לפיד יציג השבוע את עיקרי התקציב החדש לנתניהו

שר הביטחון יעלון יסכים "לתרום את חלקו" להתמודדות עם המשבר הכלכלי, אך הדגיש כי לא יסכים לפגיעה שתגרום נזקים ארוכי טווח לצה”ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר, יאיר לפיד, וראשי אגף התקציבים במשרד האוצר אמורים להיפגש השבוע עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולהציג בפניו, לראשונה, את עיקרי תקציב המדינה לשנים 2013 ו-2014. זו תהיה פגישת העבודה הראשונה של נתניהו ולפיד בנושא התקציב. קודם לפגישה אמור ראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, להיפגש עם מנכ”ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ולהציג לו את עיקרי התקציב המתוכנן.

לפיד סיים ביום שישי האחרון סבב שיחות עבודה עמוס בנושא התקציב עם בכירי האוצר ועם אישי כלכלה בכירים מחוץ לאוצר. במרכז התקציב החדש, קיצוץ של 30 מיליארד שקל בצד ההוצאות של הממשלה בשנה וחצי הקרובות (המחצית השנייה של 2013 וכל 2014) והגדלת נטל המס השנתי ב-6 מיליארד שקל על ידי ביטול פטורים ו\או העלאת מסים.

בתוך המשרד קיים לפיד שיחות עם הרשקוביץ ובכירי אגף התקציבים וכן עם המנהל החדש של רשות המסים, משה אשר, ובכירי הרשות. השיחות עם הרשקוביץ ואנשיו עסקו בצד ההוצאות בתקציב החדש. השיחות עם אשר וראשי רשות המסים, עסקו בצד ההכנסות בתקציב, שמתאפיין במדיניות זהירה ובקביעת רף הכנסות נמוך יותר אבל בר-השגה ל-2013, כדי להימנע מהטעויות של התקציב הדו-שנתי. יעד גביית המסים שהוא מציע ל-2013 (ממנו ייגזר היעד ל-2014) הוא 233 עד 237 מיליארד שקל, במקום היעד הקודם שנקבע ב-2012, בסך 241 מיליארד שקל.

עיקר העומס בקביעת התקציב החדש, ובהכנת חוק ההסדרים החדש, מוטל על אגף התקציבים ועל העומד בראשו. השבוע יתחילו השיחות בין אגף התקציבים ובין משרד הביטחון וצה”ל על גובה תקציב הביטחון בשנים 2013 ו-2014. זאת בעקבות שיחת העבודה הראשונה בין שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ושר האוצר לפיד, שהתקיימה ביום חמישי במשרד הביטחון בתל אביב. בפגישה סיכמו השניים על עבודת מטה בין-משרדית, בהשתתפות אנשי משרד הביטחון, צה”ל ומשרד האוצר, במטרה להגיע להבנות לגבי תקציב הביטחון לשנים 2013 ו-2014. משרד הביטחון צפוי להסכים לקיצוץ מוגבל בתקציבו השנה, אך צפוי להתנגד לקיצוץ נרחב, בסכום של 5-4 מיליארד שקלים, כפי ששואף לבצע משרד האוצר. בהתייעצויות שהתקיימו מאז כניסתו לתפקיד אמר יעלון כי מערכת הביטחון אינה אטומה למצב המשק ותהיה מוכנה לתרום את חלקה להתמודדות עם המשבר הכלכלי. עם זאת, יעלון הוסיף כי לא יסכים לפגיעה שתגרום נזקים ארוכי טווח לצה”ל.

נתניהו ולפיד, ביום השבעת הממשלהצילום: אמיל סלמן

בצמרת משרד הביטחון מתנגדים למסקנת האוצר, כי ירידת האיום הצבאי הקונבנציונאלי על ישראל (בעיקר בשל היחלשות צבא סוריה השקוע במלחמת האזרחים במדינה) מעידה שניתן לערוך קיצוצים נרחבים בתקציב הביטחון. במשרד מדגישים, כנגד ירידת הסבירות למלחמה קונבנציונאלית יזומה מצד מדינות ערב, את התפתחות איום הטילים והרקטות על העורף הישראלי ואת צמיחתן של רשתות טרור המושפעות מאל-קאעדה בסיני ובגבול הסורי ברמת הגולן.

במחלוקות קודמות בעשור האחרון, למרות ניסיונות של האוצר להביא לקיצוץ משמעותי בתקציב הביטחון, היתה ידה של מערכת הביטחון בדרך כלל על העליונה. לרוב, מי שקיבלו את ההחלטות שמנעו פגיעה מהותית בתקציב הביטחון היו ראשי הממשלה – אריאל שרון, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו. הפעם, קיים שיקול נוסף שאינו מוצג במפורש. נתניהו מעוניין מאוד לשמר איום צבאי ישראלי משמעותי על תוכנית הגרעין האיראנית. לפי ההיגיון הזה, קיצוץ נרחב בתקציב הביטחון ישדר שמדובר במראית עין בלבד וכי בפועל ישראל נסוגה מתוכניותיה באשר לאיראן.

בדיונים עם בכירי צה”ל ומשרד הביטחון הגדיר יעלון תחומים שלדעתו צריך להימנע בכל מחיר מפגיעה בהם: מודיעין, אש מדויקת (בחיל האוויר ובזרוע היבשה) ומחקר ופיתוח. במשרד הביטחון מתרשמים, על סמך השיחות הראשונות עם אנשי האוצר, כי קיים אמנם צורך בקיצוץ מיידי, אך מדובר לפי שעה במשבר שאינו בהכרח ארוך טווח. לכן, ינסו אנשיו להגיע להסדרים בדבר פריסה או דחייה של תשלומים ולא סגירת פרויקטים.