לקראת הקיצוץ בתקציב: גירעון הממשלה מעמיק

עקב הכנסות מאכזבות ממסים, נרשם ברבעון הראשון של 2013 גירעון ענק ולא צפוי של 4.6 מיליארד שקל. האוצר צפוי לדרוש קיצוצים עמוקים יותר בתקציב

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ברבעון הראשון של 2013 התגלה גירעון ענק, לא צפוי, של 4.6 מיליארד שקל בפעילות הממשלה, כמעט פי שלושה מהגירעון שרשמה הממשלה ברבעון הראשון של 2012, 1.6 מיליארד שקל. הכנסות המדינה ממסים ברבעון הפותח של 2013 היו מאכזבות - 57.5 מיליארד שקל, נמוכות ריאלית ב-1.8% מהכנסות המדינה ממסים ברבעון הראשון של השנה שעברה.

אם ציפו שר האוצר החדש, יאיר לפיד, ומנכ”לית האוצר החדשה, יעל אנדורן, להיכנס לתפקידם ברגל ימין, באו אתמול נתוני האוצר על ביצועי המשק ברבעון הראשון של 2013 וטפחו בחוזקה על פניהם. מצב המשק פחות טוב ממה שניתן היה לקוות, גם בצד ההוצאות וגם בצד ההכנסות. אזרחי המדינה, ששומעים באחרונה על הצורך לבצע קיצוץ עמוק בתקציב המדינה הבא ועל ההכרח להעלות את נטל המסים, צריכים להיות עוד יותר מודאגים בשל נתוני המשק שפורסמו אתמול. הנתונים המאכזבים ישמשו מסד להחלטות הממשלה, בעוד כמה שבועות, על תקציב המדינה ל-2013 ו-2014. מנהל רשות המסים החדש, משה אשר, יגיד לממשלה כי תחזית המסים המוקדמת לתקציב 2013 שהוכנה בקיץ שעבר, שחזתה גביית מסים בהיקף של 241 מיליארד שקל, אינה תקפה עוד, וכי ההכנסות ממסים השנה יהיו 237-233 מיליארד שקל בלבד, אולי פחות. מנהל אגף התקציבים, גל הרשקוביץ, יאמר לממשלה, כי כיוון שאין מספיק הכנסות, הממשלה תצטרך לבצע קיצוצים עוד יותר כואבים בצד ההוצאות בתקציב השנה.

הפגנה מול ביתו של יאיר לפיד, בסוף השבועצילום: מוטי מילרוד

מהנתונים שפורסמו אתמול עולה כי הגירעון בפעילות הממשלה ב-12 החודשים האחרונים מסתכם בכ-42 מיליארד שקל שהם 4.5 אחוזי תוצר וכי גם הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים בסוף ינואר ובסוף פברואר היה 4.5 אחוזי תוצר – כלומר, גירעון יציב. יעד הגירעון של הממשלה ל-2013 הוא 3 אחוזי תוצר בלבד (הנגיד סטנלי פישר וראש אגף תקציבים, הרשקוביץ, דרשו יעד גירעון של 2.5 אחוזי תוצר בלבד). כלומר, הגירעון ב-12 החודשים האחרונים במונחי תוצר גבוה ב-50% מהגירעון המתוכנן ל-2013. המשמעות היא שהממשלה תתקשה לעמוד ב-2013 ביעד גירעון של 3 אחוזי תוצר. זה נתון מאכזב, קשה. שווקי ההון לא יאהבו חריגה זו וגם חברות דירוג האשראי הבינלאומי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ