עימות בצמרת העבודה: כבל ליחימוביץ': “את משליטה דיקטטורה בדרך דמוקרטית"

חברי כנסת במפלגה דורשים לדון בכישלון העבודה בבחירות האחרונות. ח"כ מרגלית: "אין סיבה שנשב בשקט כשהמפלגה הולכת ומדרדרת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עימות בצמרת מפלגת העבודה על רקע כוונתה של היו"ר, שלי יחימוביץ', להכניס שורה של שינויים בתקנון המפלגה במהלך ועידת העבודה שתתקיים מחר (חמישי). ח"כ איתן כבל האשים היום את יחימוביץ' בניסיון "להשתלט" על המפלגה באמצעות שינוי החוקה והצבת אנשי שלומה בעמדות מפתח. בנוסף, כבל מייחס ליחימוביץ' "מוסר כפול" לאחר שלדבריו התנגדה ליוזמות דומות בתקופת כהונתו של אהוד ברק כיו"ר המפלגה בשל הרצון למנוע את השתלטותו על המפלגה.

כבל וח"כ אראל מרגלית דרשו היום לשנות את סדר יומה של הוועידה מעיסוק בנושאים תקנוניים לדיון בכישלונה של המפלגה בבחירות האחרונות. ח"כ מרגלית אמר ל"הארץ" כי "הגיע הזמן להפיק לקחים מהבחירות. צריך לדון על הכישלון. על כך שלא דיברנו על הנושא המדיני. על כך שהמפלגה הציגה את עצמה בבחירות כמפלגת נישה חברתית. כולנו הצטלמנו לקמפיין אבל רק יחימוביץ', סתיו שפיר ואיציק שמולי הופיעו בו בסופו של דבר. הדרישה הזאת לא באה ממני, אלא מהשטח. היינו בשקט הרבה מאוד זמן ונתנו ליחימוביץ' להוביל את הקמפיין. אין סיבה שנשב בשקט כשהמפלגה הולכת ומדרדרת". 

ח"כ כבל שיגר היום מכתב פומבי ליחימוביץ', בו האשים אותה בניסיונות לבצר את מעמדה במפלגה בדרכים פסולות. “את משליטה במפלגה דיקטטורה בדרך דמוקרטית", כתב כבל ליחימוביץ' והוסיף, "החוקה החדשה שאת מבקשת להעביר היא הורדת מסך על מפלגת העבודה והפיכתה למפלגת שלי יחימוביץ'". 

כבל ויחימוביץ' בכינוס מפלגת העבודה לפני שנהצילום: אוליבייה פיטוסי

קצפו של כבל יצא אל מול ארבע החלטות עיקריות שהוועידה צפויה לקבל מחר: העלאת מספר החתימות הנדרשות לכינוס ועידת המפלגה מ-10% לשליש מחברי הוועידה, מהלך שיקשה על כינוסה בעתיד; הוספת חברי לשכה חדשים הנמנים על אנשי המנגנון וראשי עמותות הנמנים, לדברי כבל, על תומכיה המובהקים של יחימוביץ'; העברת הסמכויות מלשכת המפלגה לגוף מצומצם - מזכירות הלשכה - שנשלט על ידי יחימוביץ'; וההחלטה הצפויה על דחייה אפשרית של בחירת מזכ"ל חדש למפלגה עד לחודש אוקטובר הקרוב, מהלך שלדברי כבל יביא ל"מסמוס" התהליך.

"אין לי מלים כדי לתאר את גודל אכזבתי שעה שגילתי כי השקט, התמיכה והגיבוי שהוענקו לך כיו"ר מפלגה ובצדק רב, לא נוצלו כדי לחשוב על רעיונות לקידום המפלגה, שמירת הדמוקרטיה, יצירת שותפויות והענקת מקום לכלל חברי ונבחרי המפלגה, אלא כדי לבקש ולקדם סדר יום תקנוני ופרוצדוראלי אשר רומס את החיים הדמוקרטים ברגל גסה ושכל מהותו היא אחת: ביצור מעמדה של יו"ר המפלגה והשתקת כל דעה אחרת”, כתב כבל ליחימוביץ'. 

יחימוביץ' עצמה לא התייחסה לדברים. במקומה, העבירה המפלגה תגובה מסודרת. על פי התגובה, "לא בכדי נבחרה השנה מפלגת העבודה, על פי מדדים אובייקטיבים בידי המכון הישראלי לדמוקרטיה, למפלגה הדמוקרטית ביותר בישראל. מפלגת העבודה מכנסת השבוע את ועידתה כדי להשלים ולסיים שורה של מהלכים דמוקרטיים שהתנהלו בשנה האחרונה, ובהם נבחרו מוסדות ומנהיגים מקומיים בהליכים דמוקרטים חסרי תקדים, כפי שלא התבצעו זה שנים ארוכות במפלגה".

בתגובת המפלגה נאמר כי "בוועידה תושלם בחירת הגוף שמהווה את ליבת החיים הפוליטיים והערכיים – לשכת המפלגה. 11 שנים לא התבצעו בחירות כאלה, לרבות השנים בהן שימש איתן כבל מזכ"ל המפלגה, שנים בהן הפכה הלשכה לגוף מאובן, לא פעיל ובלתי דמוקרטי. בפועל, זו תהיה הפעם הראשונה בתולדות המפלגה, בה יו"ר המפלגה והמזכ"ל מוותרים מרצונם החופשי על מנגנון ה"צירופים" - האופן שבו נהגה ההנהגה תמיד לקבוע בשרירותיות מי יצורפו באופן לא דמוקרטי ללשכה. היו"ר והמזכ"ל גם מוותרים מרצונם על המקום שנתון להם על פי החוקה בקביעת המועמדים לבחירות המוניציפליות, מה שבוודאי לא קרה עת שימש ח"כ כבל כמזכ"ל המפלגה. בניגוד למה שהתרחש בעבר, מתפרסמים באופן גלוי ושקוף, באתר המפלגה, סדרי היום והתכנים של הוועידות, ושורת הדוגמאות לרוח החדשה המנשבת היא עוד רבה וארוכה. בעניין כינוס הוועידה בידי חבריה – בעבר נדרשו חתימות של 51% מצירי הועידה לשם כינוסה, כעת המספר מורד (ולא מועלה) לשליש מהצירים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ