בפתח הישיבה הראשונה של ועדת השרים לחקיקה, אמרה יו"ר הוועדה שרת המשפטים ציפי לבני כי "נכון להנהיג שקיפות בוועדת שרים לחקיקה ואני מתכוונת לבחון זאת".

ועדת השרים לחקיקה קובעת הלכה למעשה אילו חוקים יזכו לתמיכת הממשלה ויעברו בכנסת, ואילו חוקים ייגנזו. עד היום, היו דיוני הוועדה חסויים לחלוטין ואף לא נוהל פרוטוקול כדי שלא לגרום ללחץ על השרים. בפועל, היעדר השקיפות גרר דילים פוליטיים חסויים שמנעו העברת חקיקה בתחומים שונים וחיזק מעורבות של גורמים בעלי אינטרסים בקידום החקיקה בישראל.

לבני, המכהנת כיו"ר הוועדה, הבהירה כי בכוונתה לשים קץ לעמימות ולחשאיות בה פועלת הוועדה עוד מימי קום המדינה. "אני חושבת שנכון להנהיג שקיפות בוועדה, לרבות אופן הצבעת השרים, ואני מתכוונת לבדוק אם ואילו מגבלות ישנן על החלטה כזו", אמרה לבני. "מדובר בדיונים שלא חלה עליהם סודיות ואופן הצבעת השרים על הצעות חוק המשפיעות על חיי כולנו, אינו סוד מדינה״.

עם היוודע הרכבה החדש של ועדת השרים לחקיקה, העריכו מקורות המעורים בפעילותה כי היא צפויה להיות “ימנית וחד-צדדית מקודמתה”. פוליטיקאי שהשתתף בדיוני הוועדה הקודמת אמר כי "הוועדה הנוכחית תהיה ימנית יותר מהוועדה שקדמה לה ותוכל לקדם חקיקה בקלות רבה יותר”.

הוועדה החדשה מונה 13 שרים במקום 17 בוועדה הקודמת. מלבד ללבני חברים בה שר האוצר לפיד, שר החינוך פירון ושרת הבריאות גרמן מיש עתיד. לצדם יושבים אורי אריאל ואורי אורבך מהבית היהודי, שר הפנים גדעון סער, השר לענייני אסטרטגיה ומודיעין יובל שטייניץ, שרת התרבות לימור לבנת ושר התקשורת גלעד ארדן מהליכוד וכן גם נציגי ישראל ביתנו, השר יצחק אהרונוביץ’, שרת הקליטה סופה לנדבר ושר החקלאות יאיר שמיר.

הח"כים יריב לוין (ליכוד) ואורית סטרוק (הבית היהודי) בירכו את שרת המשפטים לבני על כוונתה לנהל את ועדת השרים לחקיקה בשקיפות, וקראו לה לאמץ את הצעת החוק שהגישו בנושא "על מנת להפוך את השקיפות לנורמה מחייבת מכאן ואילך". על פי ההצעה המדוברת, ועדת השרים לחקיקה תנהל פרוטוקול שיכלול את אופן הצבעת השרים, ותפרסמו לציבור.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ