השר נהרי פעל להעביר 15 אלף שקל פטורים ממכרז לעמותה של קרוב משפחתו

נהרי (ש"ס) ביקש להעביר כספים לעמותת "הליכות עם ישראל", ולא דיווח שהיו"ר שלה הוא סבה של כלתו. לטענתו, "הבקשה נבעה משיקולים מקצועיים בלבד"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משולם נהרי, השר ללא תיק מטעם ש"ס, הסתיר מוועדת פטור ממכרז של משרד ראש הממשלה כי יו"ר עמותה שאליה הוא מבקש להעביר 15,000 שקל - הוא סבה של כלתו. כך עולה מבדיקת "הארץ".

נהרי משמש כשר "המופקד על חברה ומורשת ישראל". הוא יושב במשרד ראש הממשלה ומשתמש במעטפת של המשרד לצרכי משרדו. ב-21.10.2012 התכנסה ועדת הפטור ממכרז בראשות רן ישי, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה ובן דודו של השר אלי ישי, לאשר בקשות שונות של נהרי.

אחת הבקשות היתה להעביר 30 אלף שקל לעמותת "הליכות עם ישראל", לטובת מושב בנושא דיני מיסים במשפט התורה, במסגרת הכנס השנתי העולמי לדיני ממונות שמארגנת העמותה. לפי הפירוט שהוגש בבקשה, עלויות המושב הספציפי הן 6,600 שקל לשכירת האולם, 750 שקל שכר סדרנים, 10,500 שקל כיבוד ל-300 משתתפים בעלות של 35 שקל לאדם, 6,300 שקל עבור הגברה, 1,500 שקל תשלום למרצים, 1,500 שקל תפאורה ועיצוב במה, 1,000 שקל עבור הסעות, 900 שקל לארוחות למרצים ועוד 1,500 שקל עבור הדפסות ושכפולים. הוועדה אישרה את הפטור בכפוף לאישור מוועדת החסויות המשרדית והמדינה מימנה מחצית מהסכום הכולל.

השר משולם נהרי (במרכז)צילום: דניאל בר און / ג'יני

מה שנהרי לא דיווח עליו לוועדה הוא שבנו אביתר היה עתיד להינשא ליעלת חן, נכדתו של יו"ר העמותה המדוברת, הרב רצון ערוסי, פחות מחודש אחרי כינוס ועדת המכרזים. חברי הוועדה שמעו על כך לראשונה מפניית "הארץ".

בחברה החרדית, הייחוס של החתן והכלה משחקים תפקיד משמעותי בשידוך, גם כאשר מדובר בסב ואף באב סב. יש לציין שאמנם חותנים אינם בגדר קרובי משפחה לפי מבקר המדינה, אך לפי כללי מניעת ניגוד עניינים של המבקר "בכל מקרה שיש לשר עניין אישי בפעולה או בהחלטה, שיש בה כדי להשפיע על הענקת טובת הנאה או זכות, אסור לו להשתתף בכל דרך שהיא בפעולה או בקבלת ההחלטה; הובא עניין כאמור לפני השר כחבר ממשלה, כחבר ועדת שרים או בכל דרך אחרת, חייב השר להצהיר מיד על העניין האישי שיש לו; הודעה על הצהרת השר בדבר עניין אישי תישלח למבקר המדינה". את כל אלה לא עשה נהרי.

בתחילת ינואר דווח ב"הארץ" כי השר נהרי דאג שיועברו 2.1 מיליון שקלים לעמותת אל המעיין, גוף התרבות של ש"ס, בהליך חריג של פטור ממכרז. הכסף נועד ל"הקניית הרגלים תרבותיים וחברתיים וקירוב והעמקת ערכי מורשת ישראל במרכזים לנוער ונוער בסיכון". אז היו אלה אנשיו של נהרי, שנכחו בשתי ישיבות ועדת המכרזים של משרד ראש הממשלה, ולא מסרו לחברי הוועדה שהגוף המקבל את הכסף הוא של ש"ס.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "חברי ועדת המכרזים לא ידעו על קרבת המשפחה המדוברת ולכן סוגיה זו לא נדונה במסגרת הדיון בבקשה. יצוין כי קרבת המשפחה בין השר נהרי לרב ערוסי אינה מוגדרת כקרבת משפחה לפי כללים למניעת ניגוד עניינים של שרים. יודגש כי גם בשנים 2011-2010 אושרה התקשרות דומה עם עמותת הליכות עם ישראל, כלומר כזמן רב לפני היווצרותה של קרבת המשפחה הנטענת".

השר נהרי מסר בתגובה: "מתוקף תפקידי כשר המופקד על נושא חברה ומורשת ישראל, מקיימת לשכתי מיזמים ופעילויות שתכליתם הקניית ידע וערכים חברתיים ברוח מורשת ישראל. 'הליכות עם ישראל' הינה עמותה המהווה מרכז עולמי למשפט העברי בנשיאותו של הרב ד"ר רצון ערוסי. העמותה מקיימת מזה למעלה מעשרים שנה כנס עולמי מקצועי בדיני ממונות בהשתתפות מיטב המרצים, רבנים, משפטנים ואנשי אקדמיה. לשכתי לוקחת חלק, מזה שלוש שנים, במיזם משותף ומקיימת מושב אחד בכנס. לשאלתך האם זה ראוי להשתתף במיזם עם עמותה שהעומד בראשה הינו הסבא של כלתי מזה כארבעה חודשים - אשיב, כי המשך פעילות ברוכה זו מתקיימת כבר מספר שנים ונובעת אך ורק משיקולים מקצועיים בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ