הבחירות המקומיות |

התעמולה האסורה של ראשי הרשויות

שלטי חוצות המברכים את התושבים, לקיחת קרדיט על עבודה שוטפת ואפילו פרסום של ממש על חשבון הציבור. "זה מתאים לסוגי ממשל אחרים בתבל”

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

היכל התרבות של כפר סבא עובר בימים אלה שיפוצים. מחוץ למבנה הציבה העירייה שלט גדול המבשר על השדרוג. “שלכם ובשבילכם, יהודה בן חמו ראש העיר”, נכתב באותיות גדולות בתחתיתו, בצירוף חתימתו של ראש העיר כפר סבא. בחודש שעבר קיבל יו”ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, עתירה של חברי המועצה עו”ד נפתלי גרוס, אתי גן־אל, אהוד יובל לוי והד”ר בוקי צ’יש נגד השלט ונגד תמונה של בן חמו באתר הבנייה בטענה כי זו תעמולה אסורה. רובינשטיין הורה להסיר את השלט ואת התמונה והעירייה נאלצה לכסות את שמו וחתימתו של בן חמו.

“כפי שאין זה הולם כי שמו של שר התחבורה יופיע בגאון על שלטי חוצות בכבישים שבהם מדווח על עבודות שבהן עוסקת החברה הלאומית לדרכים”, כתב רובינשטיין בהחלטתו, “כך אין זה ראוי כי שמו של ראש העירייה יופיע על שלט המודיע לציבור על שיפוץ שנערך בהיכל התרבות”. לדבריו, “עבודות השיפוץ אינן נעשות מטעם ראש עיריית כפר סבא ולא מכספו האישי; מדובר בפרויקט שנעשה מטעם העירייה ובמימון ציבורי”.

רובינשטיין דחה טענות נגד פרסומים אחרים של העירייה, אך בעניין היכל התרבות הציג עמדה נחרצת: “פרסום בדבר ביצוע עבודות בנייה לצד תמונתו או שמו של שר או ראש עיר מתאים לסוגי ממשל אחרים בתבל”, קבע והעיר כי ככל שיתקרבו הבחירות לרשויות המקומיות (שייערכו בעוד כשמונה חודשים) יש להקפיד הקפדה יתרה על פרסומי הרשויות.  

חוק דרכי התעמולה קובע כי שר, סגן שר, חבר כנסת או ראש רשות מקומית לא ישתמש בכספים או בנכסים העומדים לרשותו לצורך תעמולת בחירות. בניגוד להוראות אחרות בחוק, איסור זה תקף בכל עת ולא רק ב-90 הימים שלפני יום הבחירות. הפרתו היא עבירה פלילית. הנחיית היועץ המשפטי לממשלה קובעת כי האיסור כולל פרסומים מכל סוג, לרבות דברי דפוס, מודעות בעיתונים, חוזרים לתושבים, סרטונים ופרסום באינטרנט. ההנחיה מבהירה כי האיסור כולל בין השאר תיאור הישגים אישיים ופרסום דיוקן אישי. 

שימוש במשאבי הרשויות 

כפר סבא לא לבד. ראשי רשויות רבים בארץ עושים שימוש פסול במנגנון העירוני כדי להאדיר את שמם, בייחוד לקראת הבחירות. באחרונה קיבל רובינשטיין פניות דומות גם מכפר יונה, הוד השרון וגבעתיים. המשותף לכולן היא תלונה בעניין פרסום שמו של ראש הרשות על שלטי חוצות, אך זה לא נגמר שם - התלונות חושפות שימוש רחב הרבה יותר במשאבי הרשות ובכלים העומדים לרשותה.

כך למשל, עו”ד נוה גור, המתמודד לראשות העיר הוד השרון, הפנה ליו”ר ועדת הבחירות המרכזית שורה של טענות על פרסומי העירייה. הוא טען כי רבים מהם אינם משמשים למסירת מידע לציבור ולמעשה נועדו לפאר את שמו של ראש העיר המכהן חי אדיב. גור סיפק דוגמאות לשימוש בשלל אמצעים העומדים לרשות ראש העירייה, ובכלל זה שלטי חוצות, אתר האינטרנט העירוני, חשבון הפייסבוק של העירייה, הפקת והפצת סרטונים, שליחת הודעות דואר אלקטרוני ומכתבים לתיבות הדואר של התושבים, ופרסום מודעות בעיתונות הארצית והמקומית.

רובינשטיין דחה את רוב הטענות, אך פסל שימוש בסרטון תדמית המפאר את הישגיו של אדיב ואסר להמשיך להפיץ אותו באמצעות עובדי העירייה. רובינשטיין גם מתח ביקורת על דף הפייסבוק היחיד של העירייה, שאליו גם מפנה האתר הרשמי שלה ונקרא על שם לא אחר מראש העיר - “חי אדיב”. בדף מופיעות תמונות רבות של ראש העירייה לצד עדכונים על פועלו. השופט אמר כי מתעורר הרושם שמדובר בדף של ראש העיר ולא של העירייה. “לכך אין להסכים”, הבהיר. רובינשטיין התייחס לטענה נוספת בעניין תליית תמונתו של ראש העיר המכהן בספרייה העירונית לצד תמונותיהם של כל קודמיו. “בהתאם לצו ההיגיון, לשכל הישר ולטעם הטוב”, כתב, “ניתן היה לייחד זאת לראשי עירייה שכיהנו בעבר, כמקובל במוסדות רבים שבהם תלויות תמונות בעלי תפקיד”.  

במקרה אחר, בעקבות תלונה של תושב כפר יונה, הורה רובינשטיין להסיר את שמו של ראש המועצה הוותיק אפי דרעי משלטים ברחבי היישוב. שמו של דרעי הופיע על שלטים שעליהם נכתב “צאתכם לשלום” ו“סעו בזהירות”, וכן על שלטי מידע בדבר מוקדי החירום של המועצה. השופט ציין כי אינו מוצא הצדקה לציון שמו של ראש המועצה על שלטים אלה. “העובדה כי המשיב הוא ראש המועצה המכהן אינה צריכה ליתן לו יתרון על ידי שימוש במשאבים מעבר למה שניתן לו ממילא על ידי עצם כהונתו בתפקיד”, כתב. העירייה מיהרה לכסות את שמו של ראש המועצה. רובינשטיין מתח ביקורת גם על איגרת מידע לתושבים שעליה צוין שמו של דרעי והורה להימנע בעתיד מאיגרות אישיות כאלה לתושבים.

בשבוע שעבר הגיש גם ראש האופוזיציה בגבעתיים, חבר המועצה רן קוניק, עתירה דומה נגד ראש העיר ראובן בן שחר, באמצעות עו”ד ראובן פארן. קוניק, המתמודד לראשות העיר, מלין על הצבת עשרות שלטים תחת הכותרת “גבעתיים מתחדשת” ועליהם הכיתוב “בברכה ראובן בן שחר ראש העיר”. שלטים אלה, הוא מציין, מוצבים לפני תחילת העבודות, במהלכן ולאחר סיומן. לדבריו, הצבתם אינה מקרית ותכליתה לאפשר לראש העירייה לגרוף אהדה ותמיכה בגין פעולה שהיא מתפקידה של העירייה. רובינשטיין הורה לעירייה להשיב לטענות אלה עד מחר (רביעי).  

גם בראשון לציון מופיע שמו של ראש העיר דב צור על שלטים רבים, בעיקר באתרי בנייה אך גם בגנים העירוניים. כך, למשל, סביב בית הכנסת הגדול העובר בימים אלה עבודות שיפוץ ושימור, ניצבים שני שלטים שעליהם חתום ראש העיר. שמו של צור תופס חלק לא מבוטל מאחד השלטים וניתן לקריאה ממרחק רב. חברת מועצת העיר עו”ד ליאל אבן־זהר פנתה לפני כחצי שנה בעניין זה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אך טרם קיבלה תשובה מנומקת. באחרונה, ביקשה גם את עזרתה של תנועת אומ”ץ. נציג התנועה, עו”ד אבינעם מגן, פנה בימים האחרונים לראש העיר ודרש ממנו להסיר את שמו מהשלטים. אם ראש העיר לא יעשה זאת, בכוונתו לפנות לוועדת הבחירות המרכזית. “יש כאן פגיעה בשוויון בין מתמודדים. מתמודד מהשורה לא יכול לשים שלט על בית הכנסת הגדול, גם אם ישקיע בכך את כספו הפרטי. העירייה עושה את מלאכתה והקרדיט צריך להיות לעירייה ולא לראש העיר”, אומר מגן. 

ללא הרתעה

פרסום שמו של ראש הרשות על שלטי חוצות אינו רעיון חדש. בעבר כבר מתחה ועדת הבחירות המרכזית ביקורת על ראשי רשויות שפעלו בדומה. כך, למשל, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-2008 הורה יו”ר ועדת הבחירות המרכזית דאז, השופט אליעזר ריבלין, להסיר שלטים שעליהם הופיע שמו של ראש העיר חדרה חיים אביטן. ריבלין קבע כי אין מקום לחתום על שלטים דוגמת “ברוכים הבאים לבית אליעזר” או “שנת לימודים פורייה ובטוחה” בשמו של ראש העיר. אך ההחלטה הזאת ודומות לה לא הרתיעו את ראשי הרשויות או נושאי תפקידים בכירים אחרים.  

ביקורת ציבורית על תעמולה אסורה התעוררה בשנים האחרונות בעקבות הצבת שלטים של החברה הלאומית לדרכים בכבישי הארץ ועליהם שמותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ. בדו”ח מאוקטובר האחרון, מתח מבקר המדינה ביקורת על הצבת 98 שלטי חוצות כאלה בין 2010-2007, בעלות כוללת של כ-1.7 מיליון שקלים. בעקבות פנייה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו”ד מלכיאל בלס, כוסו תחילה השלטים עם שמותיהם של נתניהו וכץ ביריעה ובהמשך אף הוסרו רובם. שלטים חדשים אינם כוללים עוד את שמותיהם.  

עיריית כפר סבא מסרה בתגובה כי “השופט רובינשטיין דחה את רוב רובם של הפרסומים שלטענת הפונים היתה בהם תעמולת בחירות. לגבי אחד השלטים ביקש כבוד השופט להסיר ממנו את שמו של ראש העיר וכך פעלה העירייה באופן מיידי”.

עיריית הוד השרון מסרה בתגובה: “אנו מודים לשופט על דחיית עשרות טענות. השופט קבע כי ‘למרבית הפרסומים שהוצגו בפניי היה מרכיב דומיננטי של מידע לציבור, ולא – כנטען – התמקדות של שבח עצמי בפועלם של המשיבים’. העירייה תפעל בהתאם להחלטתו”.  

מועצת כפר יונה מסרה לשופט רובינשטיין בתגובה לטענות כי השילוט הנושא את חתימתו של ראש המועצה “מקובל ברשויות שונות ואיננו מהווה משום תוכן חריג”. המועצה טענה כי העובדה שהשילוט אינו נושא את תמונתו של ראש המועצה, אלא רק את חתימתו, מלמדת כי אינו מיועד לצורכי תעמולה.  

עיריית גבעתיים מסרה כי “השלטים המוצבים בעיר מודיעים לתושבים על עבודות שדרוג ברחובות העיר, בגנים הציבוריים ובמוסדות החינוך. בכל פעם שמתבצע שדרוג כזה, ראש העיר רואה בהצבת השלט פנייה אישית שלו לכל תושב, שבה הוא מתנצל על אי הנעימות הזמנית שנגרמת עקב העבודות. אין לכך שום קשר לבחירות”.  

עיריית ראשון לציון מסרה בתגובה כי "הכיתוב הנושא את שם ראש הרשות לצד תפקידו נבדק משפטית ואושר על רקע העובדה כי העירייה פועלת באמצעות נושא המשרה".  

מכירים מקרים דומים בעירכם? צלמו ושלחו לנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ