הרב עובדיה לחרדים האשכנזים: נפעל בתיאום לבחירת הרבנים הראשיים

ש"ס שולטת בגוף שיבחר את הרבנים הבאים. המסר הועבר למנהיג הליטאי הרב שטיינמן, שהיה מודאג נוכח דיווחים על עסקה קרובה עם הבית היהודי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בזמן שקואליציית נתניהו תופרת חליפות לרב דתי-לאומי, כחלק משינוי מתוכנן ברבנות הראשית, מנהיגה הרוחני של ש"ס מבטיח לחרדים האשכנזים: "נפעל בשיתוף פעולה עמכם". ש"ס היא המפלגה הדומיננטית בגוף שאמור לבחור באוגוסט שני רבנים ראשיים לקדנציה בת עשר שנים.

המסר הועבר ביממה האחרונה מהרב עובדיה יוסף למנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן, שגילה סימני דאגה נוכח דיווחים על עסקה קרובה בין ש"ס לבית היהודי. בינתיים מתברר כי לא כל ש"ס מתייצבת כאיש אחד מאחורי הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה עמאר, שכדי שיוכל להתמודד לכהונה שנייה נדרשת חקיקה מיוחדת.

בימים האחרונים רוחשת המערכת הפוליטית סביב עסקה אפשרית בין הבית היהודי לש"ס, לפיה ייבחרו לרבנות הראשית רב ספרדי-חרדי, הרב עמאר, יחד עם רב אשכנזי ציוני, הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן. את יוזמת מינויו של אריאל מקדם זקן רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, כמועמד של פשרה. אם תצא העסקה לפועל, שלושה רבנים דתיים-לאומיים צפויים להסיר את מועמדותם שעליה כבר הכריזו, ובהם הרב דוד סתיו, יו"ר צהר, שיש לו התנגדות בחוגים השמרניים בתוך הציונות הדתית. כדי לממש את העסקה, יידרש – נוסף לחקיקה של "חוק עמאר" - גם תיקון חקיקה נוסף ולפיו יתאפשר לרב להתמודד על התפקיד גם לאחר גיל 70. הרב אריאל הוא בן 76.

הרב אהרן לייב שטיינמן בניחום אבלים אצל הרב עובדיה יוסףצילום: יעקב כהן

מי שמקדמים את העסקה מהצד הספרדי-חרדי, הם הרב הראשי בעצמו ואנשי חצרו. ביום ראשון נועד עמאר עם הרב עובדיה יוסף בניסיון לקדם את העסקה, שתחייב את הבית היהודי. הרב יוסף מעריך את הרב אריאל כפוסק הלכה, אם כי במהלך הפגישה התעניין אצל הרב עמאר מה עמדת הרב אריאל בנוגע לגיוס בחורי ישיבות - נושא שנמצא על ראש סדר יומו בעת הזו (יצוין כי הרב אריאל צוטט בחודשים האחרונים באתר הדתי-לאומי "כיפה" באמירות כמו "מי שרוצה ומסוגל ללמוד תורה יש לדחות את גיוסו", ו"אין לכפות בכוח גיוס, אין שום תועלת בכך. בלי קשר לערכו של לימוד התורה עלינו להכיר בשמורות טבע אנושיות בתוכנו. לכן יש להתאים להם שירות מתאים בתוך מסגרותיהם. כל זה חייב להיעשות בהבנה וברגישות"). הרב יוסף לא מיהר לאמץ את העסקה עם הבית היהודי, וגורמים בכירים בש"ס העריכו כי עוד ארוכה הדרך למהלך כזה.

שלישיית ש"ס – הח"כים אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס – תומכת באופן פומבי במועמדותו של עמאר לכהונה שנייה, אבל לא כולם נלהבים ממנה במידה שווה. יצוין, כי אם "חוק עמאר" לא יועבר, לפחות שניים מתכננים להתמודד לתפקיד – הרב אברהם יוסף, רבה של חולון ובנו של הרב עובדיה יוסף, והרב יהודה דרעי, רבה של באר שבע ואחיו של ח"כ אריה דרעי. בשיחות סגורות הביע דרעי תרעומת על אופן ניהול המו"מ עם הבית היהודי, שאותו כינה "שוק". דרעי סבור, כי אין לחתום על שום עסקה לפני שבבית היהודי יבטיחו כי כל סיעות הקואליציה יתמכו ב"חוק עמאר" ולפני שיתברר באופן ודאי כי החוק לא ייפסל על ידי היועץ המשפטי לממשלה כחוק פרסונלי.

במקביל, הועבר כאמור בתחילת השבוע מסר מהרב שטיינמן לרב יוסף, בבקשה שיפעל בעניין הרבנים הראשיים באותה רמת שיתוף פעולה שהיה נהוג בין המפלגות בתקופת המו"מ הקואליציוני. יצוין כי בין השניים נרשמה התקרבות בימים האחרונים על רקע האבל של הרב יוסף על בנו. הרב יוסף החזיר מסר, באמצעות דרעי, ובו הבטיח שיתוף פעולה כזה. לרב שטיינמן אין לפי שעה מועמד מטעמו, על אף שהרב דוד לאו, רב העיר מודיעין ובנו של הרב ישראל מאיר לאו, נחשב מועמד המקובל על החרדים האשכנזים. הרב לאו גם מקורב באופן אישי לדרעי. הרב יוסף מיהר להצהיר על נאמנותו לברית עם החרדים האשכנזים. אמנם אין לראות במסר הזה התחייבות קונקרטית למינוי רב אשכנזי מטעמם של הרבנים החרדים, אבל גם אין בו כדי לחזק את הדיל המתוכנן עם הבית היהודי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ