"בית הקלפים" הישראלי

נתן אשל או אריאל שרון: מיהו פרנסיס אנדרווד הישראלי?

הלהיט הטלווזיוני החדש מציג את הכוח והתככים בגבעת הקפיטול. עם הרבה פחות סטייל, ועם חולצת פלנל, גם לפוליטיקה הישראלית יש במה להתגאות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במבט ראשון, אין כמעט קשר בין מסע הנקמה של פרנסיס ג' אנדרווד, המצליף הדמוקרטי, בדרכו לצמרת השלטון בארצות הברית, לבין התנהלותם היומיומית של הפוליטיקאים האפרוריים בישראל: עצמה, סגנון, יצרים אפלים – אנדרווד, גיבור הסדרה "בית הקלפים" הוא תערובת משובחת של תככים וכוחנות, שספק אם קיימת בהיקפים דומים בעולם האמיתי, וודאי שלא במסדרונות הכנסת. ובכל זאת, גם הפוליטיקה הישראלית ידעה בשנים האחרונות לא מעט עלילות שיכולות היו לפרנס את יוצרי הסדרה.

"מסמך הרפז", כמו גם המכתב המזויף נגד גדעון סער, הם רק קצה הקרחון בניסיונות אלימים של גורמים פוליטיים לחסל קריירות של מתחרים. הכנסת מלאה באנשים שעשו שימוש בכוח ובתככנות פוליטית, רק כדי לצבור עוד כוח: אנשי מחתרות בגמלאות לצד גנרלים עטורי תהילה, עסקנים פוליטיים נחותים לצד "בולדוזרים" רבי עוצמה.

בפוליטיקה הישראלית אין פרנק אנדרווד אחד מובהק, אבל כמה דמויות יכולות להתהדר במזימות מרשימות לא פחות: לנתן אשל, ראש לשכתו לשעבר של ראש הממשלה, אין אמנם אורח חיים ראוותני, ואת החליפות המהודרות החליפו – במקרה שלו - סנדלים תנ"כיים וחולצת מפד"ל מכופתרת. לאשל הרבה פחות סטייל, אבל לא פחות תחכום: הוא פירק והרכיב מפלגות, האדיר או "חיסל" דמויות בסביבת נתניהו ובחש בפרסומים אודותיו בכלי התקשורת. את המסעדה הביתית שבה סוגר אנדרווד את הדילים שרקח, אשל החליף בבית הקפה הכשר בנחלת יצחק ובקפיטריה של מוזיאון ישראל. התקשורת התמסרה בשמחה לדיווחים על מהלכיו: אשל עמד מאחורי פיצול מפלגת העבודה והקמת סיעת "עצמאות" ז"ל, תמורת שורה של תיקים מפתים - מהלך שהותיר את מקורבו השני, שר הביטחון אהוד ברק, סביב שולחן הממשלה. לאחרונה ייחסו לו מאמצים לפירוק סיעת העבודה החדשה בכנסת, כדי לאפשר לנתניהו להקים קואליציה חדשה ללא נפתלי בנט או יאיר לפיד וכך – אולי – להגניב שוב את ברק לממשלה.

קווין ספייסי ב"בית הקלפים"

עוד קודם לכן, אשל עמד מאחורי הכנסתה של קדימה לממשלת נתניהו בדקה התשעים, רגע לפני פיזור הכנסת והבטיח לממשלת נתניהו הקודמת עוד תשעה חודשים בשלטון. התקשורת נהנית לקשור לאשל כתרים – שלא ברורה מהימנותם. העיתונאי נחום ברנע כתב בטורו לפני חודשים אחדים טענה ששמע מראש המוסד לשעבר מאיר דגן, לפיה במסגרת "חיסולי חשבונות" בלשכת ראש הממשלה נהג אשל להדליף מידע מהנעשה בלשכה לעיתון "אל ג׳רידה" בכווית. הטענה הוכחשה על ידי אשל.

אשל הוא יזם וקבלן ביצוע. איש של "אחורי הקלעים". אם כי הרבה פעמים קשה לדעת מתי הוא פועל בשליחות ראש הממשלה ומתי הוא פשוט מקדם את האינטרסים שלו עצמו או מנסה לסגור חשבונות אישים עם שנואי נפשו.

אך עם כל הכבוד לנתן אשל, ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, הוא אולי הפוליטיקאי הישראלי הקרוב ביותר לאנדרווד: מאיש שנוא, הפך לסבא חביב. משר ביטחון מושמץ לראש ממשלה פופולרי ומחשוד בפלילים, למוביל המהלך השנוי במחלוקת של ההתנתקות. "פוליטיקה היא כמו גלגל – פעם אתה למעלה ופעם למטה, העיקר להישאר עליו", אמר שרון בציטוט שכמו יצא מפיו של אנדרווד עצמו.

נתן אשלצילום: אמיל סלמן

בעוד הסדרה האמריקאית מקדשת את הכיסא על פני העקרונות, שרת המשפטים המיועדת, ציפי לבני, בנתה את עצמה על ההיפוך המוחלט – פוליטיקאית נדירה שמעדיפה עקרונות על פני כיסא והיתה מוכנה לוותר על תפקיד ראש הממשלה כדי שלא להיכנע לסחטנות החרדית. אלא שהחודשים האחרונים חוללו מהפך: לבני אולי לא תודה בזה, אבל מסעה לקואליציה של נתניהו מהגלות הפוליטית, הוא גם מסע הנקמה האישי שלה בשאול מופז. כמו אנדרווד, היא הגישה את הנקמה קרה וכואבת. היא חזרה לשדה הפוליטי אחרי שהודחה באכזריות, תוך שהיא מרסקת את קדימה ומביטה מהצד בהתרסקותו של יריבה. לבני חזרה למוקדי הכוח, התחברה לעטיני השלטון, ויתרה על רבים מהערכים שאפיינו אותה בשנים האחרונות לטובת ישיבה בממשלת נתניהו שלו ולמדיניותו היא רחשה עד לפני חודשים אחדים בוז עמוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ