ועדת החוקה תדון בהקלה על הוראות פתיחה באש למתנחלים

ח"כ סטרוק מהבית היהודי דורשת להחיל את "חוק דרומי" גם על השטחים. צה"ל מגביל את מימוש החוק באזור מחשש להגברת החיכוך עם האוכלוסייה הפלסטינית

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) דורשת להקל את הוראות הפתיחה באש למתנחלים וחברי כיתות כוננות בהתנחלויות, כדי לאפשר להם להתמודד עם "פיגועים לאומניים" כלפי רכוש יהודי באמצעות ירי חי. סטרוק מבקשת להשוות את הוראות הפתיחה באש בהתנחלויות לאלה הקיימות כיום בתוך תחומי מדינת ישראל ולאפשר את החלתו של "חוק דרומי" גם בשטחים. ועדת החוקה של הכנסת תקיים בשבוע הבא דיון מיוחד כדי לבחון את הוראות הפתיחה באש בהתנחלויות ולבדוק אם יש מקום לאפשר להחיל את חוק דרומי בפועל גם בהן.

חוק דרומי, הפוטר מאחריות פלילית אזרחים שירו בנשק חם לעבר פורצים, אמור לחול גם על ההתנחלויות בהיותו חלק מחוק העונשין. אלא שבפועל, צה"ל מגביל את הוראות הפתיחה באש בגדה המערבית כדי למנוע הגברה של החיכוך בין האוכלוסייה היהודית לפלסטינית. לדברי סטרוק, קיימת סתירה בין הוראות הפתיחה באש הקשוחות שהעביר צה"ל למתנחלים להוראות המקלות יותר הגלומות בחוק דרומי.

הוראות הפתיחה באש שהעביר צה"ל והגיעו לידי קובעות שמותר לירות רק במצב של סכנת חיים ודאית. חוק דרומי, לעומת זאת, קובע שמותר לאדם להדוף – לרבות בירי – אדם שפוגע ברכושך או בגופך", אמרה סטרוק אתמול (שלישי). לדבריה, “כשפניתי לפרקליט הצבאי הראשי ושאלתי אותו מדוע החליט להגביל את יכולתם של התושבים ביהודה ושומרון להגיב בירי למרות שהדבר מותר בחוק, הוא השיב שזכותו של המפקד הצבאי להגביל את מה שהחוק מתיר".

סטרוק העריכה אתמול כי בתי המשפט יזכו נאשמים בירי לעבר פורצים על פי חוק דרומי, גם אם העבירה בוצעה בהתנחלויות. אלא שלדבריה, “לגבי אלה שיורים כדי להדוף פורצים אני לא צופה בעיה. השאלה שלי היא מה קורה עם כל אלה שנשמעים להוראות הפתיחה באש, לא יורים לעבר פורצים ונאלצים לספוג את כל הנזקים האלה. פנו אלי חקלאים שנאלצו פעם אחר פעם לא להגיב לפלסטינים שביצעו פיגועים לאומניים בגידולים שלהם, הרסו כרמים ומטעים. הם לא יכלו לירות לעברם כדי להדוף אותם משום שלא היו נתונים בסכנת חיים", אמרה.

ח"כ עיסאווי פריג׳ (מרצ) תקף את ההצעה.״המתנחלים זקוקים לחוק דרומי כדי לירות בפלסטינאים? הם הרי מסתדרים יפה מאוד גם בלעדיו" אמר פריג' והוסיף, "חוק דרומי נועד לאפשר לאזרח להגן על רכושו וחייו שלו. הבעיה עם מהמתנחלים היא שכל מה שעינם רואה הופך לפתע לרכושם. צריך לזכור שמי שמונע את יישום חוק דרומי הוא צה"ל. אם הגענו למצב שבו הצבא מפחד מהמתנחלים – כנראה שיש לכך סיבה טובה״.

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה בתגובה כי "ח"כ סטרוק מנסה לחוקק את המערב הפרוע שמתקיים הפעם בשטחים הכבושים. כאילו לא מספיקה העובדה שהמתנחלים יושבים על אדמות לא שלהם, עכשיו ברצונה גם שהם יוכלו לירות בפלסטינים ברשות ועל פי חוק. לא מספיק שהמדינה לא מגנה על הפלסטינים מפני אלימות המתנחלים, עכשיו רוצה סטרוק גם לאפשר להם לירות בהם – זהו כנראה פתרונה לבעיה הפלסטינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ