עדכונים שוטפים |

מושב הקיץ נפתח. במוקד: הקרב על התקציב

חברי הכנסת חזרו לפעילות לאחר כ-9 חודשי השבתה. 6 הצעות אי אמון נדחו ברוב קולות. לפיד לחרדים: ישראל לא רשומה על שמכם בטאבו"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הכנסת חזרה היום (שני) לפעילות אחרי פגרת האביב ולאחר תשעה חודשים שבהם כמעט שלא קיימה פעילות בשל מערכת הבחירות. שש הצעות אי אמון נגד הממשלה יעלו להצבעה, על רקע הקיצוץ המתוכנן בתקציב המדינה ובהמשך יובאו לאישור הח"כים חוקים רבים שהמתינו לכינוסה המחודש של המליאה. מליאת הכנסת צפויה להאריך את תוקפו של מצב החרום בישראל, להאריך את תוקף הוראת השעה המתירה להאריך מעצר לחשודים בטרור שלא בנוכחותם ולהאריך את תוקפו של חוק האזרחות והכניסה לישראל.

19:01: שש הצעות האי אמון שהגישה הערב האופוזיציה במליאת הכנסת נדחו ברוב של 63 חברי כנסת מול 46.

17:58: חברי הקואליציה לא יורשו להתקזז עם האופוזיציה בהצבעות. יו"ר הקואליציה הטרי, ח"כ יריב לוין, החליט היום להטיל משמעת קשוחה על חבריה ולא לאפשר "קיזוזים" בהצבעות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה. החלטתו התקבלה לאחר ויכוח שהתנהל היום בסיעת הליכוד. השרים סילבן שלום וגדעון סער טענו כי מדובר במהלך מוטעה, שלדבריהם ייאלץ את ראש הממשלה ואת השרים לשהות עד לשעות הלילה המאוחרות במליאה בדיונים שתיזום הקואליציה - וייראה כהישג תדמיתי של האופוזיציה. לוין, שזכה לגיבוי ראש הממשלה נתניהו, נותר בשלו. על פי ההחלטה, חברי הכנסת של הקואליציה יוכלו להתקזז רק במקרים של מוות משפחתי, חתונה אישית ואירועים דומים.

17:31: שר האוצר ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, תקף את חברי הכנסת החרדים במהלך נאומו במליאת הכנסת. "מדינת ישראל לא רשומה על שמכם בטאבו וממשלת ישראל לא רשומה על שמכם בטאבו", אמר, "אנחנו מאמינים בחשיבות קולכם הדמוקרטי מהאופוזיציה".

לדבריו, "לא ניתן לאף ילד במדינת ישראל להיות רעב. גוף שאחראי לפרנס ילדים נקרא ההורים שלהם. כשאתה מביא ילד לעולם הזה, אתה האדם הראשון שאחראי עליו. להביא ילד לעולם זאת אחריות כבדה ואתה צריך לעשות זאת לא מתוך זה שאנשים אחרים יפרנסו אותו".

במליאה התפתח ויכוח בין לפיד לבין חברי הכנסת החרדים. "אני זה שצריך לפתור את הגרעון שאתם יצרתם, הייתם שותפים יקרים לממשלה", אמר שר האוצר והוסיף כי "איש לא שונא אתכם ואתם ממשיכים לטעון ששונאים אתכם?". לחבר הכנסת מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר לפיד: "המדינה סיימה לקבל מכבודו הוראות, נמאס לנו, לכן אתה לא יו"ר ועדת הכספים יותר‬".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) השיב לו: "דבר על גברת כהן ועל כלכלה. תפסיק לדבר על חרדים, אני מחוקק". ח"כים אחרים מהסיעות החרדיות שאלו את לפיד: "איפה הכסף שלך?" וגם: "איפה ריקי, מר לפיד?".

15:20: ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים בישיבה סיעת הליכוד שהיתה פתוחה לתקשורת. "עומדות לפנינו במושב הזה שלוש משימות גדולות", אמר נתניהו. "האחת, שמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל מול אתגרים שנהיים קשים מיום ליום. לא נשלים עם ירי על אזרחי מדינת ישראל - לא מצפון ולא מדרום. השנייה: נעביר תקציב אחראי שיסייע לאזרחי ישראל. פתיחת השמיים היא רפורמה שתוזיל את מחירי הטיסות והיא הראשונה בשורה של רפורמות להוריד את יוקר המחיה. השלישית: נעביר חוק חדש לשוויון בנטל בדרך אחראית שלא תשסה ציבור בציבור. חוסננו באחדותנו".

14:50: שר האוצר יאיר לפיד הציג את הגזרות במסגרת התקציב שצפוי לעלות לאישור בשבועות הקרובים: קיצוץ של 18 מיליארד שקל והעלאת מסים של 5 מיליארד. "סיימנו עכשיו ישיבה ממושכת על התקציב עם ראש הממשלה. זה תקציב לא פשוט. צריך להיחלץ מגרעון 35 מיליארד שקל. אנחנו לא נסתתר מאחורי הגירעון הזה אלא נתייחס אליו כאל הזדמנות, כי הוא מחייב אותנו לשנות את סדר העדיפויות ולשים את האדם העובד במרכז ההוויה שלנו, מבלי לשים בצד את החלשים".

לגבי הסכם "שמיים פתוחים" הדגיש שר האוצר כי "זו עובדה מוגמרת. הממשלה עברה מבחן מנהיגות ראשון למרות כל הלחצים. השביתה מיותרת. זאת סתם התעללות בציבור הנוסעים כי אמרנו כבר אתמול שאנחנו מוכנים לשבת עם החברות הישראליות ולשמוע אותן. נוצר אבסורד: הם שובתים כדי שנדבר, אנחנו מחכים שיגמרו את השביתה כדי לדבר איתם".

14:21: שרת המשפטים ויו"ר התנועה, ציפי לבני: "זה נכון שאנחנו בתוך ג'ונגל אבל הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא קורה בג'ונגל אלא נכנס אלינו הביתה פנימה. אני מברכת על כך שמזכיר המדינה האמריקני נחרץ ומחויב לחידושו של התהליך המדיני. זה הרבה יותר חשוב מכלי נשק או כלי טיס שנקבל. הסדר מדיני הוא לא טובה לאמריקנים או לפלסטינים אלא אינטרס של ישראל. אני מצפה שאלה באופוזיציה שמדברים על תמיכה בתהליך מדיני יושיטו את היד ויתמכו בנו כשנגיע לשם".

11:13: יו"ר הקואליציה, יריב לוין, בפתח ישיבת ראשי סיעות הקואליציה הראשונה: "קיבלנו מנדט לשלוט ולהעביר החלטות על פי דרכנו. המטרה היא לא רק לנצח בהצבעות אלא גם להעביר את ההחלטות הנכונות. האופוזיציה תהיה הרבה יותר משמעותית. בכנסת הקודמת הקואליציה התנהלה במעמד צד אחד וזה לא בריא לקואליציה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ