על חודו של סוקר

עיון בתוצאות הסקרים האחרונים מלמד שהם די קרובים זה לזה. ההבדלים בין הסוקרים קטנים מעט מכפי שהיו ב-2009, ובהרבה מכפי שהיו ב-2006

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

12 סקרים פורסמו בשבוע שעבר, שהיה האחרון שבו ניתן לפרסם לפני הבחירות. רפי סמית, יצחק כץ, מינה צמח וקמיל פוקס פרסמו שני סקרים כל אחד. יום שלישי לא יהיה רק יומם הגדול של נפתלי בנט ויאיר לפיד, אלא גם של הסוקרים. המדויקים יוכלו להתפאר ארבע שנים שהם היו הטובים מכולם. עיון בתוצאות הסקרים האחרונים מלמד שהם די קרובים זה לזה. ההבדלים בין הסוקרים קטנים במעט מכפי שהיו ב-2009, ובהרבה מכפי שהיו שלוש שנים קודם לכן.

צמח, פוקס, אבי דגני מגיאוקרטוגרפיה, ומנו גבע נותנים לליכוד 32 מנדטים בלבד. יצחק כץ ממאגר מוחות, בשני סקרים עוקבים, נותן לליכוד 37, אפילו יותר ממכון הגל החדש, הסוקר עבור "ישראל היום", שנתן למפלגה 35. כץ הוא גם היחיד שנותן לעבודה 15 מנדטים בלבד, לעומת 16 או 17 מנדטים אצל שאר הסוקרים.

יאיר לפיד וציפי לבני ממשיכים להיות הנזילים ביותר, כל משב קל מעיף מנדטים פנימה והחוצה. עבור לפיד, כל תוצאה דו-ספרתית תהיה מכובדת, יש לזכור שמפלגתו חדשה, ואין בה נבחרי עבר. לבני לעומת זאת היא פוליטיקאית מנוסה, שהביאה כוכבים כדוגמת עמיר פרץ ועמרם מצנע, אך למרות יומרה להיות ראש ממשלה, נראה כי תסיים כמפלגה די בינונית.

סטיית התקן אצל השניים היא הגדולה ביותר, ועד ספירת קולות החיילים לא נדע מה עלה בגורלם. לפיד מקבל 8 בלבד אצל יצחק כץ, אבל 13 אצל מינה צמח. גם בליכוד יש הבדל של 5 מנדטים, אבל יש עתיד מפלגה קטנה הרבה יותר. לבני מקבלת רק 5 מנדטים אצל כץ, ו-9 אצל מנו גבע.

גם בבית היהודי התמונה לא ברורה. אצל גיאוקרטוגרפיה זוכה המפלגה ב-17.5 מנדטים, אבל אצל מינה צמח 12 בלבד. במפלגות הערבית כולם מתנדנדים סביב ה-4-3 מנדטים, כאשר חד"ש מקבלת 5 מנדטים אצל קמיל פוקס ובל"ד 5 מנדטים אצל גיאוקרטוגרפיה.

החלום של חיים אמסלם על חרדיות חדשה כנראה לא יתקיים בכנסת ה-19, שכן רק בשני סקרים הוא עבר את אחוז החסימה - של רפי סמית וכץ. עוצמה לישראל זו תעלומה גמורה. בארבעה סקרים הם לא עוברים את אחוז החסימה, בשמונה הם עוברים בקושי.

הסוקר שהתבלט מעל כולם בבחירות האחרונות הוא אבי דגני, שלעתים פרסם סקרים עצמאית, לפעמים במעריב וגם ברדיו האזורי וברשת ב'. כפי שנכתב במדור זה בעבר, הוא מהמר על כל הקופה. ב-2009 נפל. בבחירות האלה, אחרי שהבטיח בחודש האחרון 6 מנדטים לעוצמה לישראל, 3 לעלה ירוק ו-4 לכוח להשפיע, התחזית האחרונה שלו מתונה יחסית, ובה המפלגות הזעירות לא עוברות את אחוז החסימה.

את תואר הסוקר המפתיע לקח ממנו יצחק כץ, שניפק תחזית חריגה מכולם. או שהוא צודק וכולם טועים, או להיפך, תשובות בשלישי בלילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ