רק מפלגה אחת ללא חברי כנסת מכהנים עברה את אחוז החסימה מאז 1999

הגמלאים היו המקרה היחיד בארבע מערכות הבחירות האחרונות, שבו מפלגה ללא חברי כנסת מכהנים הגיעה לכנסת

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

רק פעם אחת בארבע מערכות הבחירות האחרונות הצליחה מפלגה חדשה, ללא חברי כנסת מכהנים, לעבור את אחוז החסימה. היתה זו מפלגת הגמלאים בבחירות לכנסת ה-17 בשנת 2006. הגמלאים בראשות רפי איתן קיבלו יותר מ-185 אלף קולות, זכו בשבעה מנדטים והדהימו את הסוקרים. המפלגה נכנסה לקואליציה וקיבלה שני תיקים בממשלה ואת ראשות ועדת העבודה והרווחה. אך ההצלחה הגדולה הסתיימה במפח נפש. הסיעה הסתכסכה, התפצלה והמפלגה מצאה עצמה בחוץ. בבחירות לכנסת ה-18 הצביעו לגמלאים רק 17 אלף אזרחים, כ-0.5% מכלל הקולות הכשרים.

למעט הגמלאים, משנת 1999 נחלו כישלון כל שאר הניסיונות של מפלגות חדשות לזכות בייצוג בבית הנבחרים. למעשה, אם בוחנים את ארבע מערכות הבחירות האחרונות, כניסתה הצפויה לכנסת של מפלגת יש עתיד, דומה רק להישג של הגמלאים. כל זה אינו מרתיע את אלה שחולמים לזכות במושב בכנסת הבאה. מפלגות חדשות וותיקות, שאין להן ייצוג בכנסת, ממשיכות לנסות ומשוכנעות שהפעם יש להן סיכוי לעבור את אחוז החסימה, העומד על 2%.

32 מפלגות מתמודדות לכנסת ה-19 (אחרי פרישתן בימים האחרונים של "נצח" ו"עתיד אחד"). בנוסף ליש עתיד, ל-17 מהן אין ברשימה חבר כנסת בהווה או בעבר. הסקרים מנבאים כי רק 11 מפלגות עוברות בוודאות את אחוז החסימה. עוד שלוש, שלכולן חברי כנסת מכהנים – קדימה, עוצמה לישראל ועם שלם – מתנדנדות. כמה מפלגות אחרות הצליחו לכל היותר לעבור את אחוז החסימה בסקר אחד או שניים אך אינן מתמידות בכך.

רפי איתן חותם אחרי בחירות 2006 על ההסכם הקואליציוני עם ראש צוות המו"מ של קדימה יורם טורבוביץ'צילום: אלון רון

בניגוד לסברה הרווחת, להצבעה למפלגות שאינן עוברות את אחוז החסימה דווקא יש משמעות. פתקי ההצבעה הללו נכללים בחישוב מספר הקולות הדרוש כדי לעבור את אחוז החסימה ומקשה עוד יותר על שאר המפלגות הקטנות. לאחר קביעת הרף, בוחנים אלו מפלגות עוברות אותו ומחלקים ביניהן את 120 המנדטים. בשלב חלוקת המנדטים, הקולות למפלגות שנותרו מתחת לאחוז החסימה אינם נספרים. בדרך זו "נזרקו לפח" כ-104 אלף קולות ב-2009 (3.8 מנדטים), כ-183 אלף קולות ב-2006 (7.4 מנדטים), כ-132 אלף ב-2003 (5.2 מנדטים) וכ-197 אלף קולות ב-1999 (7.6 מנדטים).

גם בבחירות האלה יזרקו לפח קולות רבים. כמה בדיוק? קשה להעריך. זה תלוי מאוד בהצלחתן של המפלגות המתנדנדות. על פי שקלול תוצאות שני הסקרים האחרונים שעשה מכון "דיאלוג" בראשות פרופ' קמיל פוקס ל"הארץ" ולערוץ 10, קדימה צפויה לקבל 2.6% ולעבור את אחוז החסימה. עוצמה לישראל בשקלול שני הסקרים מקבלת 2.1%, ממש על רף החסימה. מפלגות אחרות שאינן עוברות את אחוז החסימה קיבלו בשקלול הסקרים עוד 5.3%.

אם עוצמה לישראל, קדימה, או שתיהן, יתקרבו לאחוז החסימה אך לא יעברו אותו, ואף מפלגה קטנה אחרת לא תפתיע, צפויים להיזרק במערכת הבחירות הנוכחית לפח 7%-9% מקולות המצביעים - קולות שעשויים לשנות את המאזן בגושים. כך למשל, אם הקולות של ארץ חדשה, עלה ירוק, הירוקים ודעם היו מתגלגלים למפלגות שעוברות בוודאות את אחוז החסימה (בהנחה שקדימה נכנסת לכנסת ועוצמה לישראל לא) ייתכן והיה נוצר גוש חוסם של המרכז-שמאל. מהצד השני, עוצמה לישראל וכח להשפיע, מפלגתו של הרב אמנון יצחק, שעשויות לא לעבור את האחוז החסימה, גוזלות קולות מעיקר מהימין.

על סף אחוז החסימה. נציגי רשימת עוצמה לישראלצילום: אמיל סלמן

אנשי עלה ירוק, ארץ חדשה, כח להשפיע, הירוקים, הישראלים, דעם, דור (הגמלאים) ומפלגות נוספות מתייחסים בביטול לסקרים ומאמינים שיש באפשרותם להפתיע את כולם. אך זו לא המוטיבציה היחידה של אותן מפלגות להישאר במרוץ. על פי החוק, מפלגה שזוכה ל-1% ויותר מקולות המצביעים אך אינה עוברת את אחוז החסימה, זכאית ליחידת מימון מפלגות אחת, בסך 1.33 מיליון שקלים. המפלגות הקטנות מתבססות על תרומות והשקעה אישית של המועמדים, לעתים בסך מאות אלפי שקלים. מימון המפלגות יכול לסייע להן להחזיר את ההשקעה.

כך או כך, רוב המפלגות המתמודדות לכנסת ה-19 יישארו בסופו של דבר בחוץ ויישכחו במהרה. אחדות מהן ינסו כנראה שוב את כוחן בפעם הבאה, אחדות יתפרקו ואחרות יחברו למפלגות גדולות יותר (כמו התנועה הירוקה למשל, שקיבלה כ-28 אלף קולות בבחירות הקודמות וחברה למפלגת התנועה בבחירות האלה). מה שיוותר מרובן בזיכרון הציבורי הם בעיקר תשדירי התעמולה. חדים או משעשעים במקרה הטוב, והזויים במקרה הרע.

באיסוף ובחישוב נתוני ההצבעה במערכות הבחירות הקודמות סייע עו"ד ידין עילם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ