עימות קואליציוני ראשון? |

לבני: אתנגד לחקיקה שתכשיר מינויי של אריאל ועמאר לרב הראשי

שרת המשפטים הסבירה כי היא מתנגדת לחוקים שמקדמות ש"ס והבית היהודי בשל האופי האישי שלהם: "לא ראוי שבחקיקה תיפתר בעיה ספציפית של אדם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

העימות בקואליציה סביב מינוי הרב הראשי מתחמם: שרת המשפטים, ציפי לבני, הודיעה אתמול על התנגדותה לקידומם של שני חוקים פרסונליים שנועדו להכשיר את מינויים של הרבנים יעקב אריאל, נשיא ארגון רבני צהר, והרב הראשי המכהן שלמה עמאר, לכהן כרבנים הראשיים הבאים.

לדברי לבני, ״גם אם מדובר במינויים של אנשים ראויים, אני סבורה שחקיקה צריכה להיות מנוסחת באופן כללי ובעלת ערכים אוניברסליים, ולא חקיקה שנתפרה למידותיו של אדם. לא ראוי שבחקיקה תיפתר בעיה ספציפית של אדם או אינטרס צר, אלא של בעייה עקרונית״.

סיעתה של לבני, "התנועה", קיבלה אתמול החלטה משותפת להתנגד לשני החוקים אותם מקדמים הבית היהודי וש"ס. בישיבת הסיעה של המפלגה הסבירה לבני כי מדובר בהתנגדות עקרונית לחקיקת חוקים פרסונליים ולא בהתנגדות עקרונית לכהונתם של שני הרבנים במשרה הרמה.

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, החל לקדם לאחרונה את "חוק הרב אריאל", יוזמת חקיקה ולפיה גיל המתמודדים על משרת הרב הראשי לא יוגבל ל-70, כדי לאפשר לרב אריאל בן ה-76 להתמודד על התפקיד ולהתמנות לרב ראשי אשכנזי מטעמה של הציונות הדתית.

השרה לבני בשיחה עם ראש הממשלה נתניהו והשר בנט, אתמול בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

מנגד, בש"ס פועלים כבר תקופה ארוכה כדי לקדם את "חוק עמאר" - הצעת חוק שתאפשר לרבנים ראשיים מכהנים להתמודד לראשונה על כהונה נוספת בת 10 שנים בתפקיד הרב הראשי לישראל. כיום מוגבלת כהונתם של הרבנים לקדנציה אחת בת 10 שנים בלבד. על פי החוק, גם הרב יונה מצגר יוכל להתמודד על כהונה נוספת, אלא שסיכוייו נחשבים לנמוכים. 

הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס הבטיח לחרדים האשכנזים כי ש"ס תשתף איתם פעולה בכל הנוגע למינוי הרב הראשי. זאת בניגוד להערכות על עסקה אפשרית בין הבית היהודי לש"ס, שתסלול את דרכם של עמאר ואריאל לתפקיד. את יוזמת מינויו של אריאל מקדם זקן רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, כמועמד של פשרה. אם תצא העסקה לפועל, שלושה רבנים דתיים-לאומיים צפויים להסיר את מועמדותם שעליה כבר הכריזו, ובהם הרב דוד סתיו, יו"ר צהר, שיש לו התנגדות בחוגים השמרניים בתוך הציונות הדתית. כדי לממש את העסקה, יידרש – נוסף לחקיקה של "חוק עמאר" - גם תיקון חקיקה נוסף ולפיו יתאפשר לרב להתמודד על התפקיד גם לאחר גיל 70. הרב אריאל הוא בן 76.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ