נתניהו בוחן ארבעה מועמדים להחליף את האוזר כמזכיר הממשלה

בין המועמדים הבולטים נמצאים הח"כ הפורש מקדימה עתניאל שנלר והיועצת פרח לרנר. אם תיבחר, תהיה לרנר האשה השנייה בתפקיד מאז קום המדינה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מחפש בימים אלה מזכיר חדש לממשלה, וכככל הנראה, אחד מבין ארבעה מועמדים יתמנה בסופו של דבר לתפקיד. הח"כ הפורש עתניאל שנלר, איש קדימה, נחשב למועמד מוביל. שנלר, מתנחל חובש כיפה, הצליח בקדנציה החולפת לשמור על קשרי עבודה קרובים עם נתניהו. הוא נחשב לאיש דעתן הפועל ליצירת גשר בין אנשי ימין לשמאל ולאיתור מתווה בעל הסכמה רחבה בציבור להסדר עם הפלסטינים.

במקביל נתניהו בוחן את האפשרות למנות לתפקיד הרגיש את פרח לרנר, היועצת שלו לענייני הכנסת. אם תמונה, תהפוך לרנר לאשה השנייה בתפקיד (אחרי יעל עוזאי, שהיתה מזכירת הממשלה ב-1968-1962). לרנר עובדת בצמוד לנתניהו מהיום הראשון להקמת הממשלה הקודמת. בקדנציה החולפת שימשה ציר מקשר בין נתניהו לבין בית הנבחרים, דאגה להצלחת הממשלה בהצבעות השונות במליאה ולאינטרסים של נתניהו בדיונים בוועדות הכנסת. קודם למינויה בלשכת נתניהו שימשה לרנר עוזרת פרלמנטרית וראש לשכתו של הח"כ הפורש זבולון אורלב וכן יועצת השר אבי דיכטר, בעת שכיהן כשר לביטחון פנים.

גורמים בסביבת ראש הממשלה הזכירו אתמול גם את מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, כמועמד אפשרי לתפקיד. רוטקופף שימש בעבר ראש המטה המקצועי של שר המשפטים דניאל פרידמן וקודם לתפקיד מנכ"ל המשרד על ידי השר הנוכחי, יעקב נאמן.
מועמד רביעי לתפקיד הוא עו"ד שלמה (מומו) פילבר, מראשי מועצת יש"ע לשעבר ומי ששימש ראש לשכתו של נתניהו ב-2003-2001.

נתניהו ולרנרצילום: תומר אפלבאום

תפקידו של מזכיר הממשלה מתרכז אמנם בהכנת ישיבות הממשלה ובתיאום בין הממשלה לנשיא ולכנסת, אך המזכיר הנוכחי, עו"ד צבי האוזר, יצק לתוכו תכנים משמעותיים נוספים. האוזר, שהודיע על פרישתו השבוע, נחשב למזכיר ממשלה דעתן ועצמאי. בין היתר טיפל בסוגיית המאחזים הבלתי חוקיים וקידם את הפשרה שאפשרה את פינוי בתי גבעת האולפנה. עוד זכורה עמדתו בדיון הביטחוני שקדם למשט הטורקי לישראל, אז טען שצריך לאפשר למרמרה להגיע לחופי עזה ולא להתעמת עם פעיליה בלב ים. האוזר גם התנגד ליוזמה לפיצול משרת היועץ המשפטי לממשלה ולחץ על שר הביטחון להאיץ את בניית גדר הביטחון בדרום, שנועדה למנוע כניסת מסתננים לישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ