המלכוד של לפיד: איך לקיים הבטחות בחירות עם בור של מיליארדים בתקציב

שר האוצר החדש יצטרך להציג תקציב יצירתי במיוחד כדי לא לאכזב את בוחריו ולעמוד ביעדים שהציב עם כניסתו לפוליטיקה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האתגר התקציבי יקשה על יאיר לפיד לקיים את הבטחות הבחירות השאפתניות שלו למעמד הביניים הישראלי. לאחר שיסיים ללמוד את החומר, יצטרך שר האוצר החדש להוביל קיצוץ חד של כ-30 מיליארד שקל בתקציבי 2013 ו-2014, ובמקביל להשית על הציבור גזירות חדשות כדי להגדיל את הכנסות המדינה שצנחו בשנה האחרונה. לפיד, שהגדיר את מפלגתו כש”ס של מעמד הביניים והבטיח מהפכה כלכלית־חברתית, יצטרך להציג תקציב יצירתי במיוחד כדי לא לאכזב את בוחריו ולעמוד ביעדים שהציב עם כניסתו לפוליטיקה.

הברית עם הבית היהודי אפשרה ללפיד לחלוש – יחד עם נפתלי בנט – על משרדים כלכליים־חברתיים משמעותיים: לצד האוצר, המסחר והכלכלה, מפלגותיהם שולטות גם במשרדי השיכון, הרווחה, הגמלאים, הבריאות והחינוך. משרדים אלו אמורים לחולל את המהפכה, אך הם גם אלו שעלולים לספוג קיצוצים או לכל הפחות, להיפגע מאי־הגדלת תקציבים. לפיד צפוי לעמוד למבחן מנהיגות לא פשוט: גזירות התקציב המתגבשות עלולות לסבך אותו עם השרים מסיעתו ומהבית היהודי, בעיקר עם שר הרווחה, מאיר כהן, שכבר הצהיר כי ייאבק בקיצוץ בתקציב משרדו ואף ידרוש את הגדלתו. לחלופין, הברית עם בנט והמשמעת הפנימית החזקה של חברי יש עתיד, עשויה להקל עליו להעביר את הגזירות מבלי להיקלע למשבר קואליציוני.

ההבטחות הכלכליות של לפיד ערב הבחירות מצריכות מימון רחב: הרחבת מס הכנסה שלילי (סובסידיה לבעלי הכנסה נמוכה); סבסוד מעונות יום לנשים; רישות המדינה, ובעיקר ערי הפריפריה, בקווי תחבורה ציבורית; תמיכה ממשלתית בעסקים קטנים; הורדת מחירי הדלק, החשמל והמים על ידי הפחתת מסים ועידוד התחרות; והורדת מחירי הדיור על ידי בניית 150 אלף דירות להשכרה על קרקעות ממשלתיות תוך עשור.

יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישרצילום: דוברות משרד האוצר

מצע יש עתיד לא נקב במקור תקציבי מפורט לכל אחד מהסעיפים אלא רק לחלקם. במפלגה הצהירו לכלי התקשורת כי יפעלו להורדת הוצאות הממשלה על ידי קיצוץ קצבאות הילדים ותשלומי ההעברה לבחורי ישיבות, וכן יקצצו בתקציבים להתנחלויות מבודדות. יש עתיד לא הסבירה מהיכן תגדיל המדינה את הכנסותיה, וטענו כי לא ניתן ידינו להגדלת הגירעון או להעלאת מסים נוספת על מעמד הביניים.

בכנס איגוד לשכות המסחר לפני הבחירות, הבטיח לפיד להסיט מיליארדי שקלים מתוך תקציבים קיימים במשרדי הממשלה לטובת הקלות למעמד הביניים. “בתקציב משרד החינוך יש 909 מיליון שקל תשלומי העברה לאברכים שבכלל לא לומדים במסגרת משרד החינוך – בואו נקצץ את זה; מיליארד שקל הועברו לחריש לבנייה לחרדים – בואו נקצץ גם את זה; בואו נקצץ בהסכמי השכר השערורייתיים של עובדי הנמל באשדוד ובואו נקצץ בחשמל חינם של עובדי חברת החשמל”.

שר השיכון, אורי אריאל, כבר הספיק להצהיר שלא יוכל להוזיל את מחירי הדיור בישראל בשנתיים הקרובות. באגף התקציבים באוצר, שאנשיו החלו לעבוד על הגזירות בתקציב 2013 עוד לפני הבחירות, העריכו שיידרש קיצוץ משמעותי גם בקצבאות הילדים, בתשתיות התחבורה ובסעיפים מיותרים ומנופחים – התקציבים השוטפים של משרדי הממשלה.

בכיר בליכוד אמר השבוע שדווקא המשבר הכלכלי הוא הערובה הטובה ביותר לכך שלפיד יהפוך לשותף יציב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאורך הקדנציה כולה. ״אני לא מודאג מלפיד. הוא לא יפרוש באמצע, לא יכפה בחירות ולא ימרר את חיי ראש הממשלה. ההחלטה שלו לקחת את תיק האוצר היא גם בעצם מלכודת. בשנתיים הקרובות הוא יהפוך לאחד האנשים הכי פחות פופולאריים, בגלל הקיצוצים. את פירות המהלכים שהוא יוזם היום בשם מפלגתו, הוא יצליח לקצור, אולי, בעוד שלוש שנים״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ