שר האוצר לפיד: "התמונה גרועה מששיערתי, נקצץ במקומות כואבים"

"במקום לנהל כלכלה אחראית, לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה", כתב לפיד לתומכיו. "מי שירגיש שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה זמני"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר האוצר, יאיר לפיד, התייחס הערב (שבת) לראשונה למשימות המצפות לו בתפקידו החדש. "התמונה הנפרשת אט-אט בפני היא גרועה הרבה יותר ממה ששיערתי", כתב לפיד במכתב ששיגר לתומכיו, וציין כי שנתו הראשונה בתפקיד תתמקד בצמצום הגירעון וכי לצורך כך, "נצטמצם, נוריד הוצאות, נקצץ גם במקומות הכואבים".

לפיד כתב כי בעיית הגירעון "נוצרה מפני שבמקום לנהל כלכלה אחראית לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה. אני לא הולך לחזור על הטעות הזו". הוא הוסיף: "מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה יהיה זמני, ככל שהפעולות שלנו יהיו נחרצות יותר עכשיו, נוכל בשנה הבאה לעשות יותר – יותר במחירי הדיור, בחינוך, ברווחה, בסיוע לעסקים קטנים, בשוויון בנטל".

לפיד ניסה להתמודד במכתב עם השאלה איזה שר אוצר הוא עומד להיות. "הדיון אינו צריך להיות על מדיניות," אמר לצמרת משרד האוצר באחד ממפגשי העובודה הראשונים עמם, "אלא על חזון. כשאתה יודע מה החזון שלך, המדיניות כבר נגזרת מתוכו באופן טבעי. החזון שלי הוא על כלכלה שמרכזה הוא האדם העובד, מה שאנחנו נוהגים לכנות 'מעמד הביניים'. הדבר החשוב הוא ליצור כלכלה שבה אם אתה עובד, אז הדברים פועלים לטובתך – יש לך את היכולת להתקיים בכבוד, לקנות דירה, לדאוג לעתיד. אם אין לך עבודה, אנחנו צריכים לספק לך מספיק הזדמנויות לתעסוקה והכשרה מתאימה. אם אתה יכול לעבוד ולא רוצה, תפקידה של המדינה להבהיר לך שזה מאוד לא כדאי."

לדברי לפיד, "המדיניות הנגזרת מהחזון הכאילו-פשוט הזה, היא מובנת מאליה. אנחנו צריכים לפתח כלכלה שבבסיסה עומד החינוך, שהיא חדשנית באופיה, שאינה נשענת על אוצרות טבע אלא על הון אנושי, שנוטה לכיוון טכנולוגי ושיוצרת סביבה עיסקית נוחה. האנשים סביב לשולחן הבינו מיד”.

לפיד תיאר במכתב את היכרותו הראשונית עם "נערי האוצר", שצפויים להפוך שותפיו לדרך. "איני יודע את מי בדיוק ציפיתי לפגוש שם, כי הרי גם אני – כמו כולם – שמעתי את כל סיפורי האימים על "נערי האוצר". אלא שהאנשים שאני פגשתי היו מבריקים במיוחד, מחוייבים, נכונים לקחת אחריות, והם ישראלים שאכפת להם. אז למה משמיצים אותם? כי תפקידם הוא לומר כל הזמן "לא" לפוליטיקאים. יהיה עלי להתרגל לזה, כי אני עומד להיות אומר ה"לא" הראשי”.

לפיד נכנס לתפקידו ביום שלישי. בטקס חילופי השרים שנערך בתל אביב, אמר ללפיד שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ, כי "הכלכלה שאתה מקבל היא במצב טוב יותר מהכלכלה שאני קיבלתי בכניסתי לאוצר". עם זאת הוסיף, "נותרו הרבה נושאים לפתור ולקדם".

עם כניסתו לתפקיד מינה לפיד לתפקיד ראש מטה שר האוצר את מפיק הטלוויזיה דני וסלי, שהפיק את תוכניותיו בערוץ השני ונחשב לחברו הקרוב. וסלי היה חבר בצוות המוביל של מפלגתו של לפיד, יש עתיד, במערכת הבחירות וחבר בצוות המו"מ הקואליציוני של המפלגה. דוברת יש עתיד במערכת הבחירות האחרונה, נילי רייכמן, מונתה לדוברת שר האוצר.

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל העריכה בדיוני הריבית בסוף פברואר כי הגירעון התקציבי ב-2012 היה בעיקרו מבני. לפיכך, הממשלה החדשה שתקום בקרוב תצטרך לדעתה לקצץ משמעותית בהוצאות ולהגדיל את המיסוי בתקציב המדינה ל-2013 ול-2014. אי עמידה ביעדים אלה תשקף הרחבה פיסקלית ותפגע באמינות המדיניות התקציבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ