חברי הבית היהודי לא חתמו על יוזמה למנוי נשים כנציגות הכנסת לבחירת הרבנים

חברי הסיעה סירבו לחתום על מכתב לרה"מ הדורש כי 17 נציגי הכנסת והממשלה באספה שתבחר את הרבנים הראשיים יהיו נשים ולא גברים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אתמול, בקריאה שנייה ושלישית, הוראת שעה המאריכה את כהונת הרבנים הראשיים בארבעה חודשים. כהונת הרבנים צפויה להסתיים בעוד ארבעה ימים, אך בשל מערכת הבחירות לא הוקמה האספה שתבחר את הרבנים הראשיים והממשלה לא הספיקה לאשר את החברים מטעמה באספה.

40 חברי כנסת שיגרו אתמול לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכתב שבו דרשו כי 17 נציגי הכנסת והממשלה באספה יהיו נשים ולא גברים. ואולם חברי הכנסת הגברים במפלגת הבית היהודי סירבו לחתום על פנייה.

עד כה חתמו עליה יותר מ-40 ח”כים, ובהם חברות הכנסת איילת שקד ושולי מועלם מהבית היהודי. היום יש באספה הבוחרת את הרבנים הראשיים בישראל רק אשה אחת – ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג.

האספה מונה 150 נציגים, שתפקידם לבחור, פעם בעשר שנים, את הרבנים הראשיים. לפי החוק, 80 מהמקומות באסיפה הבוחרת משוריינים לרבנים ו-70 מקומות נועדו לנציגי ציבור. ראש הממשלה ממנה 17 מבין הנציגים, בהם חמישה ח”כים, שני שרים ועשרה נציגי ציבור אחרים.

ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), יזמה את הפניה לנתניהו. לדבריה, "במבנה הנוכחי של הגוף הבוחר קיימת מראש אפלייה מובנת נגד נשים, מכיוון שלמעלה ממחצית מהתפקידים חסומים בפני נשים. נוכח המציאות הפוליטית המצערת בה הרוב המכריע של ראשי רשויות בישראל הם גברים, ומכיוון ש-80 מחברי הגוף הבוחר הינם רבנים, רובם המוחלט של הנציגים הם גברים".

אלא שהנסיונות להחתים על המכתב חכי"ם גברים מן הבית היהודי, בת בריתה של יש עתיד, עלו עד כה בתוהו. בבית היהודי טענו אתמול שהשר אורי אורבך מתכוון לחתום גם הוא על המכתב. בין החותמים הנוספים: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר העבודה שלי יחימוביץ, יו"ר מרצ זהבה גלאון, השרה יעל גרמן - שכיהנה באסיפה הקודמת בהיותה ראש עיריית הרצליה, עפר שלח, יצחק הרצוג, מרב מיכאלי, ציפי חוטובלי, גילה גמליאל, עמרם מצנע ואלעזר שטרן.

במכתב דורשים הח”כים כי 17 המקומות האלו יאוישו על ידי נשים. לדברי ח”כ לביא, “במבנה הנוכחי של הגוף הבוחר קיימת אפליה מובנית של נשים, כי למעלה ממחצית התפקידים חסומים לפניהן. לנוכח המציאות הפוליטית שבה הרוב המכריע של ראשי רשויות בישראל הוא גברים, ומכיוון ש-80 מחברי הגוף הבוחר הינם רבנים, רובם המוחלט של הנציגים הם גברים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ