בליכוד מעריכים: אם לפיד יתעקש על החוץ, הביטחון יילך לשמיר

בנוסף, לפי בכירים בליכוד נתניהו ינסה תחילה להקים ממשלה ללא הבית היהודי במטרה לנסות לקדם את חידוש המו"מ עם הפלסטינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בליכוד העריכו אתמול כי אם יאיר לפיד יתעקש לקבל לידיו את תיק החוץ בתור התיק הבכיר של מפלגתו, ראש הממשלה יעביר את תיק הביטחון לידיו של יאיר שמיר, מס' 2 ברשימת ישראל ביתנו. ישראל ביתנו זכאית לתיק בכיר אחד (חוץ, ביטחון או אוצר), ואולם מנהיג המפלגה, אביגדור ליברמן, המעוניין בתיק החוץ, לא יוכל ממילא לכהן כשר עד שיסתיים המשפט בעניינו. ליברמן לא פסל אתמול את הרעיון לפיו תיק החוץ יועבר לידי סיעות אחרות בקואליציה. בראיון שהעניק לקול ישראל, אמר ליברמן אתמול כי "תיק החוץ לא רשום בטאבו על שמי. אמרתי לפני הבחירות שאני רואה עצמי מועמד לאחד משלושת התיקים הבכירים, עם עדיפות למשרד החוץ. אני מעריך שבסופו של דבר ישראל ביתנו תמשיך להחזיק בתיק החוץ". ליברמן הציע שלשום ללפיד לקחת את תיק האוצר כתיק הבכיר של מפלגתו ואולם על פי ההערכות, לפיד יעדיף לדחות את ההצעה. על פי ההערכות, ערב הבחירות, לפיד התכוון לדרוש למפלגתו את תיקי החינוך והמשפטים ואולם כעת, בעקבות ההישג המשמעותי בקלפי הוא עשוי לדרוש את אחד משלושת התיקים הבכירים - עדות למרכזיותו בקואליציה החדשה.

חלופה נוספת - מרחיקת לכת - שהועלתה אתמול היתה למנות את שאול מופז לשר ביטחון כמינוי אישי של לפיד - בדומה למינויו של שר המשפטים הנוכחי, יעקב נאמן, שהוגדר מינוי אישי של ישראל ביתנו, על חשבון מכסת השרים שלה. במקרה כזה, לפיד עצמו יוכל לכהן כשר החינוך - התפקיד בו חשק מלכתחילה. לצד אפשרויות אלה, גם השר משה (בוגי) יעלון הודיע כי הוא רואה עצמו מועמד טבעי לתפקיד ואולם ספק אם נתניהו ירצה למנות אותו על רקע חילוקי דעות מקצועיים ביניהם בענייני ביטחון בקדנציה החולפת.

לפיד נפגש אתמול בחשאי עם נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים. השניים נועדו הרחק מעיני התקשורת במשך שעתיים וחצי ודנו באפשרות לכונן ממשלה משותפת. נתניהו ביקש לדעת אם לפיד יטיל וטו על כניסתן של סיעות חרדיות, בעיקר ש"ס, לממשלה הבאה. מקורות פוליטיים אמרו אתמול כי הצהרתו של לפיד שלשום, שלפיה לא ישתף פעולה עם הקמת גוש חוסם של מפלגות המרכז, נעשתה בתיאום עם נתניהו, ונועדה לפגוע בכושר המיקוח של המפלגות החרדיות ולמנוע מהן חבירה למפלגות המרכז.

לפיד הודיע אתמול על כינון צוות משא ומתן קואליציוני בו חברים, בין היתר, תא"ל (מיל') הלל קוברינסקי, אורי שני והמפיק דני וסלי. נתניהו צפוי להכריז בקרוב על צוות המשא ומתן מטעמו שלראשונה לא יכלול שרים מכהנים אלא כנראה את אנשי אמונו, עורכי הדין דוד שמרון ויצחק מולכו. מקורבו, נתן אשל, צפוי לשמש "שליח לעניינים מיוחדים".

בעוד שנתניהו נפגש עם לפיד, מערכת היחסים הפומבית בינו לבין נפתלי בנט נותרה קרירה. אתמול הוא התקשר לבנט לראשונה אחרי הבחירות, לשיחת נימוסין חטופה שבסופה לא קבעו השניים מועד לפגישה ביניהם. הדבר משקף דברים שאמרו אתמול בכירים בליכוד, המקורבים לנתניהו, ולפיהם ראש הממשלה שוקל ברצינות להשאיר את הבית היהודי מחוץ לקואליציה שהוא מגבש. לדברי הבכירים, "נתניהו מתכוון להיעתר לדרישת לפיד, לבני ומופז ולנסות לקדם מחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. אסור לשכוח שאובמה והאיחוד האירופי מתכוונים להפעיל לחצים ממשיים בנושא. לכן הוא ינסה להקים בימים הקרובים ממשלה שתכלול את ש"ס, לפיד, לבני וקדימה. בנט יכול למצוא את עצמו מחוץ לממשלה בתרחיש כזה".

יאיר לפיד בדרך לפגישה עם נתניהוצילום: ערוץ 2

הגלייתו של בנט אל מחוץ לקואליציה, תסייע לנתניהו לפגוע גם בתפקודה של האופוזיציה. "אין כמעט מכנה משותף בין מפלגת העבודה לבין הבית היהודי. הם יתקשו לנהל חזית אחידה נגד ממשלת נתניהו, מה גם שהממשלה ממילא תקדם את נושאי השוויון בנטל והמשא ומתן המדיני".

בנוסף, בליכוד התחילו לחפש נוסחת פשרה שתאפשר לש"ס לשבת בקואליציה שתקדם מתווה משמעותי לשוויון בנטל ולשילוב חרדים בצה"ל. בין היתר, נבחנת האפשרות להעניק לש"ס חופש הצבעה בנושאים אלה. לעומת זאת, על פי ההערכות במפלגת השלטון, יהדות התורה כנראה לא תהיה חלק מהקואליציה הבאה ותיאלץ לוותר גם על ועדת הכספים שבראשה עמד נציג מטעמה.

בליכוד גוברת ההערכה כי כמה מהשרים המכהנים ייאלצו להפרד מהממשלה הבאה, בעקבות השינוי הצפוי במפתח המגדיר את מספר השרים שיוענקו למפלגות השונות. "אין ספק שהשרים בלחץ. אפשר כבר עכשיו להעריך שמעמדם של שרים כמו יולי אדלשטיין, יובל שטייניץ ואפילו לימור לבנת נמצא בסכנה, אם כי נתניהו יהיה חייב להושיב סביב שולחן הממשלה לפחות שרה אחת מהליכוד", אמרו במפלגה.

רשימת המאוכזבים צפויה להיות גדולה, ולדברי אישים במפלגה "כשהח"כים יגלו כמה מעט תפקידים אפשר לחלק להם, יפול להם האסימון והם יבינו את גודל הכישלון של הליכוד בבחירות".

בישראל ביתנו תמונת המצב דומה. המפלגה מינתה 4 שרים (ליברמן שפרש בינתיים, לנדאו, אהרונוביץ' ולנדבר). ליברמן הבטיח לשניים מחברי רשימתו, יאיר שמיר ופאינה קירשנבאום, שימונו לשרים. לשמיר הוא הבטיח תיק בכיר ולקירשנבאום את תיק החקלאות.

נתניהו התקשר אתמול גם אל יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' והציע לה להיפגש ולשוחח על אפשרות של הצטרפות לממשלה. יחימוביץ' הבהירה כי העבודה לא תחבור לממשלת נתניהו וסתמה את הגולל גם על ניסיונות בתוך מפלגתה לסלול את הדרך לחברות בממשלת נתניהו-לפיד. "הציבור החליט שנהיה באופוזיציה ואנו נכבד את ההכרעה הדמוקרטית", אמרה.

יחימוביץ' אמרה לרה"מ כי פעורה ביניהם תהום עמוקה בכל הנוגע לכלכלה ולחברה בישראל, וכי לא תתן את ידה "להמשך ריסוקה של החברה הישראלית" בתמורה לכיסאות בממשלה. לעומת זאת, הבהירה יחימוביץ' כי "בכל הנוגע למשא ומתן המדיני, שיש לחדשו בדחיפות - מפלגת העבודה תתמוך בכל צעד כזה ותעניק לו גיבוי מהאופוזיציה". נתניהו שוחח אתמול גם עם יו"ר מרצ, זהבה גלאון. השניים סיכמו לקיים פגישה ביניהם בקרוב, אך גם גלאון הבהירה לו כי לא תחבור לממשלתו.

קדימה נכנסה בדקה ה-90

בתום ספירת קולותיהם של 217 אלף המצביעים במעטפות כפולות, התברר אמש כי מפלגת הבית היהודי עלתה ל-12 מנדטים, על חשבון רע"מ-תע"ל שירדה לארבעה. השינוי הוביל לכך שלגוש הימין והחרדים יהיו 61 מנדטים בכנסת הבאה, לעומת 59 למרכז-שמאל ולמפלגות הערביות. קדימה הצליחה לעבור את אחוז החסימה (עם 2.1% מהקולות) ולהשאיר בכנסת את שאול מופז וישראל חסון. לעומת זאת, עוצמה לישראל בראשות חברי הכנסת מיכאל בן ארי ואריה אלדד נותרה רחוק מאחוז החסימה (1.76%) ונשארה בחוץ.

לאחר ספירת הקולות במעטפות הכפולות לא היה שינוי בחלוקת המנדטים של שאר המפלגות: הליכוד-ביתנו קיבלה 31, יש עתיד 19, העבודה 15, ש"ס 11, יהדות התורה 7, התנועה 6, מרצ 6, חד"ש 4, בל"ד 3 וקדימה 2. שבעה מנדטים חולקו בעקבות הסכמי עודפים: הליכוד-ביתנו והבית היהודי זכו כל אחת למנדט נוסף וכך גם יש עתיד והעבודה. שלוש המרוויחות הנוספות מהסכמי העודפים היו מרצ (בזכות הסכם עם התנועה), חד"ש (בל"ד) ויהדות התורה (ש"ס).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ