הכיתה של לפיד: כך מרכיבים רשימה ללא פוליטיקאי מכהן

רשימת יש עתיד מורכבת מרבנים לצד פעילות חברתיות, עיתונאים וראשי ערים לשעבר לצד סופרות וחוקרות ואפילו ג'ודוקא לשעבר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשימת יש עתיד לכנסת ה-19 כל כך מעורבת והטרוגנית, שנדמה שחברי המפלגה הטרייה מתאימים לכל משבצת. ברשימה ניתן למצוא חילונים, רבנים, פעילות חברתיות, שני יוצאי חבר המדינות ושני יוצאי אתיופיה, עיתונאי, ג'דוקא לשעבר, סופרות, חוקרות ואפילו שני ראשי עיר לשעבר.

יאיר לפיד הבטיח לפני הבחירות כי ברשימתו לא יהיו פוליטיקאים מכהנים, על אף שחשב, גם אם לרגע, לצרף לשורות המפלגה את ציפי לבני. הרעיון עצמו נאיבי, שכן חוסר הניסיון הפוליטי של חברי המפלגה, אותו מקפיד לפיד להציג כיתרון, עלול להיות להם לרועץ כשהם יזדקקו לעזרה בחקיקה ויהוו טרף קל ללוביסטים.

מספר 18 ברשימה הוא פוליטיקאי חדש אמנם, אך כבר ניסה בעבר לחדור לכנסת במסגרת מפלגת צבר, מפלגת הצעירים של ישראל, שהתמודדה בבחירות לכנסת הקודמת, אך לא עברה את אחוז הרשימה. מדובר בבועז טופורובסקי, בן 32, לשעבר יו"ר התאחדות הסטודנטים, שמשמש כיום כיו"ר איסתא, חברת הנסיעות שבבעלות התאחדות הסטודנטים. על פי דו"חות איסתא, בשנת 2011, עבור תשעה חודשי עבודה במתכונת של 50 אחוז משרה, הוא השתכר 232 אלף שקל. סגנו של טופורובסקי היה איציק שמולי, שהתמודד לכנסת במסגרת מפלגת העבודה. קשר נוסף למפלגת העבודה נוצר לאחר שסיים את תפקידו כיו"ר ההתאחדות ושימש כיועץ של שר הרווחה לשעבר, יצחק בוז'י הרצוג. טופורובסקי נשוי לשלי הרמן, שהשתתפה בעונה הנוכחית של התוכנית מאסטר שף בערוץ 2.

דמות מעניינת נוספת ברשימה היא יפעת קריב, בת 39, הממוקמת במקום ה-16 ברשימה. קריב היא פעילה חברתית מוכרת ובולטת, ששימשה עד לאחרונה כראש אגף צעירים במשרד לפיתוח הנגב והגליל וכחברת מועצת עיריית הוד השרון. את דרכה המקצועית החלה קריב בעמותת עלם - למען נוער במצבי סיכון ומצוקה.

מלבד הרב פירון, מקום 2 ברשימה, כוללת הרשימה גם את הרב דב ליפמן, בן 41, שעלה לישראל מארה"ב לפני שמונה שנים והתמקם בבית שמש. בארצות הברית שימש כרב וכמורה לתורה, תפקידים שמילא גם בישיבות שונות בבית שמש. ליפמן דוגל בשילוב לימודי תורה עם שירות צבאי ואזרחי ולימודי ליבה, ומגדיר את עצמו כפעיל נגד ההקצנה הדתית ולמען שוויון בעיר בית שמש.

המרחב האנושי של רשימת לפיד עוסק בשילוב בין יהדות לחילוניות. דוגמה טובה לכך היא הד"ר עליזה לביא, בת 48, מספר 7 ברשימה, מחברת רב המכר "תפילת נשים" וחוקרת את התרבות היהודית באוניברסיטת בר-אילן. "תפילת נשים" כולל לקט של תפילות יהודיות עתיקות ובנות זמננו, שנכתבו על ידי ועבור נשים. הספר מכיל תפילות שנוסחו על ידי נשים, אך נעלמו מסיפור החיים היהודי, על אף שלדברי לביא, הידע שברשותן לא נפל מזה של תלמידי חכמים. 

גם חוקרת התלמוד, ד"ר רות קלדרון, בת 53, הממוקמת במקום ה-13 ברשימה, עסקה לאורך חייה בתיווך חילוני של טקסטים דתיים. היא הקימה את עלמא, מוסד חינוכי לתרבות עברית המשלב לימוד יהודי מסורתי, וערכה והגישה את התכנית "החדר" בערוץ 2, אז הכירה את לפיד.

לפיד הקיף עצמו באנשים דעתנים כמו הד"ר עדי קול (36) ועו"ד קארין אלהרר (35), שעסקו בעבר בסיוע לאוכלוסיות נזקקות. קול היא מייסדת פרויקט "אוניברסיטה לעם", המאפשר לאוכלוסיות נזקקות וחסרות השכלה ללמוד קורסי מבוא באוניברסיטאות השונות. בשנת 1999, בהיותה בת 23 בלבד, מונתה קול לרכזת השדולה לקידום מעמד הילד בכנסת, כך שניסיון פרלמנטרי מועט יש לה.

אלהרר, הסובלת מניוון שרירים מולד ומרותקת לכיסא גלגלים, שימשה עד לאחרונה כמנהלת הקליניקות המשפטיות באוניברסיטת בר-אילן. בקליניקה פועלים סטודנטים למשפטים בשנתם השלישית, בייעוץ עורכי דין, כדי לסייע לקהילה שאין באפשרותה לשכור שירותים של עורך דין. בראיון למגזין בר-אילן, הביעה בעבר אכזבה על דעיכת מחאת הדיור בקיץ 2011, שבה לקחה חלק כשנאמה באחת ההפגנות. לדבריה, "המחאה הפכה למשחקי אגו יותר ממערכה מאוחדת מול הממשלה. סתיו שפיר ודפני ליף הסתכסכו וכתוצאה מכך, בהפגנה עצמה, הפעילים של דפני ליף הפריעו למחאה במקום לאחד כוחות מול הממשלה". אלהרר הוסיפה בראיון ש"אין לי בעיה עם קפיטליזם, אבל אסור שיהיה חזירי. חשוב לעזור לחלש, ולאדם שבעל-כורחו אינו יכול לממן את עצמו ואת משפחתו."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ