על רקע השיחות עם טורקיה: שואת הארמנים צוינה בכנסת

חברי כנסת מכל הסיעות השתתפו בדיון, אולם שרי הממשלה נעדרו ממנו. המליאה אישרה המשך דיון מעמיק בנושא באחת מוועדותיה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

במקביל לדיונים בין ישראל לטורקיה על גובה הפיצויים בפרשת המרמרה, ציינה היום (שלישי) מליאת הכנסת את יום השנה לרצח העם הארמני. על אף העיתוי הרגיש, ביקשו חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה כאחד לציין את המאורע.

חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) תקפה את המדיניות הטורקית בדיון במליאה: "כמה מאיתנו באמת מכירים את השואה הארמנית? למה אנחנו מקבלים בשוויון נפש את אי לקיחת האחריות מצד טורקיה? יש לפעול מול השתיקה שלנו ושל העולם מול זוועות כאלה". שקד הוסיפה כי "אף אומה לא התייצבה לצד הארמנים, אף אחד לא עניין רצח העם ברואנדה".

חבר הכנסת ישראל חסון (קדימה) קרא לחבריו במשכן להביע את תמיכתם בעם הארמני: "הקמנו את 'אגודת ידידות ישראל-ארמניה' ואני קורא למי מחברי הכנסת שרוצה להביע הזדהות, גם אם הממשלה מתקשה לגבש אמירה כזאת, להצטרף לאגודה". יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), ציין כי טורקיה היתה ותהיה בעלת ברית של ישראל. לדבריו, "המהלכים מול טורקיה בעת הזו מובנים ואף מתחייבים מבחינה אסטרטגית ומדינית, אבל נסיבות אלו אינן יכולות להצדיק התעלמות של הכנסת מאסונו של עם אחר".

נציגי העדה הארמנית בדיון בכנסת היוםצילום: אמיל סלמן

יו"ר מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון, התייחסה גם היא לשיחות הפיוס בין ישראל לטורקיה ואמרה כי "זהו מהלך חשוב ואסטרטגי שאני תומכת בו בלב שלם, אך הוא לא צריך להשפיע על ההכרה בטבח העם הארמני. זה לא או הכרה ברצח העם או היחסים עם טורקיה, זה גם וגם. הקישור בין השניים מזיק לישראל ולמדיניות החוץ שלה."

בדיון במליאה אמר נציג הממשלה, סגן השר אופיר אקוניס, כי "כיהודים וישראלים יש לנו חובה מוסרית להזכיר טרגדיות אנושיות. אחת מהן היא טבח העם הארמני. מדינת ישראל מעולם לא הכחישה אירועים נוראיים אלו". לדבריו, "אל חקר האירועים בסוגיה זו יש להגיע מתוך דיון פתוח ולא מתוך הצהרות פוליטיות".

בתום הדיון הוחלט כי ועדת הכנסת תקבע באיזו מן הוועדות יתקיים דיון מורחב בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ