יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, התייחס היום (חמישי) לביקורת שמתחו מספר חברי כנסת ב"הארץ" על כך שיוזמתו לקיצוץ בשכר חברי הכנסת היא פופוליסטית ונועדה להכשיר קיצוץ רחב בקרב עובדים בעלי שכר נמוך בשירות הציבורי. לדבריו, "ברור לכולם כי קיצוץ שכר חברי הכנסת לא יוסיף מיליארדים למשק ולא יפתור את הבעיות התקציביות שעמן אנו מתמודדים. אבל כפי שאמרתי כשהודעתי על ההצעה - בעניין זה יש חשיבות גדולה גם למתן הדוגמה האישית".

בדף הפייסבוק שלו כתב ליברמן כי "מיומה הראשון מדינת ישראל האמינה בחיים הציבוריים כמו בשדה הקרב, בחשיבות המושג 'אחרי'. זוהי חובתו הראשונה של מנהיג ומפקד לתת דוגמה אישית כשהולכים לעבר הקושי והסכנה. לכן, אלו שהולכים להרים את ידם בעד קיצוץ שיפגע באזרחים מחויבים קודם כל לתת דוגמה אישית. הביקורת שנשמעת, בעיקר בעילום שם, על-ידי חלק מעמיתיי לכנסת שטוענים שההצעה היא פופוליסטית, הרי שמדובר ב'קנאת סופרים' ואני מקווה שהיא גם תרבה אצלם חכמה והצעות טובות נוספות.

קשה היה לאתר אתמול חברי כנסת שיסכימו לתקוף בפומבי את יוזמתו של ליברמן. הביקורת קיימת ונוקבת, אלא שחברי הכנסת, בעיקר באופוזיציה, לא רוצים להצטייר בציבור ככאלה המנסים לגונן על שכרם. "אי אפשר לנהל דיון ציבורי ענייני בנושא. כל חבר כנסת שיתבטא בעניין ייתפס כמי שרוצה להרוויח כמה שיותר כסף, ולא כמי שמתווכח על עקרונות”, הסביר אחד מהם. ח”כ אחר אמר, "זה צעד פופוליסטי לחלוטין, אבל אי אפשר להתווכח עם התחושות בציבור שיש אי שוויון בין הנטל שעל כתפיהם לשכר הגבוה יחסית של חברי הכנסת”.

אביגדור ליברמןצילום: אילן אסייג

חברי הכנסת שהסכימו להתייחס לנושא ביקשו לצטט אותם כמי שתומכים, עקרונית, במהלך. שלא לייחוס, הם תקפו את המהלך נחרצות. “אני מציע שליברמן יתרום את סכומי העתק שעברו לילדיו מהחברות שהקים בזמנו, לפני שהוא מציע לתרום סכומים חסרי משמעות אמיתית משכר הח”כים", אמר אחד מהם. אחר הסביר, "אני לא הולך להיאבק על עוד כמה שקלים למשכורת, אבל הקיצוץ הזה הוא אחד משיאי הפופוליזם בכנסת". לדבריו, “לא סתם חברי הכנסת מקבלים שכר מכובד. המהלך הזה נועד למנוע תלות שלנו בבעלי ההון, בהנחות, בטובות הנאה. זאת נורמה טובה וחשובה שאנשים במערכת הציבורית ירוויחו טוב".

לדבריו, מדובר במהלך קונספירטיבי: “קיצוץ שכר הח”כים יהפוך תעודת הכשר למהלך רחב יותר של קיצוץ בשכר העובדים במגזר הציבורי. חברי הכנסת ויתרו על עשרה אחוזים? המורים והעובדים הסוציאלים בהחלט יכולים לוותר על חמישה אחוזים משכרם. אלא שקיצוץ חמישה אחוזים משכר של מורה יקשו על חייו הרבה יותר מהפגיעה בח”כים”.

ח”כ אחר אמר אתמול כי "השר לשעבר יעקב נאמן היה אומר תמיד שהוא מוכן למלא את תפקידו בחינם. אנשים עשירים יכולים לוותר על השכר למען השירות הציבורי. נאמן הוא איש עשיר, אבל מה עם כל השאר? האם רק אנשים שיכולים להרשות לעצמם כלכלית צריכים לייצג את הציבור בכנסת ובממשלה? גם ח”כים צריכים להתפרנס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ