ח"כים על ההצעה לקצץ בשכרם: זהו פופוליזם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

קשה היה לאתר אתמול חברי כנסת שיסכימו לתקוף בפומבי את יוזמתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, לקצץ 10 אחוזים משכר החכי”ם. הביקורת קיימת ונוקבת, אלא שחברי הכנסת, בעיקר באופוזיציה, לא רוצים להצטייר בציבור ככאלה המנסים לגונן על שכרם.

“אי אפשר לנהל דיון ציבורי ענייני בנושא. כל חבר כנסת שיתבטא בעניין ייתפס כמי שרוצה להרוויח כמה שיותר כסף, ולא כמי שמתווכח על עקרונות”, הסביר אחד מהם. ח”כ אחר אמר, “זה צעד פופוליסטי לחלוטין, אבל אי אפשר להתווכח עם התחושות בציבור שיש אי שוויון בין הנטל שעל כתפיהם לשכר הגבוה יחסית של חברי הכנסת”.

חברי הכנסת שהסכימו להתייחס לנושא ביקשו לצטט אותם כמי שתומכים, עקרונית, במהלך. שלא לייחוס, הם תקפו את המהלך נחרצות. “אני מציע שליברמן יתרום את סכומי העתק שעברו לילדיו מהחברות שהקים בזמנו, לפני שהוא מציע לתרום סכומים חסרי משמעות אמיתית משכר הח”כים”, אמר אחד מהם. אחר הסביר, “אני לא הולך להיאבק על עוד כמה שקלים למשכורת, אבל הקיצוץ הזה הוא אחד משיאי הפופוליזם בכנסת”. לדבריו, “לא סתם חברי הכנסת מקבלים שכר מכובד. המהלך הזה נועד למנוע תלות שלנו בבעלי ההון, בהנחות, בטובות הנאה. זאת נורמה טובה וחשובה שאנשים במערכת הציבורית ירוויחו טוב”.

לדבריו, מדובר במהלך קונספירטיבי: “קיצוץ שכר הח”כים יהפוך תעודת הכשר למהלך רחב יותר של קיצוץ בשכר העובדים במגזר הציבורי. חברי הכנסת ויתרו על עשרה אחוזים? המורים והעובדים הסוציאלים בהחלט יכולים לוותר על חמישה אחוזים משכרם. אלא שקיצוץ חמישה אחוזים משכר של מורה יקשו על חייו הרבה יותר מהפגיעה בח”כים”.
ח”כ אחר אמר אתמול כי “השר לשעבר יעקב נאמן היה אומר תמיד שהוא מוכן למלא את תפקידו בחינם. אנשים עשירים יכולים לוותר על השכר למען השירות הציבורי. נאמן הוא איש עשיר, אבל מה עם כל השאר? האם רק אנשים שיכולים להרשות לעצמם כלכלית צריכים לייצג את הציבור בכנסת ובממשלה? גם ח”כים צריכים להתפרנס”.

אתמול בבוקר קרא ליברמן לחברי הכנסת לוותר על עשרה אחוזים משכרם עד לסוף 2014 נוכח הגירעון התקציבי והקיצוצים הצפויים בתקציב הקרוב. בהודעה שפרסם בדף הפייסבוק שלו כתב שר החוץ לשעבר כי “בישיבה שקיימתי עם שרי ישראל ביתנו לפני זמן קצר דנו במצב הכלכלי הלא פשוט בו נמצאת מדינת ישראל. אנו סבורים שצריך לתת לשר האוצר החדש, יאיר לפיד, את האפשרות לעבוד ולבצע את המהלכים שהוא סבור שייטיבו עם הכלכלה הישראלית ועם אזרחי ישראל. אין ספק שהרבה יותר קל לתת עצות מאשר להיות האיש שצריך לקבל החלטות והרבה יותר קל להעביר ביקורת מלקבל אחריות”.

ליברמן קרא לכל השרים והמפלגות לנהל את דיוני התקציב בצורה אחראית ורצינית ולהבין שאי אפשר להיענות לכל הדרישות כשהשמיכה כה קצרה, לדבריו. “אנו פונים אל כל חברי הכנסת בבקשה שנוותר כולנו על עשרה אחוזים משכרנו, מעכשיו ועד לסוף שנת 2014. אנו מקוים שראש הממשלה, יו”ר הכנסת ושר האוצר יתמכו בהצעתנו ומעבר לחיסכון התקציבי ניתן גם דוגמה אישית בתקופה לא קלה”, הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ