הכנסת האריכה את האיסור על איחוד בני זוג שאחד מהם מגיע ממדינת אויב

חברי כנסת מהאופוזיציה טענו במהלך הדיון כי מדובר בחוק גזעני. שר הפנים סער הטיח בהם בתגובה כי הם מעלילים על המדינת עלילת דם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכנסת האריכה היום (שני) את הוראת השעה המגבילה איחודי משפחות על רקע ביטחוני. החוק מתייחס לאיחוד משפחות מקרב אוכלוסיות שכניסתן לישראל היא סיכון ביטחוני, ובהן פלסטינים תושבי הגדה ורצועת עזה וכן נתינים זרים ממדינות אויב או מאזורים המצויים בעימות מתמשך עם ישראל. החוק אינו מאפשר איחוד בין בני זוג שאחד מהם ישראלי והאחר פלסטיני בעקבות בקשת השב"כ ובהתאם להערכה שפעילי טרור ינצלו את קשרי הנישואין כדי "להסתייע בהם לשם פיגועי טרור ופעולות ריגול".

ח"כ באסל גטאס (בל"ד) כינה את החוק "גזעני למהדרין" וטען כי ישראל מנסה באמצעות המסווה הביטחוני שלו למנוע שינוי במאזן הדמוגרפי. "החוק מופנה באופן ברור ביותר כלפי האוכלוסייה הפלסטינית שתחת כיבוש", הוסיף, "עד חקיקתו אוחדו 130 אלף משפחות. חוות הדעת של השב"כ מתייחסת ל-20 עד 40 אנשים שהיו מעורבים בטרור והענישה היא קולקטיבית".

יו"ר הכנסת לשעבר, ראובן ריבלין (הליכוד), אמר בדיון כי "היינו צריכים להגביל את כל איחודי המשפחות ללא הבדל: פלסטינים, אנגלים, צרפתים ואחרים”. הוא קרא לקואליציה לאפשר לשר הפנים להפעיל שיקול דעת ולהתיר איחודי משפחות במקרים שבהם ברור שאין חשד ביטחוני. לדבריו, הוא התייעץ בעניין עם בכירי השב"כ, שאישרו כי ראוי להעניק סמכות כזו לשר.

צילום: תומר אפלבאום

ח"כ עדי קול מיש עתיד הודיעה שחברי סיעתה לא ייתמכו בהארכה נוספת של החוק בעתיד, אם לא יוכנסו בו שינויים משמעותיים. לדבריה, "הצבעתי עם הקואליציה למרות שאני מתנגדת לחוק. אגיש הצעה לשינוי הוראת השעה שתאפשר להעניק זכויות מלאות לתושבים בעלי היתר שהייה שלגביהם נשלל כבר הסיכון הבטחוני. על פי רשות ההגירה מדובר ב-8,000 איש שחיים ללא שירותי רווחה וביטוח רפואי. ללא שינוי של החוק סיעת יש עתיד לא תצביע בעד חוק האזרחות כשיעלה שוב לדיון".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה כי ב-25 אלף משפחות אחד מבני הזוג הוא חסר מעמד. "ברגע שלא עושים בדיקה פרטנית טוענים בעצם שכל פלסטיני שנישא לבת זוג ישראלית הוא מפגע בפוטנציה. זאת אמירה קולקטיבית שלפיה כל הפלסטינים הם מחבלים בפוטנציה", אמרה. גלאון הוסיפה כי "מדינת ישראל אולי יכולה למנוע מבני זוג לחיות יחד רק בגלל שהם פלסטינים, אך היא לא יכולה למנוע מבני אדם להתאהב ולרצות להקים משפחה. ההתייחסות לכלל הפלסטינים כאל סיכון ביטחוני היא גזענית ומפלה, והתוצאה של ההחלטה היא פירוק משפחות וקריעת אלפי ילדים מהוריהם".

שר הפנים גדעון סער הגיב לטענות באומרו כי חברי האופוזיציה "מעלילים על המדינה עלילת דם. החוק איננו ייחודי ולא מתייחס לציבור הפלסטיני בצורה שונה אלא למדינות אויב", הסביר, "אותו הדין לאזרח איראני, סורי, לבנוני ועיראקי. בית המשפט קבע שהחוק חוקתי. החוק הזה חל על אזרח יהודי שיכול להתאהב באזרחית איראנית או פלסטינית בדיוק כמו על האזרח הערבי. רק גזען לא יכול לחשוב שיקרה מקרה כזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ