השרים החדשים נכנסו לתפקידם; יעלון: חש שוב את כובד המשא

במשרד הביטחון נפרדו מברק, שר האוצר הטרי לפיד בירך את קודמו שטייניץ על "4 שנים לא קלות", ושרת הבריאות גרמן ביקשה להמשיך ולהיעזר בליצמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

בזה אחר זה התקיימו היום (שלישי) טקסי "החלפת משמרות" ב-11 משרדי שונים. .

"הגעתי לכאן בתקופה של מהומת אלוהים. אני מסיים כאן היום בתחושה של סיפוק. זה תפקיד לא קל", אמר שעבר לכהן כשר ליחסים בינלאומיים ואסטרטגיה לשר האוצר הטרי,. לפיד השיב לו כי "להיות שר אוצר בישראל זה קשה אבל זה קשה במיוחד לאנשים טובים. כי אנשים טובים מקבלים את הדברים הקשים יותר קשה. הדבר המרשים, יובל, הוא שהצלחת לסיים ארבע שנים כשר אוצר כשגם המתנגדים הכי מובהקים שלך יודעים שאתה אדם טוב ואכפתי. זה ציון כבוד לך כאדם וכציוני. בשם מדינת ישראל כולנו מודים לך".

גם שר הביטחון, , נכנס הבוקר רשמית לתפקידו, בטקס צבאי מלא ברחבת בסיס הקריה בתל אביב. לאחר הטקס, הגיע יעלון לקומה ה-14 בבניין משרד הביטחון, שם התקיימה הרמת כוסית בהשתתפות יעלון והשר היוצא , וכן הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, קציני המטה הכללי של צה"ל וראשי האגפים של משרד הביטחון.

"אני חש הבוקר חרדת קודש", אמר יעלון במעמד זה, "משום שאני יודע מהו המשא הכבד הזה. אני זוכר את היום שסיימתי את תפקידי כרמטכ"ל ואת תחושת ההקלה שהיתה, והבוקר המטען הכבד שוב על הכתפיים, ולכן אני באמת מכיר בגודל המשימה". השר יעלון אמר לשר היוצא ברק כי "זה נכון שלרוב בעיתונים אוהבים להציג את המחלוקות, אחרת זה לא מעניין, אבל הדיונים בארבע השנים האחרונות היו בהחלט דיונים חשובים ופוריים, ואני חושב שאתה יכול להתגאות בהישגים של ארבע השנים האחרונות וגם שש השנים האחרונות".

ברק, מצדו, בירך את יעלון ואמר כי "בוגי הוא אדם שגם במדים וגם בלעדיהם יודע איפה הוא נמצא. יציב, לא מתנדנד, הוא אומר את מה שהוא חושב, עושה את מה שהוא אומר – הוא ישנו שם". גם ברק התייחס למחלוקות בין השניים בדיוני השמינייה ובנושאים אסטרטגיים, והוסיף כי הוא "מקבל מערכת שנמצאת בידיים טובות, נאמנות, מקצועיות, שמבינות איפה אנחנו חיים ולאן אנחנו הולכים".

טקס חילופי שר האוצרצילום: אורן נחשון

ברק רמז גם על העומד בפני השר הנכנס, בעיקר נוכח דיוני התקציב והקיצוץ הצפוי במערכת הביטחון. "צריך להיאבק על הדברים שצריך להיאבק עליהם ולקבל את ההחלטות וההכרעות כאשר המערכת של הדרג המדיני תקבל אותם, וצריך לעבור לצד השני של השולחן ולעשות את העשייה", אמר.

משרד המשפטים: פרידה צוננת מנאמן

ציפי לבני נכנסה היום בפעם השלישית לתפקידה כשרת המשפטים ונפרדה מהשר יעקב נאמן. בנאומה הראשון ביקשה להביע תמיכה במוסד הפרקליטות, אך גם שלחה עקיצה ובה רמיזה לכך שיש צורך בגוף ביקורת עליה. "אין אדם העומד מעל החוק ואין מערכת שחסינה מביקורת", אמרה. לבני הוסיפה כי בעיניה יש לפעול לקיצור ההליכים בבית המשפט כי "כשטחנות הצדק טוחנות לאט אין צדק - הן טוחנות את האדם הזקוק לצדק ולמשפט והופכות להרגשתו את זכויותיו לאבק".

לבני העלתה את נאומה המלא לפייסבוק עם תרגום לערבית, דבר שגרם לגולשים רבים לחשוש שהאקרים השתלטו על דף הפייסבוק שלה.

בכירי משרד המשפטים ובהם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נפרדו באירוע מהשר נאמן, ללא הבעות חיבה. וינשטיין אמר על נאמן כי הוא "נפרד משר, אך לא מידיד", וביקש בנאומו להבהיר כי הוא מתנגד נחרצות לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, כפי שניסה לקדם השר נאמן. , נפרדו באיפוק. בדבריו אמר לדור כי הפרקליטות צריכה להתמודד עם אתגרים שונים בשנים האחרונות. בין היתר אמר כי "היא צריכה להיאבק על כך שגם אנשים בכירים, חזקים ועשירים, בעלי יכולות וכישורים יהיו שווים בפני החוק".

משרד הדתות: לא נפלה חילונים

‫נפתלי בנט בטקס חילופי השרים במשרד הדתות: "זהו המשרד לקידוש השם ואנו מתייחסים למשימה הזאת בחרדת קודש". את יעדי המשרד הגדיר כהנגשת שירותי הדת "בלי לשפוט אדם אם יש לו כיפה על הראש ומאיזה סוג".‬

השר להגנת העורף הנכנס, גלעד ארדן, שהחליף בתפקיד את אבי דיכטר, אמר היום בטקס חילופי השרים: "היום ברור לכל שבאירועים ביטחוניים, ליכולת וכושר העמידה של העורף יש משמעות קריטית ליכולתנו להכריע את האויב. אני מבין את הנטל שמוטל עלי ומוכן לאתגר". 

שר החינוך, שי פירון, החליף בתפקידו את גדעון סער, שהתמנה בעצמו לתפקיד שר הפנים. שרת הבריאות החדשה, יעל גרמן, ביקשה מסגן השר לשעבר יעקב ליצמן ללוות אותה בתקופה הראשונה, “כדי ללמוד ולשמור על ההישגים והרפורמות שבהן התחלת", כדבריה.

המשרד להגנת הסביבה: כיפת ברזל סביבתית

השר החדש להגנת הסביבה, עמיר פרץ, הבטיח באירוע חילופי השרים "להקים כיפת ברזל סביבתית למען הדורות הבאים". פרץ הגיע ללשכתו החדשה ברחוב כנפי נשרים בירושלים והשתתף בטקס שבו החליף את השר היוצא, גלעד ארן.

"מעולם לא נשארתי אדיש או שווה נפש כאשר עוולות התרחשו לנגד עיני וגם כאן אני מתכוון לעמוד לצידם של החלשים" אמר פרץ. "החופים חלשים בפני אלה שרוצים לחמוד אותם, הנחלים חלשים בפני מי שפוגעים בהם, ובעלי חיים חלשים בפני ציידים".

השר היוצא, גלעד ארדן, אמר שבשנים האחרונות הוטמעה בישראל חשיבות הנושא הסביבתי והוא מהווה חלק מהותי בתהליך קבלת ההחלטות במשק ובממשלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ