב הציבור הערבי מצביע למפלגות שמייצגות אותו. אנחנו עובדים עכשיו בשיטת הבחירות המקומיות, עם יותר פעילים בשטח ביום הבחירות. נעבור מבית לבית".

במטה ההסברה של רע"מ-תע"ל, בראשות ח"כ אחמד טיבי, הגבירו בסוף השבוע את קצב הפניות הטלפוניות. הם גם פנו למצביעים ברשתות החברתיות. לדברי טיבי, "אנחנו מסבירים שמי שלא מצביע - מצביע, שקולו יחשב כקול למפלגות הימין באופן יחסי. יש אדישות כלל-ארצית וזה מתבטא גם בחברה הערבית. אנו פועלים לשנות את המגמה. גם אם יש לאזרחים ערבים ביקורת על מפלגות וח"כים ערבים, זה לגיטימי ,אבל לא כל הח"כים הערבים חסרי תועלת ולא כולם פוליטיקאים שוליים. יש כאלה שהביצועים שלהם טובים, כמחוקקים ובעלי כושר מנהיגות וייצוג אותנטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ