ריבלין תקף את נתניהו ורמז למעורבות של שרה בהדחתו

יו"ר הכנסת לשעבר התייחס בדבריו ל"אדם שתמיד במרכז העניינים אבל מאחורי הקלעים" וציין שנפגע מחברי סיעתו "שלא אמרו מילה" על הדחתו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת לשעבר, ראובן (רובי) ריבלין, תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ורמז כי רעייתו, שרה, היתה מעורבת בהדחתו מתפקיד יו"ר הכנסת. בראיון נוקב לחדשות 10, טען ריבלין כי נעלב מהצעד בו נקט ראש הממשלה ומכך שאיש מחבריו בסיעת הליכוד לא מחה על הדחתו.

ריבלין אמר כי לאורך הקדנציה נתניהו הבטיח לו פעם אחר פעם שימונה פעם נוספת לתפקיד היו"ר. ״ראש הממשלה, כשהייתי מתקשר אליו בחשש כזה או אחר, בגלל שמועות כאלה או אחרות, אמר לי: ׳כמה פעמים אני צריך להבטיח לך רובי?׳. גם חבריו הקרובים ביותר שהיו עולים אלי לרגל לתוך לשכת יו"ר הכנסת אמרו לי בצורה ברורה, ׳את מי הוא יכול לשים? דחילק, בחייך. התנועה פוגעת בעצמה?׳״.

ראובן ריבלין במליאת הכנסתצילום: מיכל פתאל

ריבלין אמר עוד ״באמת האמנתי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחבר שלי, ביבי, משנות ילדותו. והוא אמר אפילו לרעייתי: ׳אני סומך רק על רובי ריבלין. רק על בעלך אני סומך׳. זאת אומרת, הוא נתן לנו את התחושה ונדמה לי שהוא לא בילף באותו רגע״.

ריבלין רמז לקנוניה של רעייתו של נתניהו, שרה, ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שפעלו להדחתו מהתפקיד. ״נדמה לי שהיו רק שלושה אנשים שלא רצו אותי כנראה בתפקיד. זה ראש ׳ישראל ביתנו׳, מטעמיו שלו, וראש הממשלה״. ריבלין לא הזכיר את שרה נתניהו בשמה, אך כינה אותה, ״האדם שתמיד נשאר במרכז העניינים אבל כנראה מאחורי הקלעים. אני לא נכנס לרכילויות ולדברים כאלה״.

לדבריו, נתניהו נימק את החלטתו שלא לתמוך במועמדותו לקדנציה נוספת, בשל החשש שריבלין יינצל את התפקיד כדי לקדם את מועמדותו לנשיאות המדינה בקיץ הבא. ״הנימוקים שלו נפלאו מהבנתי. אני מוכרח לומר שהם אפילו היו מעליבים. הוא יצא חוצץ נגד האפשרות שיו"ר הכנסת יעשה לביתו דהיינו יקדם את מועמדותו לנשיאות המדינה. הרי נשיאות המדינה הוא תפקיד שראש הממשלה ביקש ממני להציג את מועמדותי אליו״.

ריבלין המשיך ואמר כי, ״לא יפה להוביל חברים בכחש. פשוט לא יפה. אני מנעתי מספר חוקים שהיו מאוד מקשים על ראש הממשלה לבוא ולהסביר בעולם. והוא הודה לי לאחר מכן, ׳טוב שהצלת אותי מהתקלות האלה׳״.

ריבלין נפגע גם מידידיו בסיעה שלא מחו על הכוונה להחליפו ביו"ר החדש, יולי אדלשטיין. ״מה שכאב לי ביותר, הרבה יותר מעצם ההדחה שלי, ובפירוש היתה כאן הדחה, זה שחבריי לא קמו ואמרו אפילו מילה אחת״. ריבלין פנה במהלך הריאיון לנתניהו באופן ישיר ואמר לו, ״צר לי עליך אחי ביבי. גם בעתות שבהן אתה נתקל בלחצים כאלה ואחרים תזכור: הרעות זה לא רק בפלמ"ח, הרעות זה גם אצלנו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ