גם מעוזי הטייסים העדיפו את לפיד על נתניהו

האם לא מתלהבים בבתי הטייסים מתקיפה באיראן? בבסיסי החיל ניצחה "יש עתיד" בגדול, למרות שפעת התקציבים והחיבה שהרעיף עליהם ראש הממשלה

אלוף בן
אלוף בן
אלוף בן
אלוף בן

ראש הממשלה בנימין נתניהו גילה בקדנציה האחרונה חיבה יתרה לחיל האוויר. הוא נהנה להצטלם עם מטוסים וטייסים, והעלה בדף הפייסבוק שלו תמונה של נשות צוות אוויר בסרבלי טיסה. החיל גם נהנה משפעת תקציבים בתקופת נתניהו, שהאיץ את ההכנות הצבאיות להפצצת מתקני הגרעין באיראן.

קשה לדעת מה חושבים טייסי הקרב על ראש הממשלה, ועל תקיפת איראן, אבל תוצאות הבחירות מגלות סימן מעניין. בחמישה שיכונים של משפחות בבסיסי חיל האוויר, שבהם הוצבו קלפיות, יש עתיד ניצחה בגדול את הליכוד-ביתנו. כך בתל נוף, חצרים, נבטים, עובדה ורמון. רק בבסיס חצור, "מחל" הביסה את "פה". שיעור ההצבעה בחיל האוויר היה זהה לממוצע הארצי - 67.7% - ומבין 681 מצביעים 32.3% תמכו ביאיר לפיד ו-20% בבנימין נתניהו.

המסקנה ברורה: בשיכוני הטייסים העדיפו את לפיד ולא התרשמו מהמחוות של נתניהו, מתשומת הלב או מהתקציבים הנדיבים. גם בבחירות הקודמות, ציפי לבני הביסה את נתניהו בשיכוני המשפחות (אז הוצבו קלפיות רק בארבעה בסיסים). האם זה אומר שמשפחת חיל האוויר מתונה יותר בדעותיה מהדרג המדיני? האם בבתי הטייסים לא מתלהבים מתקיפת איראן?

טייסים בבסיס תל נוף, בנובמבר 2012 צילום: דניאל בר און

מי יריח את הסיגרים

נתניהו ראה בבחירות הנוכחיות משאל עם על תקיפת איראן, שאותו עבר בהצלחה. ההחלטה אם לתקוף או לא לתקוף מתקרבת, על פי לוח הזמנים שנתניהו הציג באו"ם בספטמבר, וצפויה באביב או בקיץ הקרובים.

מי ישתתף בהכרעה? הבחירות יביאו לתחלופה בפורום השרים הבכיר, שבו דנים במדיניות החוץ והביטחון. רוב חברי התשיעייה בממשלה היוצאת לא ישתתפו ב"דיוני הוויסקי והסיגרים" בממשלה הבאה: דן מרידור, בני בגין, אבי דיכטר, אביגדור ליברמן, וכנראה גם אהוד ברק, שנתניהו יתקשה להשאירו בלשכת שר הביטחון, יובל שטייניץ שיפרוש מהאוצר, ואלי ישי, שגם אם ש"ס תצטרף לממשלה, יצטרך להתחרות על מקומו הבכיר עם אריה דרעי. רק נתניהו ומשה יעלון ישמרו על כסאותיהם בפורום.

מי יתפוס את מקום הפורשים עם התקרבותו של "הקו האדום" להחלטה על תקיפת איראן? אפשר לנחש: ראשי סיעות הקואליציה המסתמנת - יאיר לפיד, נפתלי בנט, שאול מופז וציפי לבני; צחי הנגבי, שתומך בפעולה ומקורב מאוד לנתניהו בעניינים האלה; ונציג בכיר מישראל ביתנו, כמו יאיר שמיר.

החברים החדשים יהיו הרבה פחות מנוסים מוותיקי הפורום הנוכחי, ולוח הזמנים שנתניהו הציג לא יותיר להם הרבה זמן ללמוד את החומר. התוצאה תהיה התחזקות במעמדם של בכירי מערכת הביטחון, ובראשם הרמטכ"ל בני גנץ ומפקד חיל האוויר אמיר אשל. עמדתם בדיונים תהיה מכרעת, אפילו יותר מאשר בעבר.

קץ הפריימריז

הבחירות הנוכחיות מסמנות גם את קצה של שיטת הפריימריז. יש עתיד, ישראל ביתנו, התנועה, קדימה והסיעות החרדיות נמנעו מקיום בחירות פנימיות. את רשימות המועמדים שלהן קבעו מנהיגים או רבנים. הפריימריז בליכוד הביאו לבחירת רשימה ימנית קיצונית וסילוק פוליטיקאים מתונים. רק במפלגת העבודה נבחרה רשימת מועמדים רעננה ומוצלחת בפריימריז.

התוצאות האלה מבשרות שהמערכת הפוליטית הולכת ונוטשת את שיטת הבחירות הפנימיות. זה הזמן לכל מתקני שיטת הממשל לבוא עם רעיון חדש, שיבטיח את הדמוקרטיה הפנימית במפלגות, בצד חופש פעולה מסוים למנהיגים. אחרת נישאר עם חבורת דיקטטורים, שמנהיגים עריצות בתוך הבית הפוליטי שלהם, ומשחקים בדמוקרטיה רק בחוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ