יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) הודיעה אתמול (ראשון) על החלטתה לנאום בכינוס של תנועת "קוממיות", שעם ראשיה נמנים הרבנים דב ליאור, זלמן מלמד ואליקים לבנון. בימים האחרונים הופעל לחץ כבד עליה ועל ח"כ איתן כבל (העבודה) בדרישה לבטל את השתתפותם בכינוס, בין היתר באמצעות קמפיין פייסבוק נרחב.

המוחים, בהם ארגון "61", הזכירו כי רבנים הנמנים על ראשי התנועה הביעו תמיכה בברוך גולדשטיין, ברב מאיר כהנא וקראו לאסור על השכרת דירות לערבים. בנוסף, התנועה פרסמה עצומה הקוראת ליהודים להפסיק להעסיק ערבים באופן גורף והיתה שותפה ל"מצעד הבהמות" שנערך בירושלים במקביל למצעד הגאווה. קוממיות הוקמה ב-2006 בעקבות ההתנתקות, כדי לקדם את "זקיפות הקומה" היהודית בארץ ישראל ולמנוע "גירוש" נוסף של יהודים מיהודה שומרון והגולן. היא מזוהה עם הזרם הדתי לאומי והחרדלי.

ח"כ כבל נעתר להפצרות והודיע על ביטול השתתפותו באירוע. לדבריו, "לאחר שהובא לידיעתי שהעמותה שמארגנת את האירוע מקדמת שיח של הדרה, הפליה וגזענות הבנתי שאין מקומי עמם ואיני מתכוון לשתף פעולה ולשמש כקישוט לאג'נדה קיצונית שכזאת. אני תמיד מכבד את יריביי האידאולוגים, אך אין לי שום כבוד לכל מי שמפיץ שנאה".

קלדרון, לעומת זאת, החליטה להשתתף באירוע בכל זאת בטענה שהיא "מאמינה גם בשיחה עם יהודים שדעתם מנוגדת לדעתי". שתי כרזות הופצו במהלך סוף השבוע בפייסבוק נגד השתתפותה של קלדרון באירוע. באחת מהן נראית דמותה של קלדרון ותחתיה הכיתוב, "ח"כ רות קלדרון, מבטלת השתתפות בסיור של יוזמת ז'נבה לשלום-נואמת בכנס של תומכי כהנא וברוך גולדשטיין".

לחצו להגדלה

אלא שקלדרון טענה שכלל לא ידעה מי עומד מאחורי הכינוס כשהסכימה להשתתף בו. "רק הרגע", כתבה, "בזכות הודעה אישית בפייסבוק, הבנתי שכנס רמלה בו הסכמתי להשתתף הוא כנס של תנועת קוממיות. לבושתי לא ידעתי. ועוד יותר לבושתי לא הכרתי את התנועה", ציינה אתמול בבוקר. בעקבות הדברים התפתח דיון ער בעמוד הפייסבוק שלה. גולש בשם סני ארזי כתב לקלדרון, "לפי ההיגיון הזה, ללכת לכנס ניאו נאצים ולהביע דעה אחרת זה גם לגיטימי"?

הגולש יהודה גליק כתב לה מנגד, "אנא, למען השם, אל תתני לשיח השנאה שמתנהל כאן לגרום לך להימנע משיח ציבורי תוך כבוד הדדי. תנועת קוממיות היא תנועת הבת של מפלגת תקומה, שהשר אורי אריאל יושב בממשלה מטעמה. האם אין לך שיג ושיח איתו? כל היופי הנפלא של הממשלה הזאת בכלל ושל "יש עתיד" בפרט הוא היכולת לנהל כאן שיח ציבורי בין אנשים שלא מסכימים. יהיה חבל מאוד אם דווקא את תיסחפי אחרי ההסתה לשנאה שעולה כאן".

כעבור שעות אחדות הודיעה קלדרון כי החליטה להשתתף באירוע למרות הכול. "טוב חברים. קראתי, דיברתי, למדתי והחלטתי כן ללכת לכנס, ולעשות כמיטב יכולתי לומר שם את דבריי שהם נגד גזענות, נגד שנאת הומואים ולסביות נגד עליונות התורה על הדמוקרטיה ובעד מחלוקת רצינית ושיחה עם בני פלוגתא. אני מאמינה גם בשיחה ודיבור עם פלסטינים. גם עם מי שנלחם בנו, שיח שמטרתו להגיע להבנה ולשלום. ומתוך כך אני מאמינה גם בשיחה עם יהודים שדעתם מנוגדת לדעתי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ