תפריט חדש בכנסת: ביצי חופש, טופו מעושן וחלב סויה

מנכ"ל הכנסת נעתר לבקשתה של ח"כ תמר זנדברג ממרצ, ולתפריטי המשכן יוכנסו בקרוב גם מנות טבעוניות ומזון בר קיימא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חדשה, תפריטים חדשים: שלושת צפויים לעבור בקרוב שינוי משמעותי כשלצד השניצלים, הפסטה והעוף המכובס יוצעו לנבחרים גם מנות המבוססות על טופו ועדשים.  

מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו, נענה לבקשתה של לספק לח"כים גם בר קיימא (שתהליך ייצורו אינו פוגע בסביבה), והחל מעוד כמה ימים יוצע לצד החלב הרגיל גם חלב סויה, לרשימת המנות העיקריות תתווסף גם מנה טבעונית וכן תיבחן האפשרות להשתמש בביצי חופש.

זנדברג הציעה ללנדאו שורה של מאכלים שישדרגו את תפריט מזנוני הכנסת. "כיום אין במזנון החלבי מנות המתאימות לטבעונים. יש להוסיף לתפריט ולו מנה טבעונית אחת, כדוגמת כריך טבעוני שיכול להכיל, למשל, ממרחי ירקות, אבוקדו, חומוס או טחינה – מצרכים סטנדרטיים בכל מטבח, לצד פרוסות טופו מעושן או לביבה – המכילים רכיבים זולים ובריאים שנוחים לשימוש ואחסון".

לדברי זנדברג, "המזנון הבשרי, לעומת זאת, מצטיין בשפע של מנות המבוססות על רכיבים מן הצומח – ירקות מבושלים ותבשילי דגנים וקטניות. אולם העדר סימון מתאים מקשה על סועדים צמחונים או טבעונים לזהות את המנות הצמחיות. סימון פשוט וברור של המנות הצמחוניות (ללא בשר) והטבעוניות (ללא בשר, ביצים וחלב) יסייע משמעותית לקהל הסועדים במזנון".

מזנון הכנסתצילום: מיכל פתאל

פרלמנט האיחוד האירופי משתמש בשירותי הקייטרינג של חברה המגישה "ביצי חופש" בלבד. גם מסעדות הפרלמנט הבריטי מגישות אך ורק ביצי חופש. 27 רשויות מקומיות בבריטניה משתמשות בביצי חופש בלבד – כולל קפיטריות במשרדי העירייה, ארוחות בבתי-ספר ומוסדות עירוניים כגון בתי אבות. לאחרונה גם חברות מסחריות מפסיקות להשתמש בביצים מכלובים. רשתות מסעדות (כגון כל סניפי מקדונלד'ס באירופה) וקפיטריות במשרדי חברות גדולות (סקאי, מיקרוסופט, גוגל) עברו להגיש רק "ביצי חופש"; רשתות סופרמרקטים (מרקס אנד ספנסר, סיינסברי'ז) התחייבו להוריד את כל ביצי-הכלוב מהמדפים; ויצרניות מזון מובילות (כגון קדבורי ויוניליבר) החלו לעבור בהדרגה לשימוש בביצי חופש במוצריהן.

"בשנים האחרונות גוברת המודעות לצורך בהפחתת צריכת מוצרים מן החי (בשר, ביצים וחלב) וקידום תזונה בת-קיימא". כתבה זנדברג ללנדאו. "זאת למען בריאות הציבור, שמירה על הסביבה והגנת בעלי החיים... על הכנסת להוביל מגמות של מוסר, קידמה והתחשבות בחסרי הישע, לשמש דוגמא לציבור בישראל ובעולם – ולא להישאר מאחור. אני פונה אליך על מנת שננהיג כאן, במזנון הכנסת, הצטרפות למגמה זו".

בעקבות ההחלטה להיעתר לבקשתה אמרה זנדברג אתמול כי "אני שמחה שהכנסת נענתה לבקשתי ותאפשר לעובדיה לצרוך אוכל צמחי. הכנסתו של מזון טבעי וטבעוני למזנון, לא רק תיטיב עם בריאותם של חברי הכנסת ועובדי המשכן, היא בעיקר תסייע בהקטנת הפגיעה בבעלי החיים ובצמצום הזיהום הסביבתי שנגרם כתוצאה מתעשיית המזון מהחי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ