הדאבל של מינה צמח: המדגם והסקר המדויקים ביותר

המסקנה המרכזית מבחירות 2013 היא הקושי לדגום את הקהל הצעיר והחמקמק - קהלו העיקרי של לפיד. היו ימים שבסקר אחד קיבל 5 מנדטים ובמקבילו 11

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המנצח הגדול של בחירות 2013 הוא איש ידיעות אחרונות וערוץ 2. הכוונה היא לא ליאיר לפיד, אלא למינה צמח, שהשיגה "דאבל" נדיר בעולם הסקרים. היא גם ניפקה את המדגם המדויק ביותר, וגם פרסמה את הסקר האחרון המדויק ביותר לחיזוי תוצאות הבחירות.

לכל הטורים הקודמים במדור "סקרן"

הבחירות האחרונות היו קשות במיוחד לניבוי עבור הסוקרים. אף אחד לא התקרב להבנת הנסיקה של לפיד. הדעיכה של העבודה, של התנועה ושל הבית היהודי גם כן לא נקלטו היטב אצל כל הסוקרים. איש גם לא נתן את המנדט השביעי והמפתיע ליהדות התורה. ואולם, צמח חזתה את מרבית המגמות הללו, והסקר האחרון שלה ביום שישי ה-18 בינואר, פיספס ב-14 מנדטים בלבד סך הכל. היא נתנה 32 לליכוד, 13 ללפיד ודייקה ב-12 לנפתלי בנט. הטעות שלה היתה בכך שהעבירה את עוצמה לישראל, ונתנה שמונה מנדטים לתנועה.

הסוקר שכשל באופן הנחרץ ביותר היה פרופ' יצחק כץ מ"מאגר מוחות". במדור שפורסם כאן לפני הבחירות, הדגיש "הארץ" כי כץ סיפק תחזית שונה לחלוטין מכל מתחריו, ועל כן "או שייצא גדול, או שייצא מופרך". הבחירות לא החמיאו לכץ, ששגה ב-25 מנדטים סה"כ. הוא נתן 37 לליכוד, תשעה ללפיד, שלושה לעוצמה לישראל. אחריו בתור הוא פרופ' אבי דגני ממכון "גיאוקרטוגרפיה", ששגה ב-23 מנדטים. הטעות העיקרית שלו היתה מתן 17.5 מנדטים לבית היהודי ורק 10.5 ללפיד.
במדגמים, שגתה צמח בשמונה מנדטים גרידא. כך גם קמיל פוקס שדגם עבור ערוץ 10. המדגמים היו מאוד דומים זה לזה. מנגד, מנו גבע, שסקר עבור ערוץ 1, העביר את עוצמה לישראל מעבר לאחוז החסימה, והטעות הזו עלתה לו בהתאם במקום האחרון בטבלת הדיוק.

גם השיטות האלטרנטיביות שנסקרו כאן במדור בתקופה שלפני הבחירות, לא צלחו. הבלוג "בטל בשישים", שנשען על עיבוד מתוחכם של הסקרים, נתן תחזית די דומה לממוצע הסקרים ונפל. אפליקציית "בלונד 2.0", שעשתה ממוצע מעשרות אלפי מנחשי תוצאות, לא הצליחה. המנחשים נתנו 20 לעבודה, עשרה לתנועה ותשעה ללפיד.

מינה צמח

רחובות, "אוהיו הישראלית", שוב פגעה. בכל מערכות הבחירות האחרונות היתה רחובות הקרובה מכל ערי ישראל לניבוי תוצאות הבחירות הכלליות, זאת למעט הטייה קלה לטובת הליכוד. השילוב של מדעני מכון ויצמן, העולים החדשים, החרדים והבורגנות הישראלית החדשה, נותן כפי הנראה תמונת מראה של החברה הישראלית. גם הפעם ההטייה לליכוד נשמרה, אבל כל שאר המפלגות – למעט המפלגות הערביות כמובן -  קיבלו ברחובות תוצאה הרחוקה עד 2.5% בלבד מהתוצאה לה זכו בבחירות הארציות.

המסקנה המרכזית מהבחירות הנוכחיות היא הקושי לדגום את הקהל הצעיר. כמה פעמים צוין במדור זה כי לפיד הוא התנודתי ביותר בסקרים. הוא היה חזק במיוחד בפלח המצביעים הצעירים - החמקמקים במיוחד עבור הסוקרים. היו ימים שבסקר אחד קיבל חמישה מנדטים, ובסקר אחר 11. עם זאת, ב-16 באוקטובר האחרון, סקר של "פאנלס" עבור מאקו נתן ללפיד 19 מנדטים. כך שמסתבר כי הפוטנציאל היה קיים שם מלכתחילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ