בעקבות לפיד |

נפתלי בנט במכתב לתומכיו: החבר'ה במשרד ברמה גבוהה

מדריך נפתלי בנט לממשל: נתניהו סבלני כלפי השרים החדשים, עובדי המגזר הציבורי איכותיים יותר מהדימוי והוא עדיין מתלבט אם לתמוך בחוק ההסדרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מנהיג הבית היהודי, השר נפתלי בנט, פרסם בסוף השבוע מכתב פתוח לקהל תומכיו. במכתב הוא מספק הצצה נדירה, שנעה בין תמימות למבוכה, לימיו הראשונים כחבר ממשלה.

"ראש הממשלה מגלה הרבה סבלנות וקשב כלפי השרים החדשים, והעבודה היא טובה", מרגיע בנט את הציבור ומוסיף, "הדינאמיקה הראשונית בממשלה היא טובה, לדעתי. אני מזהה גישה עניינית מצד כולם: ראש הממשלה, יאיר לפיד, לבני וכו'. זה עלול להשתנות, אך בינתיים זה נראה טוב. איכות הדיונים היא גבוהה".

בהמשך מודה בנט שהיתה לו דעה קדומה על איכותם הירודה של עובדי משרדו ואנשי המגזר הציבורי בכלל והוא הופתע לגלות ששגה. "בהגיעי מהמגזר הפרטי הייתה לי דעה מוקדמת מסוימת ביחס לעובדים במגזר הציבורי. הופתעתי מאוד לטובה. החבר'ה כאן במשרד, באגף התקציבים, במשרד רה"מ ולמעשה בכל מגע שנתקלתי הם ברמה מאוד גבוהה, עם מסירות אדירה לעם ישראל, עם אכפתיות עמוקה והבנה עמוקה של תחום עשייתם. בקיצור, יש עם מי לעבוד".

בחלק ניכר מהמכתב מבאר בנט מושגים בסיסיים בממשל הישראלי, אליהם נחשף בימים האחרונים. "מהו 'חוק ההסדרים'? ", שואל בנט וגם מספק תשובה:  "חוק ההסדרים הוא חוק שנלווה לתקציב המדינה, והוא מעין 'כולבויניק' של מאות חוקים שקשה להעבירם בנפרד, אך תחת סד הזמנים של תקציב, אפשר 'במכה אחת' להעביר הרבה דברים חשובים".

נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן

אחר כך הוא שואל: "האם טוב שקיים חוק ההסדרים?" ותשובתו: "כן ולא. היתרון הגדול הוא שכך אפשר להזיז דברים מהר. תוכניות, רפורמות קשות ועוד, שבדרך של שיגרה היו נתקעים חודשים ואף שנים. החיסרון הגדול הוא שישנה ביקורת פחותה על אותה חקיקה. כאשר אתה מקדם כל חוק בנפרד, לכולם יש זמן לבחון אותו: לתקשורת, לאופוזיציה, לציבור ולנוגעים בדבר".

"מהו קבינט?", שואל השר הטרי. "מעין 'תת ממשלה' לתחום מסוים", משיב. "במקרה זה בתחום המדיני-בטחוני. הוא מוסמך על ידי הממשלה לקבל החלטות משמעותיות מאוד: יציאה למבצעים, מו"מ מדיני, הפעלת כוחות, מדיניות מול עזה, לבנון ובכל זירה שהיא. מטרתי היא להימנע ממצב של היותנו 'חותמת גומי'. בהיסטוריה הישראלית היו מקרים רבים שצה"ל ומערכת הביטחון הביאו לקבינט הצעות למעשה סופיות, כאשר לקבינט לא היה שיקול דעת של ממש. כך למשל ביציאה למלחמת לבנון השנייה, צה"ל לא הציג מספר חלופות אלא אופציה אחת בלבד, כך שהקבינט נותר נטול ברירות של ממש".

לדבריו, "בהיותי מפקד כוח סיור במלחמה זו 'נצרב' לי בתודעה שאסור, פשוט אסור, שזה יהיה המצב. לכן אני מתייחס לאחריות זו מאוד ברצינות, ואעשה הכל להבין לעומק את הנושאים, ולא לקבל כמובן מאליו שום דבר". בנט מתחייב:  "אשאל, אחקור, אטיל ספק - כל זה מתוך הבנה שהאחריות לביטחון ישראל וחיי אנשים מצויה בידנו. אני מתרשם שגם ידידיי השרים מתייחסים באותה חרדת קודש לעניין, וזה מצוין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ