הממשלה אישרה את הארכת החוק המגביל איחוד משפחות

הצעתו של שר הפנים גדעון סער התקבלה פה אחד. זהבה גלאון: "ההתייחסות לכל הפלסטינים כאילו הם סיכון ביטחוני היא התייחסות גזענית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הצעת שר הפנים, גדעון סער, להאריך בשנה נוספת את החוק המגביל איחודי משפחות על רקע ביטחוני אושרה היום פה אחד בממשלה. החוק, שתוקפו יוארך בשנה נוגע לאיחוד משפחות מקרב אוכלוסיות שכניסתן לישראל מהווה סיכון ביטחוני, בהם פלסטינים תושבי יהודה, שומרון ועזה וכן נתינים זרים ממדינות אויב או מאזורים המצויים בעימות מתמשך עם מדינת ישראל.

הצעת ההחלטה מסתמכת על חוות דעת עדכנית של שירות הביטחון הכללי, שהועברה לשר הפנים. בהתאם לחוות הדעת, ההחלטה קובעת כי רצועת עזה עודנה אזור בו מתבצעת פעילות העלולה לסכן את ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה ולפיכך שר הפנים לא יאשר מתן רישיונות לישיבה בישראל או היתרים לשהייה בישראל לתושבי עזה.

חוות הדעת של שירות הביטחון מציגה פוטנציאל סיכון גבוה מבחינת ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה במצב של כניסת אוכלוסיית מבקשי איחוד משפחות מקרב תושבי יהודה, שומרון ועזה וכן נתינים זרים ממדינות אויב או מאזורים המצויים בעימות מתמשך עם מדינת ישראל. על פי חוות הדעת העדכנית של שירות הביטחון הכללי אוכלוסייה זו של מבקשי איחוד משפחות היא אוכלוסיית סיכון בשל האפשרות המוכחת להסתייע בה לשם ביצועי פיגועי טרור ופעילות ריגול.

ישיבת ממשלה בירושליםצילום: אלכס קולומויסקי

בנוסף, הסיכון הביטחוני גובר נוכח ההתפתחויות האזוריות, בדגש על המצב הביטחוני מול רצועת עזה, התחזקות גורמי האסלאם הקיצוני, התקבעות שלטון החמאס בעזה והתעצמות גורמי הג'יהאד האיסלאמי.

בשנה האחרונה היו מעורבים בני משפחה של מקבלי מעמד כתוצאה מאיחוד משפחות בפעילות טרור. התנאים הבסיסיים שעל פיהם נקבעו המגבלות בהוראת השעה לא השתנו, יתרה על כך פוטנציאל הסיכון הביטחוני עלול להיות מוחמר לנוכח האפשרות להידרדרות במצב הביטחוני והסדר הציבורי על רקע חוסר היציבות באזור.

החוק הוארך מספר פעמים בשנים האחרונות וחלו בו תיקונים מאז חוקק בשנת 2003. בינואר 2012 דחה בית המשפט העליון בהרכב מורחב של אחד עשר שופטים מספר עתירות לביטול החוק וקבע ברוב דעות כי החוק הינו חוקתי.

בעקבות ההחלטה אמרה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, כי "השר סער ממשיך במדיניות הלא אנושית של קודמו בתפקיד, אלי ישי. ההתייחסות לכל הפלסטינים כאילו הם סיכון ביטחוני היא התייחסות גזענית, המפלה אזרחים על רקע השתייכותם האתנית והלאומית". גלאון הוסיפה כי "החוק שהממשלה אישרה היום מטיל מגבלות דרקוניות על חופש הנישואין של אזרחי ישראל הערבים ומביא לפירוקן של משפחות שלמות ולקריעת אלפי ילדים מהוריהם".

גלאון, שעתרה בעבר לבג"צ נגד חוק האזרחות, הוסיפה כי "הדרך היחידה והנכונה היא לעשות בדיקה פרטנית לכל מי שמבקש איחוד משפחות. ההכללה הקולקטיבית מונעת מאלפי אנשים המתגוררים בישראל מעמד אזרחי וזכויות חברתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ