מתה חברת הכנסת לשעבר מרינה סולודקין

סולודקין מתה בבית מלון בריגה, לשם הגיעה בגלל כנס נגד פאשיזם. היא הייתה ח"כית מטעם ישראל בעלייה, הליכוד וקדימה וכיהנה כסגנית שר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגנית השר וחברת הכנסת לשעבר, מרינה סולודקין, מתה היום (שבת) בריגה בירת לטביה. סולודקין, שכיהנה כחברת כנסת מטעם ישראל בעלייה, הליכוד וקדימה, היתה בת 60 במותה. סולודקין השתתפה בכנס שנערך בריגה, ונכון לשעות הלילה לא ברורה סיבת מותה. משפחתה קיבלה עדכון וכך גם הנציגות הישראלית בלטביה שתטפל בהעברת גופתה ארצה. סולודקין הותירה אחריה בעל ושני ילדים.

סולודקין שהתה בריגה במסגרת כנס של הוועדה הלטבית נגד פאשיזם. במהלך נאומה בכנס היא חשה ברע, ומיד אחרי שסיימה לדבר שבה לחדרה במלון. לאחר זמן מה נמצאה גופתה. משרד החוץ יצר קשר עם בני משפחתה בישראל ובמקביל יצאה קונסולית ישראל בריגה לבית המלון כדי לזהות את גופתה באופן סופי.

לפני שטסה ללטביה כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "בתקופה האחרונה הנאו-נאציזם מרים את ראשו המכוער במזרח אירופה, במדינות פוסט-סובייטיות. חייבים להיות ערנים. אני אשתתף בדיון בשולחן עגול עם האיחוד האירופי וארגונים בינלאומיים כגון 'עולם ללא נאציזם', חברי פרלמנט ואנשי ציבור ממדינות שונות".

מרינה סולודקין מציגה את עצמה בערוץ הכנסת:

מרינה סולודקין נולדה במוסקווה ב-1952 ועלתה לישראל ב-1991. היא היתה בעלת תואר שני מאוניברסיטת מוסקווה בגיאוגרפיה כלכלית-פוליטית ועבדה במכון המוסקוואי לפיננסים וכלכלה, וכן בפקולטה לכלכלה של אוניברסיטת מוסקווה. כמו-כן, היא בעלת תואר ד"ר בכלכלה ופרופסור חבר בהיסטוריה חברתית וכלכלית. סולודקין נבחרה לראשונה לכנסת ה-14 ב-1996 מטעם מפלגת ישראל בעלייה. בכנסת ה-15 וה-16 שימשה סולודקין כסגנית השר לקליטת עלייה. ב-2007 הגישה סולודקין הצעת חוק, ביחד עם סטס מסז'ניקוב וגלעד ארדן, המחייבת הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים.

סולודקין היתה אחת המחוקקות הפוריות והמקצועיות בכנסת ולא תמיד זכתה להערכה הציבורית שהגיעה לה. בכנסת החולפת יזמה 157 הצעות חוק, חמש מתוכן אושרו על ידי מליאת הכנסת בקריאה שלישית והפכו לחוקים. בדצמבר האחרון פרשה, מאוכזבת, מן החיים הפוליטיים לאחר שיו"ר קדימה, שאול מופז, החליט לדרג אותה רק במקום התשיעי, הלא ריאלי, ברשימת המפלגה לכנסת.

במאמר שפרסמה ב"הארץ" הצהירה כי החליטה שלא להצביע לקדימה בבחירות, וקראה לציבור לתמוך בנתניהו, ביחימוביץ' או בלפיד. לאחר פרישתה סיפרה על תכניותיה לעתיד. “עכשיו, כשאני לא מתמודדת לכנסת ה- 19, לקחתי שבתון כדי לכתוב ספר אחד או יותר שיכלול את חוויותיי מ- 16 שנות כהונה בכנסת. בספר הזה אכתוב גם על חלקה של העלייה הרוסית בהתמודדות עם אתגרי העתיד. אני מרגישה שהממסד הפוליטי במרכז ושמאלה ממנו, בניגוד לחבריי בימין, חוזר על טעויות שנות ה-90 ולא מעריך נכונה את עוצמתו והשפעתו של הקול הרוסי – וזו אחת הסיבות שהם לא ירכיבו את הממשלה הבאה".

בין החוקים שהעבירה סולודקין בכנסת החולפת מופיע תיקון לחוק האזרחים הוותיקים; תיקון לחוק שוויון הזדמנויות; פטור לערוצי טלוויזיה המיועדים לקבוצות אוכלוסייה מסוימות (ביניהן ערוץ 9 וערוץ המוזיקה) מתשלום דמי שימוש לבעלי הרישיונות הכלליים לשידורי כבלים; תיקון לחוק תנאי העבודה ותיקון לחוק שירותי סעד.

סולודקין בשנה שעברהצילום: מיכל פתאל

אחרי חמש קדנציות, ושתי כהונות כסגנית שר הקליטה, המשיכה סולודקין בפעילות ציבורית אינטנסיבית והקפידה לפרסם תגובות בענייני סדר היום הציבורי בעמוד הפייסבוק שלה ובעיתונות הכתובה והמשודרת. היא הזהירה את יאיר לפיד מפני בחירה בתיק האוצר, קראה ליו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, שלא לחבור לממשלת נתניהו והודיעה שהיא מתנגדת לכהונתו של רובי ריבלין כיו"ר הכנסת.

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' הביעה צער עמוק על מותה של סולודקין. "מרינה היתה אדם מבריק, עם השכלה כלכלית נרחבת, דעתנית, אמיצה וחרוצה. היינו חברות, ולא פעם התייעצתי אתה בעניינים פוליטיים וכלכליים. העצות שלה היו החלטיות ומדויקות. היה לה בראש מחשבון שידע לעבד את כל הפרמטרים להחלטה נכונה: מוסרי, פוליטי, פרגמטי. הובלנו יחד את המאבק בתוכנית ויסקונסין, וחוקקנו יחד חוקים. היא היתה טיפוס יוצא דופן עם לשון חריפה. היא תיעבה פוליטיקאים מושחתים ומניפולטורים וכנתה אותם בבוז "שולרים" ע"ש שושלת רוסית של אנשי עסקים מפוקפקים. הציבור הישראלי הוותיק לא הכיר אותה באמת, אבל דוברי הרוסית ידעו להכיר בערכה. היא עזרה באופן אישי לאלפי אנשים והיתה פרטנרית נפלאה. עוד לא הספקתי להתאבל על כך שלא תכהן בכנסת הזאת. קבענו להיפגש בשבוע הבא,  ועכשיו בא המוות הלא צפוי שלה, ואני מאוד עצובה. הציבור בישראל הפסיד פרלמנטרית נהדרת שדלתה פתוחה ואזנה קשובה לכל מצוקה וסבל. יהי זכרה ברוך".

ציפי לבני פרסמה הודעה בחשבון הטוויטר שלה בה כתבה כי "מרינה ציונית אמיתית. עולה ותיקה שמעולם לא שכחה את קשיי היום יום של העולים, היא היתה כתובת ואוזן קשבת לכל אדם, לא הססה להביע את עמדותיה בכל עניין. יהי זכרה ברוך".‬

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ